Most v Třebíči je už po 23 letech provozu nebezpečný, zjistili statici

  15:56aktualizováno  15:56
Ještě letos by měla začít oprava přemostění u třebíčské nemocnice, pod kterým vede výpadovka na Náměšť nad Oslavou, železnice a silnice do První brněnské strojírny. Statici při kontrole silně frekventovaného mostu zjistili, že je v havarijním stavu a přestává být bezpečným.

„Vše je směřováno k zahájení oprav ještě v letošním roce. Musí však být splněna podmínka investora, tedy Kraje Vysočina: provedení všech prací za jednu stavební sezonu,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Most byl postaven v roce 1995. Jeho konstrukci tvoří patnáct prefabrikovaných osmnáctimetrových mostních nosníků typu KA-73.

„Aktuálně je potvrzeno poškození nosníků vlivem zatékání, opadávají krycí vrstvy a objevuje se koroze výztuží,“ uvedla Svatošová.

Fotogalerie

Problematikou chátrání nosníků KA-73 se ve své bakalářské práci zabývala Michalea Válková ze stavební fakulty brněnského VUT. Jednou z doložených typických poruch těchto nosníků bylo zatékání vody do jejich vnitřní dutiny.

„Nosníky byly z výroby vybaveny odvodňovacími otvory, mnohé však byly na stavbě zabetonovány. Voda z nosníků neodtéká a zdržuje se v nich. Tím přitěžuje konstrukci a způsobuje degradaci betonu a korozi výztuže,“ napsala Válková.

Kraj nechá co nejdřív zredukovat počet jízdních pruhů na mostě

Konkrétní příčinu rychlého zchátrání třebíčského mostu pouhých 23 let od jeho zprovoznění zatím odborníci nezveřejnili. „Rozhodně ale budeme chtít tu příčinu znát,“ řekl třebíčský starosta Pavel Pacal, který je současně i náměstkem hejtmana.

Kraj Vysočina coby majitel mostu urychlil projekční přípravy. Už ve čtvrtek byly zahájeny přípravy na první omezení provozu na mostě.

„V první řadě bude preventivně sníženo celkové zatížení mostu snížením počtu jízdních pruhů ze tří na dva,“ popsal hejtman Jiří Běhounek. Tím by se měly odlehčit okraje mostu.

Nejpozději během jednoho měsíce podle Běhounka kraj rozhodne, co bude s mostem dál. Jednou z variant je totiž i to, že oprava letos nezačne, ovšem most bude muset být z bezpečnostních důvodů uzavřen. Projektanti jako jediné bezpečné řešení navrhli rozebrání nosné konstrukce mostu.

„Pozitivní je, že projektová příprava pro stavební povolení je téměř dokončena,“ řekla mluvčí kraje Svatošová s tím, že harmonogram prací by měl být znám už v prvních únorových dnech.

Souběžně má letos Ředitelství silnic a dálnic opravovat protihlukovou stěnu u nemocnice a sjíždějící rampu na Sportovní ulici, která na most navazuje. Práce by v obou případech měly trvat šest měsíců.

O objížďkách frekventovaného uzlu ještě není rozhodnuto

Zatím není jasné, jak budou v případě uzavření silně dopravně zatíženého mostu vedeny objízdné trasy. Situaci komplikuje například i fakt, že poblíž mostu je kromě nemocnice i stanoviště třebíčské záchranné služby.

Špatný stav mostu byl silničářům známý delší dobu, jeho statika se ale v období mezi posledními kontrolami prudce zhoršila.

„Mostu neprospělo současné počasí se střídáním mrazů a oteplení. Nesmíme nechat věci dojít tak daleko jako v případech zřícení Trojské lávky v Praze nebo mostu v italském Janově,“ upozornil Pacal.

Město Třebíč, kraj, silničáři a projektanti mají naplánováno další jednání o opravě mostu na 4. února. Aby silničáři půlroční opravu mostu stihli letos, museli by s ní začít na začátku května, protože pracovní sezona u oprav mostů končí vždy na konci října.

„Před možným zahájením opravy mostu bude muset být bezpodmínečně už dokončena oprava silnice Třebíč - Střítež,“ podotkl Pacal.

Při letošní opravě navazujícího úseku Štěpánovice - Výčapy bude vedena objízdná trasa přes Vacenovice.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Po narození lenochoda nechala jihlavská zoo raději zavřít celý pavilon

Jihlavská zoologická zahrada ohlásila přírůstek u lenochodů. „Mládě po porodu...

Třetí týden visí na dveřích amazonského pavilonu v jihlavské zoologické zahradě cedulka se zákazem vstupu....

Řidiči na Vysočině popíjeli, nadýchali 3 a 2 promile

Ilustrační snímek

Se dvěma opilými řidiči měli v pátek co do činění policisté na Vysočině. V Křižanově nadýchal 63letý 3,11 promile, v...

Hlavní silnici u Žďáru podjedou cyklisté tubusem, stavba omezila provoz

Spojnice Karlína s Žižkovem. Od roku 1953 tudy chodili dělníci z Žižkova do...

Stavba cyklostezky mezi Žďárem nad Sázavou a jeho místní částí Stržanovem omezila provoz na silnici I/37. Kvůli větší...

Najdete na iDNES.cz