Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Psí Tour de France. Musher ze Žďáru trénuje na životní závod

  17:48aktualizováno  17:48
Vít Kolátor připravuje své alaskany na Velkou odyseu. Trénuje zatím na bahně na velký závod. Trvá dvanáct dní, letos měří 750 kilometrů během, spřežení vystoupají na 25 tisíc výškových metrů. Místo saní na sněhu však zatím řídí čtyřkolovou káru na rozbahněných cestách.

Vít Kolátor v tréninku zapřahá až devatenáct psů. Lídry bývají ti nejchytřejší. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Dvakrát vyhrál nejsledovanější, nejznámější, nejdelší a nejtěžší český závod psích spřežení. Po Šediváčkově longu v Orlických horách chce žďárský musher Vít Kolátor zkusit jeden z nejnáročnějších závodů na světě. Už za měsíc se postaví na start La Grande Odyssée, označované jako psí Tour de France.

Závod v okolí Mont Blancu na pomezí Francie a Švýcarska v Savojských Alpách pořádá stejná agentura jako nejslavnější cyklistický závod planety. „Odyseu jezdí obvykle jen profíci, do práce chodíme asi jen dva z těch dvaceti, které organizátoři pozvali. Někteří se úderem října začínají starat jen o psy,“ říká šestatřicetiletý Vít Kolátor.

Organizátoři o vás projevili zájem už dříve. Proč jste se přihlásil až tentokrát?
Pozvánku jsem dostal už po prvním vítězství v Šediváčkovi, ale tehdy jsem měl jen devět psů. Teď jich mám v tréninku devatenáct, tak je šance Odyseu zkusit. Díky tomu, že ti nejstarší psi, jako třeba Rampa, pořád běhají dobře a že už můžu zapřáhnout ročáky, je to možné. Konkurence bude špičková. Úspěch bude závod dokončit, první desítka by byla super. Francouzi závod dělají jako show, projíždí se třeba špalíry lidí, je tam 250 akreditovaných novinářů a každý den jsou záběry ve francouzské televizi.

Vít Kolátor (36)

* Jeden z nejlepších českých musherů, má čtyři tituly mistra republiky.

* V lednu se chystá na nejtěžší evropský závod – Velkou odyseu v Savojských Alpách.

* Pochází z Nymburka, s rodinou žije ve Žďáře nad Sázavou, pracuje jako servisní a reklamační technik.

* Aktuálně trénuje 19 alaskanů, vlastní další dvě štěňata.

S kolika psy závod pojedete?
Přihlašuje se čtrnáct psů, zapřahá se osm až deset s tím, že mohu prostřídat mezi etapami podle potřeby. Závod trvá dvanáct dní, letos bude kratší na 750 km, během kterých vystoupáme 25 tisíc výškových metrů. Dvakrát budeme bivakovat venku na polární základně francouzské armády. Péče je tam skvělá, jako o profesionální sportovce, odpovídá náročnosti závodu. Když nebude pes v pořádku, nepustí ho veterináři na start.

Jak vůbec psi snáší vyšší nadmořskou výšku?
To jsem taky zvědavý. Budeme s tím mít problémy, mně to taky nedělá úplně nejlíp, když si vzpomenu na výlet do Dolomit. Musher psům do kopce samozřejmě pomáhá, obzvlášť do sjezdovky.

Co obnáší příprava na tak dlouhý závod? Dělali jste něco jinak v tréninku?
Začali jsme dřív než normálně, abychom stačili víc natrénovat. Vyjeli jsme v půlce srpna, ale jde to jen při teplotách pod 15 stupňů, jezdí se krátké časy, na začátku třeba jen dvacet minut. A postupně přidáváme. Když jedeme hodinu, je potřeba, aby byla teplota pod 10 stupňů. Alaskani při běhu pořád vyplazují jazyk, funguje jako chladič. Potí se jen na jazyku a na tlapkách. Teď už jezdíme kolem 40 km, dostaneme se na 60. Pár tréninků ještě dáme s károu, ale je potřeba, abychom trénovali i na sněhu, abych si vůbec zvykl na saně. Na káře děláme silovou přípravu. Na saních se pak rozběhají do rychlosti. Někteří soupeři trénují od podzimu ve Skandinávii. Mají třeba sto psů v tréninku a postaví z nich dva týmy.

Zatímco vy jste sníh dlouho neviděl...
Vlastně ani loni. I Šediváček se jel letos v lednu na kárách, to nemělo se závody nic společného.

Tréninková bezmotorová čtyřkolka vypadá dost pekelně. Z čeho je?
Ta původní byla z trabanta, ale neměla výdrž, hned se rozsypala. Teď mám předek ze škodovky s kotoučovými brzdami, aby se dalo lépe brzdit, jinak je to svařený rám, na který přidávám zátěž.

Vít Kolátor začal se psím spřežením trénovat před sedmi lety.

Vít Kolátor začal se psím spřežením trénovat před sedmi lety.

Jak na takové spřežení reagují osamělí večerní běžci?
Jedeme pomalu, je dost času se vyhnout. Obvykle potkáváme ty samé, stejně tak pejskaře. Takže už jsou zvyklí. Je ale pravda, že občas se nějaký noční běžec lekne, když se před ním ve světle jeho čelovky zaleskne devatenáct párů očí. Chvíli trvá, než zjistí, že právě míjí psí spřežení.

Myslivci z vás asi velkou radost nemají. Jak vycházíte s nimi?
Jak s kterými. S některými dokonce spolupracuji, máme domluvu, že jim budu zavážet seno do krmelce, když napadne sníh. Hlásím jim pohyb zvěře, když trénujeme, často potkáme stádo divočáků. Minulý víkend mě zastavil jeden myslivec u Budče. Vyčítal mi, že plaším zvěř, což podle mě není úplně pravda. Psi štěkají v podstatě, jen když se stojí. Zvěř nás cítí, ale jelikož jezdíme podobnou trasu, pozná, že jim od nás nic nehrozí. To říkají i moji známí, když se jich ptám, proč prasata běhají kolem nás a neutečou. Kolikrát musím zastavit a pískat na srny, aby vůbec uhnuly.

Na které cesty můžete?
Protože nemám motorové vozidlo, podle lesního zákona můžeme jezdit po lesních cestách a značených lesních cestách. A můžeme i na louky, ty ani nespadají do lesního zákona, pokud to nejsou nějaké lesní mýtiny. Psí spřežení je stejná kategorie jako jízda na koni.

Jak se s tak dlouhým spřežením zatáčí? Je těžké si to vůbec představit.
Teď už dobře, když je opadané listí a je vidět za zatáčku. Předtím to bylo krušné, někdy jsem jen čekal, co za zatáčkou přijde. Spřežení je delší než kamion, kolem třiceti metrů, s károu ještě víc.

Jak důležité je najít správnou závodní sestavu a psy vypárovat?
Je to klíčová věc. Dopředu se dávají ti nejchytřejší, přes které se spřežení řídí. Zároveň to musí být tempaři. Za nimi jsou takzvaní swingoví psi, občas se mění s lídry, jsou rychlí a pomáhají zatáčet. Třetí pár jsou týmoví psi, hodně pomáhají táhnout. Pátý pár jsou silní zadáci, v zatáčkách drží spřežení v ideální stopě. Mezi ně patří Alvi, se kterým jsem začínal. Je to pozér, hrozně vyčůraný pes, nemůžu ho dávat jako lídra, protože ví, že by se běželo podle něj.

Stává se vám, že psi neposlechnou?
Občas jo, většinou když zkouším nové lídry. Vesměs je to moje chyba a souhra věcí, že nevybereme zatáčku. Na křižovatkách je potřeba zkoušet různé možnosti, aby neměli naučenou jedinou trasu. Když jsem přivezl fenku Theu, která je z Německa, říkal jsem manželce, že Thea je úplně pitomá a neposlouchá. A manželka mi říká: No ale počkej, ona ti přece nerozumí. Reagovala jen na jméno, když jsem ho řekl dost německy. Po pár týdnech si zvykla na české povely a zjistil jsem, že opravdu není blbej pes, ale majitel. Vůbec mě to nenapadlo.

Když to zlehčím: V týmu máte i dva Američany. Učil jste se kvůli nim anglicky?
Tak tihle dva už byli naštěstí narození v Čechách, Američané byli pouze jejich rodiče, takže české povely znají od malička.

Jedna věc je řízení a druhá „palivo“. Kolik vaši psi sežerou?
Jeden pes zhruba kilo masa denně. Dostávají obvykle drůbeží nebo hovězí. Někteří baští hodně a jsou hubení, jiným stačí málo. Je to jako s lidmi. Pak jsou příkrmy jako rýže, ovesné vločky, granule, minerály a vitamíny. Mícháme to, ovlivníme množství tuků v jídle. Když se ochladí, přidáme tučnější stravu, aby měli z čeho „topit“. Největší psi mají až dvaatřicet kil.

Psí trénink na blátě je dřina.

Psí trénink na blátě je dřina.

Když jsme spolu mluvili poprvé, líčil jste mi, jak nevinně vaše záliba začala.
Ano, nechtělo se mi běhat samotnému, když jsme přišli o našeho voříška, tak jsem si před sedmi lety přes inzerát pořídil psa, se kterým bych mohl sportovat. A když jsem pak viděl závody psích spřežení na Třech Studních, úplně mě to nadchlo. Začal jsem závodit s jedním psem na kole, na běžkách a pak už to zkrátka nešlo zastavit a pořizoval jsem si další pejsky.

Máte manželku, dvě děti a jednadvacet psů. Co vám žena řekla na to, když se vaše smečka takhle rozrostla?
Mám naštěstí velice tolerantní manželku. A i když jsme u některých věcí trochu bojovali, už víceméně rezignovala. (směje se) Dokonce se mnou chtěla jet do Francie jako jeden z pomocníků - handlerů, které každý tým potřebuje, aby se starali o psy, krmili, masírovali, ošetřovali tlapky, přejížděli s věcmi do jiného střediska, když je cíl etapy jinde než start. Jenže termín vychází zrovna na konec pololetí, což není dobré kvůli dětem ani pro manželčinu jazykovou školu.

Přece jen si neodpustím otázku. Nepřerostl vám ten koníček trošku přes hlavu?
Myslím, že ne (směje se). Když už jezdíme dlouhé tréninky, dostanu se domů třeba až po půlnoci a ráno vstávám do práce. Z toho je člověk dost utahaný.

Kolik je vůbec takových nadšenců v Česku, kteří se psím spřežením věnují na výkonnostní úrovni?
Jsou tři profíci - Havrda, Vondrák, Mikulášek. Pak je asi patnáct lidí s větším počtem psů, co se tomu věnují. A pak asi tak tři stovky těch, co jezdí úplně v klidu.

Balonáři říkávají, že nejhezčí chvíle na létání je, když se po přistání posadí na sbalený balon a konečně se v klidu zadívají do krajiny. Jak to mají musheři?
Mám radost, když dokončíme závod a psi mohou běžet dál. To znamená, že jsou dobře připravení a nemusím je nosit v náručí. Je jedno, kolikátý dojedu, ale hlavně když jsou psi v pohodě.

Autor:
  • Nejčtenější

Nákladní vlak v Jihlavě narazil do lokomotivy, škoda přesahuje sedm milionů

Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily,...

Strojvůdce lokomotivy, která v Jihlavě najela do druhé, vyšetřuje u ČD nehody

Nehoda nákladního vlaku s lokomotivou v úterý ráno zkomplikovala dopravu na jihlavském nádraží. Jak zjistil portál...

Začínali v protiatomovém krytu. Dnes vyrobí tunu baleného ledu denně

Premium Vyrobit si doma led zvládne v lednici každý. Ale produkovat ho tunu za den a třiceti tunami zásobit hudební festival?...

Na Jihlavsku skončí povinnost nosit roušku v obchodech a veřejné dopravě

Hygienici od soboty na Jihlavsku rozvolní protiepidemická opatření nařízená kvůli zvýšenému počtu případů nákazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První jaderné vinici žehnal kněz, víno z ní ale nebude ve volném prodeji

Jadernému vinohradu v těsném sousedství dukovanské elektrárny ve středu za účasti generality tuzemské energetiky...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Kouzelnými zámeckými zahradami provedou návštěvníky průvodci a čas

Vždy na konci května rodina Kinských v minulých letech otevírala svoje soukromé zahrady žďárského zámku. Epidemie...

Dron odhaluje kůrovce kolem Vysočina Areny, přiblíží každý strom zvlášť

Dron vybavený kamerou a k tomu speciální aplikace pomáhají novoměstským lesníkům v boji s kůrovcem. Moderní technologie...

Rekonstrukce zámku přinesla první objevy, trámy z patnáctého století

Čilý stavební ruch panuje letos na zámku v Telči na Jihlavsku. Rozsáhlá rekonstrukce státního zámku, který je zároveň i...

Nákladní vlak v Jihlavě narazil do lokomotivy, škoda přesahuje sedm milionů

Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily,...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...