Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Žďárská „gilotina“ musí znovu na reklamaci, v lávce přes řeku chybějí šrouby

  11:44
Žďár nad Sázavou znovu reklamuje lávku přes řeku Sázavu v lokalitě Farská humna. Most, který kvůli zprvu opačně připevněné výplni zábradlí dostal přezdívku „žďárská gilotina“, se musí znovu opravit. Při nápravě minulých nedostatků firma zřejmě způsobila problémy nové. V zábradlí chybí správné šrouby.

Most za zhruba 3,7 milionu korun na sebe neblaze upozornil již při svém zprovoznění loni v září. Tehdy dodavatel umístil dřevěnou výplň zábradlí delší stranou dolů, takže měli vodáci zkomplikovaný průjezd pod mostním tělesem. Ale ani předělávání tohoto vadného prvku se zcela nezdařilo.

Na sociálních sítích se 25. ledna objevily fotografie jednoho z obyvatel města, jemuž se na mostě nezdálo množství rezivějících děr bez šroubů. V některých otvorech sice šrouby byly, ale evidentně ne ty, co tam skutečně patří. Fotky na Facebooku iniciovaly okamžitou prověrku mostu ze strany vedení města.

„Bohužel, v rámci záruční doby jsme na podnět občana přišli na závadu v podobě uchycení zábradlí, které není podle projektu. Dodavatel jej přichytil místo šroubů svárem. Současné uchycení je sice bezpečné, nicméně není esteticky a řemeslně dobře provedené,“ okomentoval mluvčí radnice Matěj Papáček.

Hned druhý den po tomto zjištění podle jeho slov proběhla schůzka vedení města s dodavatelem a stavebním dozorem.

Na nedostatky na mostě upozorňují lidé opakovaně

Pravdou však je, že chybějící šrouby v lávce nejsou žádnou horkou novinkou, a to ani pro radnici. Na tyto i další nedostatky upozorňují místní opakovaně. Ostatně i dle vyjádření autora snímků, jenž na Facebooku vystupuje pod přezdívkou Fanda DP, se na problematiku zaměřil poté, co jej téma zaujalo v městské webové dotazovně.

Do ní lze zasílat otázky a náměty pro představitele Žďáru i úředníky. A dají se v ní najít i příspěvky týkající se právě absence šroubů v mostu - například z půle loňského prosince. Vedení města v nich argumentuje i neznámým pachatelem, který šrouby cíleně odstraňuje.

Nyní se však z neznámého sabotéra vyklubala chyba dodavatele. Ten již přislíbil, že do 19. února reklamovanou závadu odstraní. Následný nátěr bude proveden podle klimatických podmínek, nejpozději ovšem do 31. května.

Lávku přes Sázavu, určenou pro pěší i cyklisty, pro město dělala společnost PORR. Ta uvedla, že k pochybení došlo právě při opravách nesprávně namontovaného zábradlí. Ovšem v rozporu s projektem prý výsledek není.

Most pracuje a nelícují otvory na šrouby, tvrdí firma

„Konstrukce mostovky, do které je konstrukce zábradlí vložena, je tvořena spřaženým ocelobetonovým průřezem. Mostovka se díky tomu dobře adaptuje na různou zátěž a ‚pohybuje se‘. Vlivem tohoto na některých místech nelícují otvory pro vložení šroubů. Tato místa byla řešena svárem a vzniklo tím zábradlí, které odpovídá projektu, je bezpečné a spoje jsou pevné. Na některých místech však nepůsobí otvory nevyplněné šrouby vizuálně dobře,“ sdělila Kateřina Baxová, mluvčí firmy PORR.

Podle vyjádření stavebního dozoru, který zastávala společnost STAVONA Tender, prováděl demontáž a následnou novou instalaci zábradlí subdodavatel zhotovitele.

„Při zpětném osazování sloupků však nesedly otvory pro šrouby přesně na sebe. Pracovníci subdodavatele problém zhotoviteli a TDS (technický dozor stavebníka – pozn. red.) neoznámili a vyřešili problém náhradním řešením – menší šrouby, sváry místo šroubů. Pochybením zhotovitele a TDS toto nebylo při přebírání odstraněných vad a nedodělků odhaleno,“ vyjádřil se Radek Soška ze STAVONA Tender.

Lávka je podle vedení radnice chloubou města

Dodal také, že subdodavatel si je vědom nestandardního a nevhodného vyřešení problému a počítá s provedením opravy. „Omlouváme se za vzniklou situaci a jsme připraveni ji napravit. Chybějící otvory během následujících čtrnácti dnů dodatečně provrtáme, doplníme šrouby, které tímto spíše než nosnou funkci splní vizuální doladění celku,“ dodala za PORR Kateřina Baxová s tím, že celá stavba lávky patřila pro firmu stran logistiky i technologického řešení k výzvám.

Podle vedení Žďáru je most na Farských humnech chloubou města i přes zmiňovaný neakceptovatelný postup při opravě zábradlí.

„Není to ale věc, která by zkazila celkový dojem, že lávka je pěkná a kvalitně vymyšlená. Bude občanům sloužit po další desítky let a je chloubou města. Žádná podobná lávka tu totiž dlouhá léta nevznikla,“ zhodnotil žďárský starosta Martin Mrkos.

Most je součástí projektu rozvoje cyklodopravy ve městě, jenž byl podpořen dotací. Do tohoto projektu spadá například ještě další lávka přes řeku, která propojuje sídliště Klafar s centrální cyklostezkou podél Sázavy, nová trasa pro jezdce na bicyklech ze Žďáru do Stržanova či cyklostezka v ulici 1. máje.

  • Nejčtenější

Pacientka z Vysočiny má záškrt, nemoc v ČR nebyla zachycena od roku 1995

V České republice se po sedmadvaceti letech objevila raritní forma záškrtu. O nálezu informovaly Státní zdravotní ústav...

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

Horácké divadlo vsadí na české premiéry, bude hledat novou identitu

Klaunská férie s prvky nového cirkusu, muzikál o fenoménu trampingu, humoristický satirický příběh, drama podle Ingmara...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoj do Brna na Vysočině skončí, úřad zakázal vozit cestující jen po kraji

Spor mezi dopravní společností United Buses a krajskými úředníky na Vysočině pokračuje. Nyní jde o linku přes Dačice,...

Kavky obsadily sídliště, ochránci přírody prosí obyvatele o toleranci

Skutečně halasní sousedé se během května stávají z kavek obecných, které krmí a postupně vyvádějí svá mláďata. Tito...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...