Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Pelhřimov chce vrátit náměstí zpět do minulosti a vysázet na něm stromy

  14:32
Více zeleně, stínu, míst k odpočinku i atraktivnější vzhled historického centra města. To si vedení Pelhřimova slibuje od plánované výsadby stromů na Masarykově náměstí. Zvažovaný krok je návratem k původnímu stavu. Podle historických pramenů totiž stromy už kdysi nedílnou součástí náměstí byly.

Dnes si lidé na Masarykově náměstí musejí vystačit pouze se skromnou zelení, která plní spíše dekorativní účel, než aby vytvářela v centru města tolik žádaný stín. Vedení Pelhřimova to chce změnit. Nyní řeší, jaké druhy a typy dřevin by mohly na náměstí přibýt. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Myslím si, že každý, kdo se v létě projde po pelhřimovském náměstí, které je rozpálené doslova jako pánvička, by alespoň kousek stínu uvítal. Ostatně pozitivní funkce stromů ve veřejném prostranství je všeobecně známa, hlavně v dnešní době klimatických změn, kdy letní teploty stoupají a míra sucha se stále zvyšuje,“ vyjádřil se k záměru Zdeněk Jaroš, místostarosta Pelhřimova.

I když se podle jeho slov setkává také s názory, že nová zeleň zacloní kašnu, architekturu nebo třeba pohled na kostel, převažují spíše kladné reakce. Na toto téma se již uskutečnilo i jednání města s odborníky.

„Ti seriózně a profesionálně posoudili záměr. Dle vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ) není důvod bránit výsadbě stromů na náměstí, je však velmi důležité zvolit vhodnou výsadbu a vzít v potaz také inženýrské sítě, které jsou pod povrchem. Výsadba stromů má totiž v jejich blízkosti svoje přísná pravidla, protože kořeny nesmí do sítí zasahovat,“ vysvětlila Andrea Unterfrancová, mluvčí pelhřimovské radnice.

Právě z tohoto důvodu zvažuje radnice pouze dřeviny s kořeny v balech. „Stromy by díky tomu nikdy nedosáhly takových rozměrů jako stromy pevně zasazené do země, kde mají kořeny možnost volně růst. K výsadbě se však musejí ještě vyjádřit odborníci na zeleň a městský architekt,“ konstatoval Zdeněk Jaroš s tím, že vybrány budou muset být i takové druhy a typy dřevin, které během pár let nevyrostou do neúměrné výšky.

Stromy zachytily fotografie už z roku 1870

Na radnici se chtějí zaměřit i na výměnu některých stávajících stromů v ulici Růžová v centru města. Důvodem je právě působení jejich kořenového systému na komunikaci –⁠ ta je kvůli neblahému dění pod povrchem plná boulí.

Že se zeleň na náměstí, které je součástí Městské památkové rezervace Pelhřimov, hojně vyskytovala také v dávné minulosti, dokládají historické záznamy, pohlednice a fotografie.

„Stromy na náměstí a v jeho nejbližším okolí rostly téměř od nepaměti –⁠ počítáno od nejstarších existujících fotografií z doby kolem roku 1870, nebo se znenadání objevily, aby po několika desítkách let opět zmizely,“ popsal Rostislav Čech, pedagog pelhřimovského gymnázia a také dlouholetý sběratel historických pohlednic.

Do první skupiny podle něj náleží oboustranné stromořadí v proluce před bývalým zámkem. Dva stromy dokonce rostly i v těsné blízkosti muzea. Jejich kořenový systém poškozující základy historických budov byl však hlavním důvodem, proč při obnově domů jednotlivé stromy postupně mizely.

„To čtyři lípy u kašny byly vysazeny koncem dvacátých let vždy směrem do odpovídajícího rohu náměstí. Lípa směrem do jihovýchodního rohu ale uschla a musela být vysazena znovu,“ přiblížil Rostislav Čech s tím, že z období první republiky tak existují rovněž pohlednice se zachycenými pouze třemi lípami. Jelikož ale i jejich kořeny poškozovaly podloží kašny, byly všechny tyto dřeviny v roce 1970 pokáceny.

Památkáři zatím návrh na změnu nedostali

Ačkoliv ohledně budoucí výsadby nové zeleně na Masarykově náměstí proběhla již zmíněná informační schůzka všech dotčených stran, Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči zatím na stole žádný konkrétní návrh řešení zeleně v centru Pelhřimova nemá.

Nebylo k němu tudíž vydáno ani žádné stanovisko. „Vyjadřovat se budeme až ke konkrétní dokumentaci týkající se zeleně v Městské památkové rezervaci Pelhřimov,“ informovala Ilona Ampapová, mluvčí telčské pobočky NPÚ.

Kromě návratu stromů na náměstí plánuje radnice také obnovu veřejného osvětlení a městského mobiliáře v centru města. „Některé lampy jsou už skutečně vysloužilé a jejich výměna je nezbytně nutná. A i mobiliář už si zaslouží obnovu,“ dodal k budoucí podobě náměstí i jeho nejbližšího okolí místostarosta Jaroš.

  • Nejčtenější

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Úrazů dětí rapidně přibylo. Víc si je hlídejte, apelují na rodiče lékaři

Nemocnice v Havlíčkově Brodě v posledním týdnu zaznamenala raketový nárůst počtu zraněných dětí. Jde především o...

Jemnice zve turisty pod novou střechu zámku, láká je na 3D model i rádia

Vedení čtyřtisícové Jemnice na Třebíčsku už přestalo spoléhat na možného investora, který by opravil tamní zámek za...

Záložník Zoubele se stará fotbalistům o peníze. Řešte, co bude po kariéře, radí

Finanční gramotnost. Soubor znalostí a dovedností, jak správě nakládat s penězi. To je podle Lukáše Zoubeleho,...

Sedm relativně nových tůní u Odrance už obývají čolci, skokani i potápníci

Pastviska, zhruba tříhektarová plocha poblíž vesnice Odranec, místní části Věcova na Žďársku, už ukazují první...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...