Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Ze staré pošty bude moderní srdce Chotěboře s muzeem a zasedacím sálem

  12:04
V přízemí informační centrum, pokladna muzea a zasedací sál pro městské zastupitele. V prvním a druhém patře otevřené výstavní prostory. Tak by zanedlouho měla vypadat stará pošta na náměstí v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Radní města schválili výsledky architektonické soutěže na její přestavbu.

Stará pošta v Chotěboři ještě před velkou změnou. Budova by se měla vrátit k podobě z počátku minulého století, ale s moderními interiéry. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tři různé architektonické ateliéry se přihlásily do soutěže na rekonstrukci budovy na rohu náměstí T. G. Masaryka a ulice Trčků z Lípy.

Radnice loni nemovitost za 14 milionů korun koupila a co nejdřív do ní chce přestěhovat ze zámku, kde mu příští rok končí nájem, městské muzeum.

Budovu, jež v minulosti sloužila jako pošta, je nutné poměrně výrazně přestavět. Jak to udělat, nastínili architekti. Nezávislé odborné porotě se v soutěži nejvíce líbil návrh liberecké projektové kanceláře David.

„Podle všech návrhů by exteriéru budovy měl být navrácen vzhled z počátku minulého století. Jeden ateliér řešil interiér jako zámek s jednou dominantní chodbou, z níž vycházely místnosti, různě se šachovalo s výtahem, rozdíly byly ve vnitřním uspořádání i třeba v podobě schodišť,“ popsal místostarosta města David Šafránek.

Pro porotu byla při rozhodování podstatná i odhadovaná cena rekonstrukce. Vítěz ji spočítal na 25 milionů korun. Další návrhy v soutěži byly výrazně dražší, dosahovaly až dvojnásobku.

Sál pro zastupitele byl podmínkou, městu chybí

Účastníci soutěže měli za úkol vytvořit koncepci zejména vnitřního uspořádání poměrně rozlehlé třípodlažní budovy. Dovnitř měli dostat infocentrum, městské muzeum a příslušné zázemí, ale také velký jednací sál pro městské zastupitelstvo.

„Ten nám dlouhodobě chybí. Pro zastupitele je třeba vždy připravit sál v domě dětí Junior a zapojit hlasovací zařízení. Zřízením zasedacího sálu s moderním hlasovacím zařízením na staré poště by se radnici dost ulevilo,“ už dříve vysvětlil starosta města Tomáš Škaryd.

Budova staré pošty navíc stojí přes ulici přímo proti městskému úřadu.

Tým libereckého architekta Ladislava Davida ponechal do budovy všechny tři vstupy. Nárožní by návštěvníka zavedl do informačního centra, vedlejším vchodem z náměstí by se chodilo do muzea. Oba by ústily do velkorysé haly s kruhovou recepcí. Boční vstup z ulice Trčků z Lípy by se využíval právě při jednáních zastupitelů a vstupu do zasedacího sálu.

David ho situoval hned do přízemí - pro snazší vstup. Ostatní návrhy ho umístily do vyšších pater. „Reprezentativní sál vznikl propojením tří stávajících místností. V čele je navržen dřevěný mozaikový obklad se státními symboly. Na opačné straně sálu jsou lavice pro veřejnost, v boční lodi pak křesla pro úřední osoby a zázemí,“ přiblížil David.

Na depozitář už v budově místo nebude

V prvním patře by směrem k náměstí měl být prostor pro druhou menší zasedací síň a sezonní výstavy. Celá polovina patra směrem k radnici by tvořila jeden velký sál pro stálou expozici. Na druhé straně architekt vyčlenil místnosti pro sklady a strojovnu vzduchotechniky.

Přibližně tři čtvrtiny druhého patra by měl tvořit další velký otevřený prostor pro stálou výstavu. Místnosti v severní části by pak sloužily jako kanceláře muzea a kurátora, studovna i jako menší sklady a provozní místnosti.

Jakkoliv jsou vnitřní prostory pojaté velkoryse, pro chotěbořské muzeum budou i tak malé. S tím ovšem radnice dopředu počítala. „V nové budově nebude místo, kam by muzeum mohlo uložit svých asi třicet tisíc sbírkových předmětů. Pro depozitář musíme najít další prostory,“ věděl už loni v létě starosta.

S depozitářem nepočítaly ani ostatní návrhy. Ty se od vítězného lišily především umístěním zasedacího sálu do prvního či druhého patra. Podle jednoho mělo do sálu v patře vést nové venkovní schodiště. Lišilo se i umístění vzduchotechniky a provozních prostor i koncepce více otevřených nebo naopak uzavřených výstavních místností.

S autorem vítězného návrhu v nejbližší době radnice podepíše smlouvu a nechá vypracovat podrobný projekt. „Nejpozději do konce roku bychom chtěli mít veškerou administrativu vyřízenou, aby se v příštím roce mohlo stavět,“ vzkázal místostarosta Šafránek.

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Kladno proti Jihlavě ve finále první ligy. S nejasnostmi kolem Jágra

Tak ještě závěrečný krok. Kladenští hokejisté jsou už jen kousek od vytouženého návratu do extraligy. V prvoligovém...

Vysočina je zřejmě za vrcholem epidemie, uvolňují se některé nemocnice

Na mapě původního protiepidemického systému PES vychází Kraj Vysočina stále jako území s nejvyšším skóre v Česku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otřes ve Fóru Jihlava. Po dalším rozkolu oznámila odchod jeho hlavní tvář

Miroslav Tomanec, nejvýraznější zastupitel uskupení Fórum Jihlava, které spoluvládne na radnici krajského města...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Brtnice si chce splnit svůj dávný sen, plánuje stavbu biotopu ke koupání

Koupaliště nebo přírodní biotopy už nejsou doménou pouze velkých měst. Po Třešti a Jemnici se rozhodla vybudovat...

Spolek nedostal dotaci a vrací pozemek, hospic v Brodě chce postavit kraj

Příprava na stavbu prvního kamenného hospice na Vysočině dostala trhlinu. Spolek Mezi stromy, který se o vybudování...

Žďár chce začít stavět azylový dům pro muže, místní z něj mají hrůzu

Nový azylový dům pro muže bez domova s kapacitou dvacet lůžek chce vedení Žďáru nad Sázavou začít stavět už v květnu....

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

Emma Smetana je dvojnásobnou maminkou. Dítě dostalo neobvyklé jméno

Emma Smetana (33) a její partner Jordan Haj (33) přivítali na svět svého druhého potomka. Novinkou se rodiče pochlubili...