Občas jsou to výkony hodné akrobacie. Na přeplněných parkovištích se někdy řidiči v autech mění v hadí ženy a muže. A to proto, že najdou pro svůj vůz pouze úzkou skulinu. Dveře pak můžou jenom pootevřít a malým otvorem se snaží vysoukat od volantu či nasoukat zpátky za něj.
Stačí pak i drobná řidičova nepřesnost při odstavení rozměrnějšího vozu a ten pak zasahuje až na sousední místo.
„Taky mám ten dojem, že některá auta už se na parkovací místo skoro nevejdou. Už to prostě nejsou ty škodovky stodvacítky jako kdysi,“ říká Ján Tinka, šéf odboru dopravy na jihlavské radnici.
Šířka parkovacích míst se má lajnovat podle předepsaných norem. Na magistrátu před časem řešili stížnosti obyvatel jedné ulice v Horním Kosově, že jim pracovníci specializované firmy narýsovali nezvykle úzká stání.
„Potom jsme to reklamovali, protože jsme všechno změřili a rozdíl byl skoro půl metru,“ popisuje Tinka. V současnosti nenechává šířku mezi čarami na parkovištích přeměřovat, ale možná k tomu časem zase přistoupí.
„Předpokládám, že rozměry jsou takové, jaké mají být. Pokud by se měly zvětšit, musely by se změnit normy,“ dodal vedoucí odboru dopravy. To se však zatím nepřipravuje.
„Tvorba této normy nespadá výhradně do našich kompetencí, nicméně neuvažujeme o tom, že bychom v brzké době iniciovali její změnu ve věci zvětšení parkovacích míst,“ sdělil Tomáš Lukašík, mluvčí ministerstva dopravy.
V Jihlavě jsou parkovací místa různě široká, liší se až o dvacet centimetrů. Třeba před Kauflandem a Vodním rájem jsou širší než někde na sídlištích. Normou dané rozměry závisejí mimo jiné na tom, jak široká u nich vede silnice či jestli jsou určené na couvání, nebo k nájezdu zepředu.
I ředitel městských strážníků Jan Frenc uznává, že některé větší vozy už se na vyhrazená místa skoro nevejdou. A pak bývá obtížné postavit druhé auto hned vedle nich.
Největší problém? Když nejsou stání vyznačená vůbec
Když se k tomu přičtou řidiči, kteří i s menším vozem zaparkují špatně, „přes čáru“, ubývá tak zbytečně část prostoru parkovišť. Na pokutu ale takové počínání není. „Ten šofér omezí jiného šoféra, ale přestupek to není,“ uvedl Frenc.
Ještě horší situace nastává na parkovištích nejen v Jihlavě, kterým chybí rozparcelování čarami. Na těch část řidičů zastavuje ledabyle, jak je zrovna napadne. Mezi nimi pak zůstávají nepoužitelné mezery, kam by se vešlo tak půl až tři čtvrtě dalšího auta.
Rozměry parkovacích míst v JihlavěParkoviště v Kosárkově ulici - na nových parkovištích 240 cm (měří se šířka místa mezi čarami) - na starším parkovišti na protilehlé straně 220 cm Parkoviště před bývalým Baumaxem - 225 cm Parkoviště před Vodním rájem - 240 cm Parkoviště u Kauflandu - pod opěrnou zdí u zastávky 230 cm - uprostřed parkoviště 238 cm Parkoviště v Tyršově ulici - šířka míst se pohybuje mezi 220 až 230 cm (vyjíždění a najíždění zde komplikuje úzká ulice) |
Jihlavští strážníci se též potýkají s problémem, že řadu parkovacích míst ve městě zabírají auta sice s platnou značkou a technickou kontrolou, ale papírově nepřihlášená, která vůbec nesmí jezdit.
Městská policie ročně řeší asi 41 tisíc událostí a z nich se dvacet tisíc týká dopravy. Nesprávným parkováním se zabývá několikrát denně, často i po upozornění všímavých obyvatel města.
Prohřešky se týkají nezaplaceného stání nebo parkování tam, kde je zakázáno vozidla odstavovat. Strážníci ovšem podle Frence dokážou být i tolerantní. Když třeba někdo přetáhne zaplacenou dobu o deset minut, nechají ho jen doplatit parkovné.
„Pokud ale má někdo zaplacenou půlhodinu a stojí tam pět hodin, tak to je něco jiného,“ dodal ředitel jihlavské městské policie.
Nezaplaceného parkování podle něj lehce přibývá před svátky, jinak bývá počet takových přestupků zhruba stejný. Platit se dá nejen házením mincí do automatu, ale také pomocí mobilního telefonu.