Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Obnova náměstí ve Světlé začne na jaře, život městečka podstatně omezí

  11:54
Radnice ve Světlé nad Sázavou se chystá na jednu z největších investic ve své historii. Příští rok začne dvouletá rekonstrukce náměstí Trčků z Lípy. Už během tohoto měsíce město vyhlásí výběrové řízení na zhotovitele. Práce si vyžádají desítky milionů korun a také mnohá omezení.
Současná podoba náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou skutečně výstavní...

Současná podoba náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou skutečně výstavní náměstí nepřipomíná. Lidé ho spíše označují za jednu velkou zatáčku. To by se už v příštím roce mělo začít podstatně měnit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O rekonstrukci hlavního světelského náměstí se mluví už mnoho let. Současné prostranství před radnicí a kostelem totiž příliš klasické náměstí nepřipomíná. „Vypadá spíš jako velká zatáčka,“ shodly se už před třinácti lety tehdy začínající architektky Adéla Středová a Simona Fišerová.

V roce 2007 se staly vítězkami soutěže na podobu nově opraveného náměstí, kterou po předchozí anketě mezi občany vyhlásila světelská radnice. Od té doby se postupně a pomalu na projektu pracovalo, ladily se detaily a návrh se mnohokrát i na žádost veřejnosti upravoval. Nyní konečně radnice přechází k realizaci záměru.

„Během října a listopadu bychom chtěli vybrat dodavatele celé zakázky. Chceme, aby se v příštím roce odehrála první etapa rekonstrukce, v roce 2022 by se mělo náměstí dokončit,“ přibližuje nyní světelský starosta Jan Tourek.

Náměstí dostane zcela nový povrch, upraveno bude vedení hlavní silnice i všech navazujících odboček, nové budou chodníky, mobiliář a také osvětlení. Před kostelem má vzniknout klidová zóna, lidé se mohou těšit rovněž na nové schodiště a kašnu.

Oproti původnímu návrhu ale prostor náměstí nakonec nerozdělí nově postavená budova, náměstí zůstane jako jeden celek.

„Revitalizované náměstí bude odpovídat 21. století. Bude pěkné, stylové, se spoustou zeleně a nákupní i klidovou zónou,“ shrnuje starosta.

Uzavírky silnice využije i kraj a opraví most přes řeku

Po dobu rekonstrukce budou ale lidé muset skousnout celou řadu omezení. Velké komplikace způsobí hned první etapa v příštím roce, při níž se bude pracovat zejména v nejnižší části náměstí, u odbočky na Ledeč nad Sázavou.

„Je tam obrovské množství inženýrských sítí, které je třeba opravit nebo vyměnit, a to včetně třeba kanalizace nebo vodovodu. Tato první etapa se vůbec bude týkat zejména podzemních rozvodů, což budou práce nejdražší, ale pro občana ve finále nejméně viditelné,“ říká starosta Tourek.

Hlavní silnice od Havlíčkova Brodu na Ledeč nad Sázavou bude muset být uzavřena. Toho hodlá využít i Kraj Vysočina, který by měl ve stejném termínu opravovat navazující silniční most přes Sázavu.

Toto období, podle odhadů trvající necelé dva měsíce, bude pro obyvatele města tím nejsložitějším. Ve Světlé totiž není přes Sázavu žádný jiný most, kudy by mohla být vedena objízdná trasa. Mezi nádražím a sklárnami je pouze lávka pro pěší. Hrozí tak, že oba břehy zůstanou v tom nejkrajnějším případě odděleny.

„Tuto dobu chceme řešit položením mostního provizoria. Chtěli jsme si provizorní mostní konstrukci někde vypůjčit, ale to by byly další náklady v řádech mnoha milionů korun. Ještě uvidíme, jak tuto situaci vyřešíme,“ zatím nejistě zmiňuje Jan Tourek.

S dalšími omezeními je nutné počítat v roce 2022 při druhé etapě rekonstrukce náměstí. V ní se práce dostanou už dál do náměstí a přinesou i viditelnější výsledky v podobě nových povrchů či mobiliáře.

Na opravené náměstí se náklaďáky na čas musí vrátit

Radnice ale už teď řeší, co bude po dokončení revitalizace náměstí a jeho opětovném otevření. Přímo jeho středem totiž vede silnice druhé třídy na Habry. Tu využívají i nákladní vozidla mířící z průmyslové zóny na Kolín.

„Ve špičce kolem třetí hodiny odpoledne tu ani není možné přejít,“ dodává starosta.

Tak to už město nechce a volá po změně. Může k ní dojít, ale nejspíš to bude trvat déle, než by radnice chtěla. Těžkou nákladní dopravu bude muset na opraveném náměstí chvíli přetrpět. Zákaz vjezdu nákladním vozům zřejmě nepovolí policie a přeložka, kvůli níž město už roky žádá kraj o nový most přes Sázavu, se dřív než za dva roky stavět nezačne.

„Děláme pro to vše. Připravujeme podklady pro územní rozhodnutí, vykupujeme potřebné pozemky. Ale je to spojnice dvou krajských silnic a záleží na kraji, kdy zařadí investici do rozpočtu,“ podotýká Tourek. Podle něj by se tak mohlo stát nejdříve v roce 2022.

Nová silnice by ústila na výpadovce na Havlíčkův Brod mezi sklárnami a Penny Marketem. Vedla by po současné pěší cestě zhruba dvě stě metrů k řece. Silniční most by pak nahradil dnešní lávku pro pěší. Spojka by vyústila v Nádražní ulici naproti železniční stanici. A touto ulicí by se jezdilo k železničnímu přejezdu a dále na Habry.

Podle posledních odhadů by celá rekonstrukce náměstí Trčků z Lípy mohla přijít na částku kolem 80 milionů korun. Přesná suma vzejde až z výběrového řízení. V případě nového mostu mezi sklárnami a nádražím se hovořilo zhruba o dvou stech milionech. Pro Kraj Vysočina v tomto případě bude nejspíš nutná i dotace.

  • Nejčtenější

Prezident si v Jihlavě vyzkoušel biatlonovou střelbu, při běhu ho chytila křeč

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijel na svou první oficiální návštěvu Vysočiny. V kraji se zdrží dva dny a čeká...

Řidič ve zlatém autě prosvištěl na D1 kolem policistů rychlostí 222 km/h

Téměř o sto kilometrů v hodině překročil nejvyšší povolenou rychlost silniční pirát na D1. Policisté mu naměřili 222...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavná hospoda, ve které zemřel Franta Kocourek, jde k zemi. Nahradí ji penzion

Známá restaurace Na Hrdé Vsi jde k zemi. Právě v této hospodě ve Víru na Bystřicku před 32 lety zemřel legendární...

Nehoda uzavřela D1 u Větrného Jeníkova, kolona měla pět kilometrů

Nehoda dvou aut u Větrného Jeníkova na Jihlavsku zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu. Zraněnou ženu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší jihlavský squat jen pár set metrů od centra je úplně jiný svět

Pod svícnem bývá největší tma. Toto úsloví nyní platí v Jihlavě. Největší no-go zóna je tu jen 400 metrů od Masarykova...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Malá odpolední hudba. Žáci ze základní umělecké školy hrají v podloubí náměstí

Malá odpolední hudba. Tak se jmenuje několikadenní koncertní maraton, který v tomto týdnu již třetím rokem pořádá...

Největší jihlavský squat jen pár set metrů od centra je úplně jiný svět

Pod svícnem bývá největší tma. Toto úsloví nyní platí v Jihlavě. Největší no-go zóna je tu jen 400 metrů od Masarykova...

Pavla potěšilo vřelé přijetí v Jemnici, slíbil řešení nedostatku lékařů v kraji

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou navštívili v pátek odpoledne farmu v Kožichovicích na Třebíčsku. Zakončili tak...

Nehoda uzavřela D1 u Větrného Jeníkova, kolona měla pět kilometrů

Nehoda dvou aut u Větrného Jeníkova na Jihlavsku zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu. Zraněnou ženu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...