Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. září 2021 Zlata

Psí Tour de France. Musher ze Žďáru trénuje na životní závod

  17:48
Vít Kolátor připravuje své alaskany na Velkou odyseu. Trénuje zatím na bahně na velký závod. Trvá dvanáct dní, letos měří 750 kilometrů během, spřežení vystoupají na 25 tisíc výškových metrů. Místo saní na sněhu však zatím řídí čtyřkolovou káru na rozbahněných cestách.

Vít Kolátor v tréninku zapřahá až devatenáct psů. Lídry bývají ti nejchytřejší. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Dvakrát vyhrál nejsledovanější, nejznámější, nejdelší a nejtěžší český závod psích spřežení. Po Šediváčkově longu v Orlických horách chce žďárský musher Vít Kolátor zkusit jeden z nejnáročnějších závodů na světě. Už za měsíc se postaví na start La Grande Odyssée, označované jako psí Tour de France.

Závod v okolí Mont Blancu na pomezí Francie a Švýcarska v Savojských Alpách pořádá stejná agentura jako nejslavnější cyklistický závod planety. „Odyseu jezdí obvykle jen profíci, do práce chodíme asi jen dva z těch dvaceti, které organizátoři pozvali. Někteří se úderem října začínají starat jen o psy,“ říká šestatřicetiletý Vít Kolátor.

Organizátoři o vás projevili zájem už dříve. Proč jste se přihlásil až tentokrát?
Pozvánku jsem dostal už po prvním vítězství v Šediváčkovi, ale tehdy jsem měl jen devět psů. Teď jich mám v tréninku devatenáct, tak je šance Odyseu zkusit. Díky tomu, že ti nejstarší psi, jako třeba Rampa, pořád běhají dobře a že už můžu zapřáhnout ročáky, je to možné. Konkurence bude špičková. Úspěch bude závod dokončit, první desítka by byla super. Francouzi závod dělají jako show, projíždí se třeba špalíry lidí, je tam 250 akreditovaných novinářů a každý den jsou záběry ve francouzské televizi.

Vít Kolátor (36)

* Jeden z nejlepších českých musherů, má čtyři tituly mistra republiky.

* V lednu se chystá na nejtěžší evropský závod – Velkou odyseu v Savojských Alpách.

* Pochází z Nymburka, s rodinou žije ve Žďáře nad Sázavou, pracuje jako servisní a reklamační technik.

* Aktuálně trénuje 19 alaskanů, vlastní další dvě štěňata.

S kolika psy závod pojedete?
Přihlašuje se čtrnáct psů, zapřahá se osm až deset s tím, že mohu prostřídat mezi etapami podle potřeby. Závod trvá dvanáct dní, letos bude kratší na 750 km, během kterých vystoupáme 25 tisíc výškových metrů. Dvakrát budeme bivakovat venku na polární základně francouzské armády. Péče je tam skvělá, jako o profesionální sportovce, odpovídá náročnosti závodu. Když nebude pes v pořádku, nepustí ho veterináři na start.

Jak vůbec psi snáší vyšší nadmořskou výšku?
To jsem taky zvědavý. Budeme s tím mít problémy, mně to taky nedělá úplně nejlíp, když si vzpomenu na výlet do Dolomit. Musher psům do kopce samozřejmě pomáhá, obzvlášť do sjezdovky.

Co obnáší příprava na tak dlouhý závod? Dělali jste něco jinak v tréninku?
Začali jsme dřív než normálně, abychom stačili víc natrénovat. Vyjeli jsme v půlce srpna, ale jde to jen při teplotách pod 15 stupňů, jezdí se krátké časy, na začátku třeba jen dvacet minut. A postupně přidáváme. Když jedeme hodinu, je potřeba, aby byla teplota pod 10 stupňů. Alaskani při běhu pořád vyplazují jazyk, funguje jako chladič. Potí se jen na jazyku a na tlapkách. Teď už jezdíme kolem 40 km, dostaneme se na 60. Pár tréninků ještě dáme s károu, ale je potřeba, abychom trénovali i na sněhu, abych si vůbec zvykl na saně. Na káře děláme silovou přípravu. Na saních se pak rozběhají do rychlosti. Někteří soupeři trénují od podzimu ve Skandinávii. Mají třeba sto psů v tréninku a postaví z nich dva týmy.

Zatímco vy jste sníh dlouho neviděl...
Vlastně ani loni. I Šediváček se jel letos v lednu na kárách, to nemělo se závody nic společného.

Tréninková bezmotorová čtyřkolka vypadá dost pekelně. Z čeho je?
Ta původní byla z trabanta, ale neměla výdrž, hned se rozsypala. Teď mám předek ze škodovky s kotoučovými brzdami, aby se dalo lépe brzdit, jinak je to svařený rám, na který přidávám zátěž.

Vít Kolátor začal se psím spřežením trénovat před sedmi lety.

Vít Kolátor začal se psím spřežením trénovat před sedmi lety.

Jak na takové spřežení reagují osamělí večerní běžci?
Jedeme pomalu, je dost času se vyhnout. Obvykle potkáváme ty samé, stejně tak pejskaře. Takže už jsou zvyklí. Je ale pravda, že občas se nějaký noční běžec lekne, když se před ním ve světle jeho čelovky zaleskne devatenáct párů očí. Chvíli trvá, než zjistí, že právě míjí psí spřežení.

Myslivci z vás asi velkou radost nemají. Jak vycházíte s nimi?
Jak s kterými. S některými dokonce spolupracuji, máme domluvu, že jim budu zavážet seno do krmelce, když napadne sníh. Hlásím jim pohyb zvěře, když trénujeme, často potkáme stádo divočáků. Minulý víkend mě zastavil jeden myslivec u Budče. Vyčítal mi, že plaším zvěř, což podle mě není úplně pravda. Psi štěkají v podstatě, jen když se stojí. Zvěř nás cítí, ale jelikož jezdíme podobnou trasu, pozná, že jim od nás nic nehrozí. To říkají i moji známí, když se jich ptám, proč prasata běhají kolem nás a neutečou. Kolikrát musím zastavit a pískat na srny, aby vůbec uhnuly.

Na které cesty můžete?
Protože nemám motorové vozidlo, podle lesního zákona můžeme jezdit po lesních cestách a značených lesních cestách. A můžeme i na louky, ty ani nespadají do lesního zákona, pokud to nejsou nějaké lesní mýtiny. Psí spřežení je stejná kategorie jako jízda na koni.

Jak se s tak dlouhým spřežením zatáčí? Je těžké si to vůbec představit.
Teď už dobře, když je opadané listí a je vidět za zatáčku. Předtím to bylo krušné, někdy jsem jen čekal, co za zatáčkou přijde. Spřežení je delší než kamion, kolem třiceti metrů, s károu ještě víc.

Jak důležité je najít správnou závodní sestavu a psy vypárovat?
Je to klíčová věc. Dopředu se dávají ti nejchytřejší, přes které se spřežení řídí. Zároveň to musí být tempaři. Za nimi jsou takzvaní swingoví psi, občas se mění s lídry, jsou rychlí a pomáhají zatáčet. Třetí pár jsou týmoví psi, hodně pomáhají táhnout. Pátý pár jsou silní zadáci, v zatáčkách drží spřežení v ideální stopě. Mezi ně patří Alvi, se kterým jsem začínal. Je to pozér, hrozně vyčůraný pes, nemůžu ho dávat jako lídra, protože ví, že by se běželo podle něj.

Stává se vám, že psi neposlechnou?
Občas jo, většinou když zkouším nové lídry. Vesměs je to moje chyba a souhra věcí, že nevybereme zatáčku. Na křižovatkách je potřeba zkoušet různé možnosti, aby neměli naučenou jedinou trasu. Když jsem přivezl fenku Theu, která je z Německa, říkal jsem manželce, že Thea je úplně pitomá a neposlouchá. A manželka mi říká: No ale počkej, ona ti přece nerozumí. Reagovala jen na jméno, když jsem ho řekl dost německy. Po pár týdnech si zvykla na české povely a zjistil jsem, že opravdu není blbej pes, ale majitel. Vůbec mě to nenapadlo.

Když to zlehčím: V týmu máte i dva Američany. Učil jste se kvůli nim anglicky?
Tak tihle dva už byli naštěstí narození v Čechách, Američané byli pouze jejich rodiče, takže české povely znají od malička.

Jedna věc je řízení a druhá „palivo“. Kolik vaši psi sežerou?
Jeden pes zhruba kilo masa denně. Dostávají obvykle drůbeží nebo hovězí. Někteří baští hodně a jsou hubení, jiným stačí málo. Je to jako s lidmi. Pak jsou příkrmy jako rýže, ovesné vločky, granule, minerály a vitamíny. Mícháme to, ovlivníme množství tuků v jídle. Když se ochladí, přidáme tučnější stravu, aby měli z čeho „topit“. Největší psi mají až dvaatřicet kil.

Psí trénink na blátě je dřina.

Psí trénink na blátě je dřina.

Když jsme spolu mluvili poprvé, líčil jste mi, jak nevinně vaše záliba začala.
Ano, nechtělo se mi běhat samotnému, když jsme přišli o našeho voříška, tak jsem si před sedmi lety přes inzerát pořídil psa, se kterým bych mohl sportovat. A když jsem pak viděl závody psích spřežení na Třech Studních, úplně mě to nadchlo. Začal jsem závodit s jedním psem na kole, na běžkách a pak už to zkrátka nešlo zastavit a pořizoval jsem si další pejsky.

Máte manželku, dvě děti a jednadvacet psů. Co vám žena řekla na to, když se vaše smečka takhle rozrostla?
Mám naštěstí velice tolerantní manželku. A i když jsme u některých věcí trochu bojovali, už víceméně rezignovala. (směje se) Dokonce se mnou chtěla jet do Francie jako jeden z pomocníků - handlerů, které každý tým potřebuje, aby se starali o psy, krmili, masírovali, ošetřovali tlapky, přejížděli s věcmi do jiného střediska, když je cíl etapy jinde než start. Jenže termín vychází zrovna na konec pololetí, což není dobré kvůli dětem ani pro manželčinu jazykovou školu.

Přece jen si neodpustím otázku. Nepřerostl vám ten koníček trošku přes hlavu?
Myslím, že ne (směje se). Když už jezdíme dlouhé tréninky, dostanu se domů třeba až po půlnoci a ráno vstávám do práce. Z toho je člověk dost utahaný.

Kolik je vůbec takových nadšenců v Česku, kteří se psím spřežením věnují na výkonnostní úrovni?
Jsou tři profíci - Havrda, Vondrák, Mikulášek. Pak je asi patnáct lidí s větším počtem psů, co se tomu věnují. A pak asi tak tři stovky těch, co jezdí úplně v klidu.

Balonáři říkávají, že nejhezčí chvíle na létání je, když se po přistání posadí na sbalený balon a konečně se v klidu zadívají do krajiny. Jak to mají musheři?
Mám radost, když dokončíme závod a psi mohou běžet dál. To znamená, že jsou dobře připravení a nemusím je nosit v náručí. Je jedno, kolikátý dojedu, ale hlavně když jsou psi v pohodě.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

Na Ransko ve Žďárských vrších se vrátily střevle, ochránci mluví o zázraku

Jako zázrak přírody hodnotí ochranáři objev, který nedávno učinili na toku Ranského potoka na území národní přírodní...

Jihlava chce po restauracích jednoduché zahrádky. Kdo nevyhoví, zaplatí

Světlé slunečníky bez reklam, jednoduché stolky a židle z tradičních materiálů stojící na dlažbě, průchozí prostor pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastavte přípravu infocentra pod Zelenou horou, žádají lidé v petici

Proti plánované výstavbě informačního a turistického centra Zelená hora a navazující infrastruktury na jihozápadním...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Nemůžeme rozdělovat lidi podle očkování, tvrdí lídr SPD na Vysočině

Lídrem SPD pro letošní parlamentní volby je na Vysočině Radek Koten z Vojnova Městce. Právě s ním pokračuje série...

Na Ransko ve Žďárských vrších se vrátily střevle, ochránci mluví o zázraku

Jako zázrak přírody hodnotí ochranáři objev, který nedávno učinili na toku Ranského potoka na území národní přírodní...

Jihlavský festival dokumentů se vrací do kin, sály zaplní Nedvěd i Leary

Šest týdnů zbývá do zahájení 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2021. Po loňské covidové...

Spor o investice v základních školách dělí koalici na brodské radnici

Co je důležitější? Hřiště pro děti i veřejnost, rekonstrukce provizorní školy, nebo vestavba s několika třídami ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR – ŠANCE PRO ABSOLVENTY ( 30-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...