Z pravěku dorazil ryšavý host s piercingem, muzeum antropologie otevřelo

  8:57aktualizováno  8:57
Má ryšavé vlasy a vousy, modré oči a v nose kostěný piercing. Na sobě má lehký oblek z kůže a paži zdobenou šperky ze zvířecích drápů. Seznamte se s plastikou neandrtálce v životní velikosti, která je největším lákadlem nově otevřené antropologické expozice v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci.

Nová expozice se poprvé otevřela veřejnosti ve čtvrtek odpoledne. K obnově té původní nedošlo jenom kvůli stáří, ale i z toho důvodu, že si Humpolec letos připomíná 150 let od narození svého významného rodáka, světově uznávaného antropologa Aleše Hrdličky.

„Scénář k celé výstavě připravilo pět odborníků z České antropologické společnosti,“ poznamenala vedoucí muzea Dagmar Kluchová.

Nová antropologická expozice zachovává základní členění té staré, nicméně přináší zcela jinou podobu a jiný obsah.

„Vycházíme z rozdělení na oddíly, kterými jsou genetika, evoluce, variabilita člověka, anatomie člověka, antropologie jako věda, paleopatologie, život Aleše Hrdličky a indiánská vesnička,“ upřesnila Kluchová.

Lidé uvidí například obří model srdce a ucha, do kterého lze nahlížet, model šroubovice DNA, poskládají si lidskou kostru, vyzkouší své chuťové pohárky a nebo budou mít příležitost osahat si vymodelované busty našich pra pra předků a poznat, jaký je rozdíl mezi neandrtálcem a homo sapiens. K dispozici jsou i tři digitální infokiosky.

Na soše pravěkého člověka pracovali autoři dva roky

Velkým lákadlem mezi novými exponáty je právě socha pravěkého člověka v životní velikosti. „V rámci naší republiky je to unikátní model. Vytvořil ho sochař Ondřej Bílek ve spolupráci s antropoložkou Evou Vaníčkovou,“ poznamenala Kluchová s tím, že práce na soše trvaly dva roky.

Fotogalerie

Znamenalo to nejprve naskenování skutečného lidského těla a vyfrézování do polystyrenu. Následně se tělo upravovalo do podoby a proporcí dospělého neandrtálce.

Raritou je i kostra neandrtálce. Ta je zároveň nejdražším exponátem celé výstavy. Muzeum si ji nechalo dělat až v USA. „Je to nejcennější kousek nejenom z hlediska odborného, ale i z hlediska finančního,“ připomíná.

Je to model kostry, která byla vyrobena na základě konkrétního nálezu kosterních ostatků neandrtálce v údolí Neandertal nedaleko Düsseldorfu.

„Za povšimnutí stojí dvě barvy, které na ní můžete spatřit. Tmavé kosti znázorňují části kostry, které se zachovaly. Jsou patinovány do nejmenších detailů, takže je vidět i jejich opotřebení. Světlejší jsou ty, které museli odborníci domodelovat. Z toho je patrné, že původní kostra se dochovala takřka kompletní,“ dodala.

Humpolec bude hostit Mezinárodní antropologický kongres

Nová antropologická expozice vyšla na více než šest milionů korun.

Letos si Humpolec připomene i 150 let od narození Aleše Hrdličky. V souvislosti s tímto výročím bude letos na podzim město hostit Mezinárodní antropologický kongres. Pořadatelé počítají s účastí odborníků z celého světa.

„Muzeum pro širokou veřejnost zorganizuje také procházku po stopách Hrdličkových, kterou povede archivář pelhřimovského archivu Pavel Holub. Zájemci se mohou těšit na informace o osobnosti dr. Aleše Hrdličky a jeho rodiny,“ prozradila Dagmar Kluchová.

Muzeum chystá i tematickou výstavu. Hrdličkovo výročí doprovází také upomínkové předměty jako kapesní kalendářík na rok 2019, turistická známka nebo pamětní mince, kterou vydala Česká národní banka.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

VIDEO: Motorkář prchal i šedesátkou za náklaďákem, pak se vzdal s omluvou

Motorkář se chvíli snažil ujet policii, nakonec to ale vzdal

Kolem služebního auta policistů na Jihlavsku se v úterý dopoledne prohnal devatenáctiletý řidič na motocyklu Kawasaki....

Gottův předchůdce a vzor pocházel z Jihlavy. I Pospíšil dobyl ženská srdce

Pamětní deska věnovaná Járovi Pospíšilovi, kterou před lety odhalil Karel Gott,...

Když v lednu 2005 odhaloval Karel Gott v jihlavské Křížové ulici pamětní desku svému vzoru, zpěváku Járovi Pospíšilovi,...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz