Na Vysočině vyjde závěrečná kniha o mlýnech na Oslavě

  7:51aktualizováno  7:51
Náměšťský okrašlovací spolek (NOS) ve spolupráci s městským muzeem finišuje s přípravou knihy Karla Stejskala s názvem Mlýny v povodí (dolní) Oslavy. Unikátní pětidílná série knih se tak na konci dubna dočká závěrečného dílu. Knihy zachycují historii i současnost mlýnů na řece Oslavě od pramene až po soutok s řekou Jihlavou v Ivančicích.

V knížce se píše také o Skřipinském mlýně majitele Lubomíra Theimera. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Historii mlýnů na horním a středním toku řeky Oslavy sepsal Vladimír Makovský a v pěti dílech ji vydala Vlastivědná a genealogická společnost ve Velkém Meziříčí. "Autor mě v roce 2006 požádal o pokračování, tedy napsání historie vodních mlýnů na dolním toku řeky Oslavy a jejích přítocích. Jeho práce končila Stejskalovým mlýnem v Tasově, na hranici historických soudních okresů Velké Meziříčí a Náměšť nad Oslavou," popsal Karel Stejskal. Poslední díl mlýnského seriálu začíná ve Vanči a postupuje dolů po řece Oslavě.

Mlynářský cech

Mlynáři na Náměšťsku byli organizováni v cechu, jehož artikule vydal v roce 1710 hrabě Jan Filip z Werdenbergu.

Samy artikule mají 41 článků a obsahují nařízení o organizaci cechu či ceny za mletí. Dočteme se v nich například, že do čela byli ustanoveni dva cechmistři. Profesní spory musely být řešeny prostřednictvím cechu, jinak se viník vystavoval pokutě dvou zlatých a vyloučení z cechu.

Jistá pravidla platila i ve vztahu mezi mistry, tovaryši a učedníky. Mistr přijímal učedníka do učení za přítomnosti dalších dvou mistrů na dobu tří let. Chtěl-li od mistra tovaryš či mládek odejít, musel to dát týden dopředu vědět.

"V knize připomínám nejen mlýny na samotné Oslavě, ale také mlýny na potoce Jasince a Pucovském, Rathanské strouze, říčce Chvojnici a Neslovickém potoce," řekl autor. Na konci v Ivančicích popis končí v bývalém mlýně, který byl poháněn vodou z Oslavy, vracel ji ale už do řeky Jihlavy.

Práce na shromažďování materiálů trvala pět let. Karel Stejskal prolistoval vodní knihy i matriky. Probíral se zemskými deskami, starými mapami a údaje hledal i v Tereziánském a Josefském katastru. V mnohém mu pomohly i kroniky, které se ve mlýnech vedly.

Nabídne záběry z rogala

Na knížce je poznat i vztah autora k mlynářskému řemeslu. Pochází totiž z rodu Stejskalů, který vybudoval například mlýn na Skřipině, který najdeme na cestě mezi Mohelnem a obcí Kuroslepy.

Některé mlýny budou v knize zachyceny i z ptačí perspektivy. Tyto záběry byly pořízené z rogala. V archivech i šuplících mlýnů se zase našly unikátní historické snímky. Na dolním toku Oslavy nasbíral Karel Stejskal údaje o 24 mlýnech. Některé zanikaly a po čase byly obnovovány, jiné jsou už spíš jen zralé pro archeology.

A jak to vypadá s mlýny na Oslavě dnes? Mnohé jejich majitelé opravili a využívají pro svou rekreaci, někde je malý penzion, jiné chátrají. Některé si oblíbily i známé osobnosti. Třeba mlýn ve Vanči několikrát navštívil Karel Gott. Na pamětní stěně VIP osobností najdeme jeho věnování z roku 2010.

Místo s nápisem zůstalo původní nepřemalované, a tak má barva jiný odstín, než zbytek stěny, kde je například věnování Ivany Gottové z roku 2011 nebo přání Romana Horkého ze skupiny Kamelot. Ostatně v rovině "jedna paní povídala" se dokonce v okolí nedávno šířilo, že Karel Gott chce tento mlýn koupit.

Mouka se nemele nikde, ve čtyřech se ale vyrábí elektřina

Z mlýnů na dolním toku Oslavy se mouka nemele v žádném. Jen osm z nich přežilo období, kdy se v první polovině minulého století nahrazovala vodní kola turbínami, ale i ty vzaly politickým rozhodnutím v letech 1951-1953 za své a mlýny se zastavily.

Nejdéle byl s řemeslem aspoň trochu propojený mlýn na Skřipině, který sloužil jako sklad krmných směsí do doby, než vznikl skladovací komplex v Krahulově. Nebylo se čemu divit, mlýn byl v roce 1930 pečlivě opravený a třeba most, který se tehdy vybudoval, slouží dodnes a jeho oprava se chystá na letošní léto, tedy po více než 80 letech jeho fungování.

Do některých mlýnů se mohou zájemci podívat, některé (třeba trampy a výletníky oblíbený Vydrův mlýn pod Ketkovákem) se díky majetkovým tahanicím stal téměř nepřístupnou pevností. Život ve mlýnech se ale ani v dnešní době zcela nezastavil a v současnosti se ve čtyřech z nich točí turbíny, vyrábějící elektřinu.

Autor:

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Peroutkův článek Hitler je gentleman se nenašel, jsou jiné, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Článek Hitler je gentleman, jehož autorem by byl novinář Ferdinand Peroutka, se podle prezidenta Miloše Zemana najít...

Další z rubriky

Brodské náměstí se ve vedrech mění v koupaliště, části místních to vadí

Při současných vedrech děti skotačí u fontán a potůčku, který přes brodské...

Město Havlíčkův Brod má své nové neoficiální koupaliště. Změnilo se v něj Smetanovo náměstí v centru města. Při...

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Umění ze zmuchlaného papíru. Výročí slavného výtvarníka připomene výstava

Všestranný umělec Ladislav Novák působil od šedesátých let jako malíř, od...

Třebíčský výtvarník, básník a prozaik surrealista Ladislav Novák patří podle galeristů mezi dvacítku nejoriginálnějších...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz