Náměstek i „ten druhý“ zůstávají. Pokus o jejich svržení ANO nevyšel

  13:41aktualizováno  13:41
Jaroslav Vymazal bude i nadále náměstkem jihlavského primátora. Návrh na jeho odvolání od opozičních zastupitelů z ANO neprošel. S ním ve funkci zůstává i radní David Beke, kterého chtělo ANO odvolat jen kvůli zachování lichého počtu radních. Hnutí přesto nevzdává své úsilí o změnu koalice.

Radní za ODS Jaroslav Vymazal a David Beke (vpravo) měli nakonec důvod k úsměvům, návrh opozičního hnutí ANO na jejich odvolání neprošel. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V předsálí jednacího sálu jihlavských zastupitelů byla v pondělí odpoledne nachystána malá hlasovací urna s visacím zámkem. Pro všechny případy.

Nakonec ji však jihlavští zastupitelé nepotřebovali. O setrvání náměstka primátora Jaroslava Vymazala (ODS) ve funkci rozhodli ve veřejném hlasování. A to i přesto, že opoziční hnutí ANO požadovalo tajné rozhodování.

Spolu s Vymazalem měl městskou radu opustit i jeho spolustraník David Beke. Ten při své „nominaci“ doplatil pouze na to, že opozice chtěla, aby počet členů městské rady zůstal lichý, a mohla tak nepřetržitě fungovat.

„Zvolili jsme dva lidi na odvolání, aby rada byla plně funkční a mohla dál pracovat. Říkáme na rovinu, že pan David Beke je ten druhý do počtu. Jinak nemáme vůbec žádný problém, aby dále setrval v radě,“ přiznal Radek Popelka (ANO).

Doprava? O té se v pondělí vůbec nemluvilo

Že bude ANO chtít právě Vymazalův pád, naznačilo před více než týdnem. Zastupitelský klub tohoto hnutí vydal veřejné prohlášení, v němž tvrdil, že mu vadí, že Jihlavě chybí jasná vize v oblasti dopravy - tedy v resortu, který spravuje právě Vymazal.

Jihlavští zastupitelé za hnutí ANO.

Jihlavští zastupitelé za hnutí ANO.

Ovšem na samotném pondělním jednání žádná výtka k této oblasti nezazněla. Opozice se zaměřila zejména na věci ještě z předchozích volebních období, kdy byl Vymazal primátorem. „K nominaci pana Vymazala jsme přistoupili kvůli jeho dlouholeté práci,“ řekl Popelka.

V samotném návrhu na odvolání pak ANO náměstkovi vytklo způsob jednání při odchodu města ze Svazu vodovodů a kanalizací, přístup k referendu o spalovně odpadů nebo nákup nového služebního auta. Bývalému primátorovi vyčetlo také, že na přelomu let 2008 a 2009 podepsal za město akcionářskou smlouvu s FC Vysočina, aniž by k tomu měl souhlas od zastupitelů.

„Dle stanoviska ministerstva vnitra neměl primátor právo tuto smlouvu podepsat. Proto ministerstvo doporučilo, aby byla vyvozena osobní odpovědnost. A když to nejde samospádem, musíme tomu pomoct,“ přednesla hlavní důvod k odvolání Jana Mayerová (ANO).

O „muži do počtu“ se nakonec ani nehlasovalo

Nakonec pro Vymazalův odchod zvedlo ruku pouze 14 zastupitelů, přičemž nutných k prosazení návrhu bylo 19 hlasů. Nedůvěru náměstkovi vyjádřili pouze členové opozičních stran ANO (8 hlasů) a KSČM (6 hlasů).

Téměř celá koalice (ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Forum Jihlava) pak hlasovala proti návrhu. Samotný Vymazal se hlasování zdržel.

O Bekeho setrvání ve funkci se po té už ani nehlasovalo, neboť po tomto neúspěchu hnutí ANO svůj návrh stáhlo.

„Pro Jihlavu je velmi dobrá zpráva, že jako koalice držíme pohromadě,“ pronesl po hlasování Milan Kolář, náměstek primátora za Forum Jihlava. Také o jeho budoucnosti se před jednáním spekulovalo. Opozice totiž tvrdila, že kromě dopravy chybí Jihlavě vize i ve školství, které spravuje právě Kolář.

„Očekával jsem, že dnes bude navrženo moje odvolání. Já mám ale práci rozplánovanou až do února, proto jsem rád, že jsem dostal čas do dalšího zastupitelstva,“ neodpustil si na závěr rýpnutí Kolář.

ANO zbraně nesloží, o změny v radě města bude usilovat dál

Kolik času nakonec dostane, se nyní ještě neví. Jana Mayerová po nezdaru nesložila zbraně a naznačila, že ANO bude o změny v radě či o její případnou kompletní rekonstrukci usilovat i nadále.

„Výsledky dnešního hlasování jsou zcela logické, koaliční zastupitelé jsou vázáni smlouvou, ale žádná smlouva není na věky. Současná koalice netáhne za jeden provaz. Jihlava potřebuje změnu. Nabízíme tímto diskusi nad rekonstrukcí koalice všem demokraticky smýšlejícím kolegům i stranám,“ přednesla na závěr pondělního jednání.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Omezení na D1 u Velkého Beranova by mohlo skončit dřív, už v půlce září

Kompletně opravená by měla být D1 v roce 2021.

Řidiči by se mohli dočkat plynulejší jízdy po dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem o něco dřív, než se původně...

Počet psů na Vysočině klesá, problémy s exkrementy však zůstávají

Jezevčík

Ačkoliv to tak ve městech a jejich nejbližším okolí často nevypadá, počet psů na Vysočině nejen že neroste, ale někde...

Čtyřkolka ve sněhu zapadávala, jihlavští běžkaři proto pořídili rolbu

Mnozí běžkaři nastupují hned do panenské stopy vyříznuté do čerstvého sněhu....

Lyžařská sezona je daleko, ale na Vysočině se už teď mají běžkaři na co těšit. Úpravci lyžařských stop se mohou už na...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ SPECIALISTA S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz