Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Most v Třebíči je už po 23 letech provozu nebezpečný, zjistili statici

  15:56
Ještě letos by měla začít oprava přemostění u třebíčské nemocnice, pod kterým vede výpadovka na Náměšť nad Oslavou, železnice a silnice do První brněnské strojírny. Statici při kontrole silně frekventovaného mostu zjistili, že je v havarijním stavu a přestává být bezpečným.

„Vše je směřováno k zahájení oprav ještě v letošním roce. Musí však být splněna podmínka investora, tedy Kraje Vysočina: provedení všech prací za jednu stavební sezonu,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Most byl postaven v roce 1995. Jeho konstrukci tvoří patnáct prefabrikovaných osmnáctimetrových mostních nosníků typu KA-73.

„Aktuálně je potvrzeno poškození nosníků vlivem zatékání, opadávají krycí vrstvy a objevuje se koroze výztuží,“ uvedla Svatošová.

Fotogalerie

Problematikou chátrání nosníků KA-73 se ve své bakalářské práci zabývala Michalea Válková ze stavební fakulty brněnského VUT. Jednou z doložených typických poruch těchto nosníků bylo zatékání vody do jejich vnitřní dutiny.

„Nosníky byly z výroby vybaveny odvodňovacími otvory, mnohé však byly na stavbě zabetonovány. Voda z nosníků neodtéká a zdržuje se v nich. Tím přitěžuje konstrukci a způsobuje degradaci betonu a korozi výztuže,“ napsala Válková.

Kraj nechá co nejdřív zredukovat počet jízdních pruhů na mostě

Konkrétní příčinu rychlého zchátrání třebíčského mostu pouhých 23 let od jeho zprovoznění zatím odborníci nezveřejnili. „Rozhodně ale budeme chtít tu příčinu znát,“ řekl třebíčský starosta Pavel Pacal, který je současně i náměstkem hejtmana.

Kraj Vysočina coby majitel mostu urychlil projekční přípravy. Už ve čtvrtek byly zahájeny přípravy na první omezení provozu na mostě.

„V první řadě bude preventivně sníženo celkové zatížení mostu snížením počtu jízdních pruhů ze tří na dva,“ popsal hejtman Jiří Běhounek. Tím by se měly odlehčit okraje mostu.

Nejpozději během jednoho měsíce podle Běhounka kraj rozhodne, co bude s mostem dál. Jednou z variant je totiž i to, že oprava letos nezačne, ovšem most bude muset být z bezpečnostních důvodů uzavřen. Projektanti jako jediné bezpečné řešení navrhli rozebrání nosné konstrukce mostu.

„Pozitivní je, že projektová příprava pro stavební povolení je téměř dokončena,“ řekla mluvčí kraje Svatošová s tím, že harmonogram prací by měl být znám už v prvních únorových dnech.

Souběžně má letos Ředitelství silnic a dálnic opravovat protihlukovou stěnu u nemocnice a sjíždějící rampu na Sportovní ulici, která na most navazuje. Práce by v obou případech měly trvat šest měsíců.

O objížďkách frekventovaného uzlu ještě není rozhodnuto

Zatím není jasné, jak budou v případě uzavření silně dopravně zatíženého mostu vedeny objízdné trasy. Situaci komplikuje například i fakt, že poblíž mostu je kromě nemocnice i stanoviště třebíčské záchranné služby.

Špatný stav mostu byl silničářům známý delší dobu, jeho statika se ale v období mezi posledními kontrolami prudce zhoršila.

„Mostu neprospělo současné počasí se střídáním mrazů a oteplení. Nesmíme nechat věci dojít tak daleko jako v případech zřícení Trojské lávky v Praze nebo mostu v italském Janově,“ upozornil Pacal.

Město Třebíč, kraj, silničáři a projektanti mají naplánováno další jednání o opravě mostu na 4. února. Aby silničáři půlroční opravu mostu stihli letos, museli by s ní začít na začátku května, protože pracovní sezona u oprav mostů končí vždy na konci října.

„Před možným zahájením opravy mostu bude muset být bezpodmínečně už dokončena oprava silnice Třebíč - Střítež,“ podotkl Pacal.

Při letošní opravě navazujícího úseku Štěpánovice - Výčapy bude vedena objízdná trasa přes Vacenovice.

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

Soud zbavil obvinění dozorce ze světelské věznice, odsouzenou nemučili

Okresní soud v Havlíčkově Brodě zprostil sedm dozorců ze světelské ženské věznice obžaloby z mučení a jiného nelidského...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Do Telče se vrátila malířka velkých očí, obrazy vystavuje v Hasičském domě

Její obrazy visí v USA, Mexiku či Tel Avivu. Teď se mohou pokochat tvorbou výjimečné malířky Míly Doleželové i lidé na...

Havlíčkův Brod dokončí opravu Staré radnice, kvůli dotaci ji však neuspíší

Vedení havlíčkobrodského městského úřadu zařadí do návrhu rozpočtu na příští rok dokončení rekonstrukce Staré radnice....

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...