"Akce se koná při příležitosti vystavení nového motorového vozu Stadler přímo v provedení pro České dráhy. Zároveň je to i při příležitosti zprovoznění nového moderního přestupního areálu v Chotěboři a při příležitosti výročí 140 let tratí z Pardubic přes Havlíčkův Brod, Jihlavu do Okříšek a 125 let tratě z Okříšek do Velkého Meziříčí," vysvětlila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.
Brod byl vybrán proto, že je tam největší a nejvýznamnější nádraží na Vysočině. K vidění na něm bude například motorový vůz Regio-Shuttle RS1 švýcarské firmy Stadler, třísystémová lokomotiva řady 380, modernizovaná lokomotiva 750.7 "Brejlovec", parní krasavice řady 475 "Šlechtična" nebo drezína Tatra z roku 1947.
Co bude k viděníMotorové vozy: Motorové lokomotivy: Elektrické lokomotivy: Řídicí vůz řady ABfbrdtn795 Osobní vůz řady Bdmteeo294 Motorová drezína Tatra 15/52 Parní lokomotiva řady 475.1 Doprovodný program: modelová železnice * zahradní parní železnice * mimořádné spoje: jízda parní Šlechtičnou, velká okružní jízda Přehlídka kolejových vozidel se koná v pátek a v sobotu vždy od 10 do 16 hodin na brodském vlakovém nádraží. |
Nejmenší návštěvníci výstavy mohou navštívit Vláček Hráček či kinovůz. Celkem by se měla představit zhruba dvacítka exponátů. "Je to pojato tak, že by se tam měla potkat jak naprostá historie, současnost, tak i ta nejmodernější budoucnost, kterou na kolejích Vysočiny teprve spatříme," přiblížila ředitelka Českých drah na Vysočině Lenka Horáková.
Parní železnice, mažoretky i mimořádné jízdy
Připraven je také bohatý doprovodný program. Milovníci železnice mohou navštívit po oba dva dny výstavu modelové železnice v zasedací místnosti depa. K vidění bude také zahradní parní železnice nebo výstava historických dokumentů a jízdenek. V pátek vystoupí u brodské výpravní budovy dětský dechový orchestr a mažoretky. Děti si užijí skákací hrad.
Vedle toho bude jezdit celá řada mimořádných spojů. Po trati od Ždírce nad Doubravou přes v pátek rovněž slavící Chotěboř (otevírají tam autobusový terminál a rekonstruované prostory Českých drah), přes Brod až do Herálce bude vozit vagony parní Šlechtična.
Velkou okružní jízdu po Vysočině lze pak zvláštním vlakem podniknout v neděli. O půl desáté odjede z brodského nádraží, zamíří na Jihlavu a Třebíč a přes Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou se po šesté večer vrátí zpět do Brodu.
Ve všech zvláštních vlacích bude platit i zvláštní jízdné. V parním vlaku mezi Ždírcem a Herálcem, který tam i zpět pojede v pátek a v sobotu čtyřikrát za den, za celodenní jednotné jízdné zaplatíte 20 korun. Velkou okružní jízdu po Vysočině pak bude možné vykonat za 40 korun, studenti za polovinu, děti a postižení za 10 korun.
Přípravám pomohla stávka dopravců
Přípravy velké přehlídky vrcholily v týdnu i přímo v odbavovací hale. V té se dělá velká rekonstrukce, práce se musely urychlit. Tomu pomohla i stávka minulý čtvrtek, kdy se po hale pohybovalo minimum lidí. Už včera byla hala vyklizená, do pátku by měly zmizet poslední stopy po dělnících.
Výstava začíná v pátek v 10 hodin, ve stejný čas se otevře i v sobotu. Oba dva dny je otevřeno do 16 hodin. Kdo bude chtít na výstavu přijet vlakem, nabídnou mu dráhy speciální tarif. Při cestě do Brodu bude moci jet na zpáteční jízdenku v ceně jednosměrné. Jízdenku si musí nechat na výstavě označit.
Z přehlídky nemusejí mít strach běžní cestující. "Výstava je akcí navíc. Všechny pravidelné spoje se podařilo rozmístit na jiná nástupiště," ujistila Kateřina Šubová.