Radnice ve Velkém Meziříčí se při úvahách o přeměně Náměstí vrací k pět let staré architektonické soutěži. Znovu chce posoudit tehdy nejúspěšnější návrhy. V soutěži bral první cenu brněnský architekt David Mikulášek a Linda Boušková s Filipem Musálkem. | foto: katalog městské úřadu Velké Meziříčí

Po letech sporů se Meziříčí vrací k úspěšným návrhům na přeměnu Náměstí

  • 0
Velkomeziříčské Náměstí plánuje radnice zrekonstruovat podle jednoho ze tří návrhů, které byly nejlépe hodnoceny v architektonicko-urbanistické soutěži konané před pěti lety. Tento postup odhlasovalo zastupitelstvo města. Proces obnovy Náměstí se tak po letech sporů vrací prakticky na začátek.

Původní návrh starosty Alexandrose Kaminarase (Společně VM) měl vést k jednání pouze s autory v pořadí třetí studie, aby nedošlo k opakování situace z minulých let. Tehdy se totiž přípravy na revitalizaci centra pozastavily kvůli sporům ve vedení města při výběru právě jednoho ze dvou autorů, kteří se se svými návrhy umístili v soutěži na prvním a druhém místě.

„Náměstí je v tak dezolátním stavu, že v tuto chvíli je třeba okamžitě zahájit přímou činnost vedoucí k jeho rekonstrukci, nikoli o věci dále dlouze diskutovat,“ vyjádřil se starosta Kaminaras s tím, že zastupitelstvem nakonec schválený postup sice může znamenat krůček vstříc rekonstrukci náměstí, avšak za mnohem vyšší cenu i delší čas.

Pro tento zmiňovaný protinávrh opozice ale zvedlo ruku celkem dvanáct zastupitelů - včetně dvou členů koalice, šest jich bylo proti a pět se zdrželo hlasování.

V architektonicko-urbanistické soutěži, do níž bylo před pěti lety podáno celkem šestnáct návrhů, získal první cenu brněnský architekt David Mikulášek a Linda Boušková s Filipem Musálkem.

Druhou pozici obsadil MCA atelier a třetí skončil tým architektů ve složení Tomáš Kopecký, Richard Ott, Anita Prokešová a Lucie Kadrmanová Chytilová.

Revitalizace centra Velkého Meziříčí počítá mimo jiné s výměnou v současné době velmi nesourodých povrchů, redukcí parkovacích míst a vytvořením prostoru nejen pro dopravu, ale i pro konání společenských a kulturních akcí či pro relaxaci.

Úpravy se mají týkat nejen samotného Náměstí, ale i přilehlých ulic Radnická, Vrchovecká, Komenského, Kostelní a U Bašty. Na budoucí úpravy centra se město chystá již nyní, a to například nedávným zavedením zpoplatněného parkovacího systému, jehož cílem je výrazně zredukovat počet automobilů odstavených na náměstí.