Tržnice, kde se prodává ovoce a zelenina, zůstane i na novém náměstí. Dostane však novou podobu. Ladit by s ní měla i moderní fontána. Nedaleko od ní je v plánu plastika, která připomene zbouranou kapličku. | foto: Architektonická kancelář Burian - Křivinka

Potůček, valouny i kácení stromů. Brod chystá proměnu Smetanova náměstí

  • 2
Obyvatelé Havlíčkova Brodu by se do dvou let měli dočkat výrazného zlepšení vzhledu centra města. Za půl roku by měla začít přestavba Smetanova náměstí. Nyní dostává prostor definitivní podobu. Na rozdíl od náměstí Havlíčkova má návrh jeho proměny pouze kladnou odezvu.

„Smetanovo náměstí je atypickým prostorem. Není to tak úplně náměstí, je to spíš sídlištní park s velkou volnou plochou. Ta je nesmírně cenná, je ale potřeba ji podstatně upravit,“ říká architekt Aleš Burian.

S konečným projektem seznámil zájemce na veřejné besedě. Přítomným lidem se návrh líbil, drobné výhrady měli jen k detailům.

Náměstí je to poměrně nové, vzniklo na přelomu 70. a 80. let minulého století. Původně zde býval koňský trh (Rosmark - pozn. red.) a středověká zástavba se špalíčkem budov a několika ulicemi.

Za socialismu ale byla celá čtvrť jen pár metrů od hlavního Havlíčkova náměstí v rámci asanace centra zbourána. Nahradila ji rozlehlá obdélníková volná plocha plná trávy a stromů, po západní straně ji lemují obchody, nad nimiž ční paneláky.

Pod náměstím jsou silné prameny, stavitelé je využijí pro potok

Výrazně „zelená“ podoba by náměstí měla i nadále zůstat. Plocha ale bude mnohem více upravená.

Přestavěny budou chodníky, zmizí betonové rampy na straně u obchodů. A přibude voda. Z vrchní části náměstí do spodní se bude podél cesty klikatit potůček.

„Pod náměstím je velké množství spodní vody. V minulosti tu bývaly dvě studny, které jsou i dnes plné. Chceme toho využít,“ vysvětlil architekt Burian.

Potůček by měl vytékat z hrubě opracovaného kamenného kvádru mezi lavičkami u Havlíčkovy uličky.

Doplnit by ho měl historický model této části města odlitý nejspíš z bronzu. „Inspirací pro to nám byla Olomouc,“ zmínil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek atrakci, jež je umístěna v hanácké metropoli před radnicí na Horním náměstí.

Už žádné chaloupky na tržnici, pouze šest jednoduchých stolů

Střídavě po jedné a po druhé straně by se měl potůček klikatit podél cesty středem náměstí. Téct by měl do moderní fontány, s níž se počítá v místě původní obdélníkové vodní nádrže.

„Bude to jen tři až čtyři centimetry hluboký žlábek, ve kterém si třeba při pěkném počasí budou moci hrát děti,“ popsal architekt. Všude kolem by měly být krátce střižené pobytové trávníky lákající k piknikům.

V jižní části Smetanova náměstí zůstane prostor pro malou tržnici. Oproti té současné by ale měla být mnohem jednodušší. „Nechceme tam žádné pevné chaloupky. Chtěli bychom jen šest menších prodejních stolů, nad nimiž by byly slunečníky. Vše jednoduché a mobilní, aby po skončení trhu bylo náměstí volné a čisté,“ prozradil Aleš Burian.

Právě okolo vzhledu stánků se na besedě rozproudila diskuse. Lidé vyjadřovali obavy, aby prodejci měli zájem u tak jednoduchých stolů stát. „Při horším počasí a větru se nebudou mít prodejci kam schovat a ztratí o Smetanovo náměstí zájem,“ tvrdili diskutující.

Historii místa připomenou původní valouny i „kaplička“

Plocha tržnice tvořící velký trojúhelník má navíc být vydlážděná původními valouny, které na starém koňském trhu kdysi bývaly. Město je po přestavbě centra nechalo ve skladech.

Kameny mají odkazovat na historii místa, nicméně pro vysoké podpatky pohodlné nebudou.

Honzárek tuto dlažbu přirovnal třeba k dnešní Kozí uličce. „A trhovci pak mají tento povrch okolo stánků zametat?“ podivovali se někteří z přítomných.

Poblíž trhu vznikne i drobná, ale moderní připomínka původní kapličky, která v těch místech v dobách minulých stávala. Naopak zmizet bude muset stanice na měření kvality ovzduší.

Z náměstí bude muset zmizet i na vánoce zdobený smrk

Další výhrady měli lidé proti kácení stromů. Ze sedmnácti dřevin, jež dnes rostou na náměstí, zůstanou pouze kaštan a javor. Ostatní včetně vysokých jehličnanů mají být pokáceny. Nahradit je má 22 nových listnatých stromků. „Otevřou se tím průhledy náměstím,“ vyzdvihl architekt.

Naopak někteří diskutující by rádi zachovali co nejvíc stromů.

„Obyvatelé bytovek si vysoký smrk uprostřed náměstí před Vánoci vždy ozdobí. Je zdravý, kvalitní. Ještě několik Vánoc by u něj mohli prožít,“ podotkl například bývalý, první porevoluční havlíčkobrodský starosta Tomáš Holenda, který se na prezentaci přišel podívat.

Nová podoba Smetanova náměstí je až na ty nejposlednější a na besedě diskutované detaily definitivní. Architekt projekt během měsíce městu odevzdá.

„Přes zimu bychom si rádi vyjednali stavební povolení a vybrali dodavatele. Zároveň bychom mohli začít kácet zeleň. Na jaře by mohla přeměna náměstí začít,“ odhadl vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Práce by měly trvat necelé dva roky. Náklady na tuto investici se odhadují na deset až patnáct milionů korun.

Z celého Smetanova náměstí po dokončení zbude k přeměně už jen severní část nad Havlíčkovou uličkou. „Ideově je připravena přestavba i této části. Ale momentálně to není na pořadu dne. Nejprve musíme dotáhnout centrální plochu Smetanova náměstí, která se připravuje už pět let,“ konstatoval místostarosta Honzárek.