Na Vysočině přibývá nemocných s černým kašlem. I ve školkách

  12:32aktualizováno  12:32
Od roku 2011 se počet pacientů se zákeřnou chorobou více než zdvojnásobil. Onemocnělo jím od letošního ledna do září už 78 lidí. Opatření proti černému kašli museli hygienici nařídit v jihlavské mateřské škole.
Černý kašel je zákeřný pro malé děti, nemoc může mít průběh v podobě rozvinutého zápalu plic. (Ilustrační snímek)

Černý kašel je zákeřný pro malé děti, nemoc může mít průběh v podobě rozvinutého zápalu plic. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Případů přibývá u dětí, ale i dospělých," varuje krajská epidemioložka Alena Dvořáková.

V "černých číslech" pak vede Jihlava s třiceti nemocnými a Žďár nad Sázavou se dvaceti sedmi.

Černý kašel leden až září 2013

Třebíč 8

Jihlava 30

Žďár nad Sázavou 27

Havlíčkův Brod 4

Pelhřimov 3

Počty za tři roky

rok 2011 34

rok 2012 80

leden až září 2013 72

Zdroj: Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina v Jihlavě

Opatření proti nákaze museli hygienici zavést třeba v Mateřské škole U Čtyř barviček v Mahenově ulici v Jihlavě. "Objevil se tam případ černého kašle. Informovali jsme o tom rodiče a ustanovili jsme v mateřské škole určitá pravidla," vysvětlila Dvořáková.

"V jedné třídě, kde měla holčička černý kašel i přesto, že proti němu byla očkovaná, máme nyní karanténu," popsala vedoucí školky Helena Jarošová.

"Děti, které se s nemocnou setkaly, jsou izolované od ostatních vevnitř i venku. Zrušili jsme bruslení i hru na flétnu. A z hygieny nám zkontrolovali, že jsou všechny děti proti černému kašli očkované," uvedla.

Důležité je, aby pracovníci prováděli důsledný "ranní filtr". Má zabránit, aby byly nemocné děti v kolektivu se zdravými.

"I dítě s dlouhodobým kašlem má být z kolektivu vyloučeno. Ale to jsou věci, které platí i běžně mimo objevení takové nákazy a které narážejí na odpor některých rodičů," nastínila Dvořáková.

Děti vodí do školky nemocné

Že rodiče do školky nemocné děti dávají přesto, že se to nemá, potvrzuje i vedoucí U Čtyř barviček.

"Často nám rodiče ani neřeknou, že je dítě nemocné. Zjistíme to třeba, až když mu není odpoledne dobře a říká, že v noci kašlalo a doma mu ráno dali prášek. Přitom tímto chováním ohrožují nejen své dítě, ale také ty ostatní," zlobí se Jarošová.

"Tím nechci říci, že pokud jejich dcera nebo syn v noci jednou dvakrát zakašlou, aby je hned nechávali doma. Ale pokud je dítě opravdu nachlazené nebo nějak nemocné, tak má ležet doma," doplnila.

To samé zná učitelka jiné jihlavské školky Iveta Šilhavá. "Děti s nachlazením a podobnými příznaky nám sem rodiče dávají celkem běžně. I když jim říkáme, ať je nechají doma. Někdy tvrdí, že jde o astmatický kašel i u dítěte, které předtím vůbec nekašlalo," popisuje.

"Dokonce se mi stalo, že mi jedna z maminek dala do ruky mast, že má její dcerka hroznou rýmu. Tak ať jí každou půlhodinu mažu nos. Když jsem řekla, že tady žádné medikace nepodáváme, tvářila se hrozně ukřivděně," vzpomněla si na zkušenost Šilhavá.

Podle ní na nezodpovědnost některých rodičů doplácejí ti, kteří s dětmi zůstávají doma tak dlouho, než se malý pacient neuzdraví.

"Pak ho dají zdravé do školky a ono vzápětí třeba znovu onemocní a zrovna kvůli dítku těch nezodpovědných," vysvětluje.

Hrozí až smrt, hlavně kojencům

Když se černý kašel objeví, je podle epidemioložky Dvořákové třeba rázně dodržovat pravidla.

"Děti, které byly v kontaktu s nemocným černým kašlem, by se neměly stýkat se zdravými po inkubační dobu, která trvá maximálně 21 dní," popsala odbornice.

Podle ní je právě pro malé děti, zejména kojence, černý kašel zákeřnou chorobou, která může mít závažný průběh v podobě rozvinutého zápalu plic. A může skončit i smrtí. Prevencí je nechodit s nimi do obchodních domů, nejezdit městskou hromadnou dopravou, zkrátka nezdržovat se v uzavřených prostorách, kde se může infekce vzduchem snadno přenést.

A ještě spolehlivější ochranou je očkování. To je velmi důležité hlavně pro lidi mající ve svém okolí miminko. Dospělí totiž už nemají platné očkování, které se nyní naposled provádí v deseti letech a vydrží zhruba šest až deset let.

I proto se podle krajské epidemioložky černý kašel v poslední době tak rozmáhá. Naštěstí ne v tak těžké formě, v jaké to bývalo kdysi.

Proti černému kašli, který se přenáší vzduchem, se dospělí mohou očkovat pouze v trojkombinaci se záškrtem a tetanem. "Doporučujeme místo přeočkování proti tetanu využít této vakcíny," pravila Dvořáková.

Očkování provádějí praktičtí lékaři a očkovací centrum. Opět tam platí omezená doba ochrany proti dávivému kašli – a to maximálně deset let. Podobně je podle epidemioložky chráněný ten, kdo již nemoc prodělal.

A jak poznáte černý kašel od obyčejného? Je úporný. Člověk kašle intenzivně více než sedm nebo deset dní. Říká se mu dávivý. To proto, že se pacient dáví tak, že může dojít až ke zvracení. A černý proto, že když se proti němu kdysi neočkovalo a nemoc se projevovala v horší formě, tak dítě i zmodralo až zčernalo.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

Investor mění plány. Jihlavské centrum Aventin bude menší, přibude zeleň

Svah na západním okraji města Jihlavy mezi Hosovem a Horním Kosovem, kde by...

Krajské město Vysočiny trhá svůj vlastní rekord. Zatímco obchodní centrum City Park v Hradební ulici v době své...

VIDEO: Opilý řidič ujížděl policii, problém má i „vyměněná“ spolujezdkyně

Opilý muž chtěl se chtěl prohodit se splujezdkyní

S alkoholem v krvi a bez platného řidičského průkazu ve středu večer ujížděl před policií řidič osobního automobilu na...

Umírající děti mohou dožít doma, hospic dostal dotaci na paliativní péči

Ilustrační snímek

Místo anonymního prostředí nemocnic mohou nevyléčitelně nemocné děti ze Žďárska a Jihlavska dožít doma obklopeny...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz