Herec Miloš Willig pracoval i v Československém rozhlase, kde ho fotograf...

Herec Miloš Willig pracoval i v Československém rozhlase, kde ho fotograf zastihl v roce 1977. | foto: Archiv ČTK

Herec Willig začínal se Sovákem. Prorazil v seriálu o majoru Zemanovi

  • 0
Rodina Willigových byla desítky let spojena s Horáckým divadlem. Jejím nejznámějším členem se stal Miloš Willig, který se do paměti širší veřejnosti nejvíc zapsal jako plukovník Václav Kalina v seriálu 30 případů majora Zemana. Právě jemu je věnován další díl seriálu Zapomenuté osudy.

Willigovi pocházeli z Velkých Svatoňovic na Trutnovsku. K divadlu přivedl Miloše otec Arnošt Willig. Ten v Horáckém divadle působil jako herec a ještě dlouho po odchodu do penze i jako uvaděč či vrátný. Desítky let hrála v Jihlavě i Milošova starší sestra Luba (Lubomíra) Willigová. Jejím dlouholetým kolegou býval Josef Kubín, který je dodnes aktivním hercem.

„Luba hrála v Jihlavě až do důchodu. V divadle působila jako rekvizitářka i její sestra Dagmar, přezdívaná Dajka. To byla obětavá rodina,“ zavzpomínal Kubín.

Otce Arnošta Williga si ještě pamatuje, jak hlídal vrata u zadního vchodu Horáckého divadla, kudy chodili herci.

Kde hrál Miloš Willig

V Horáckém divadle měl role třeba ve hrách Hadrián z Římsů, O myších a lidech, Ženitba, Strakonický dudák nebo Divotvorný klobouk. Spolu s ním působili v Horáckém divadle ve stejné době Jiří Sovák, Jan Skopeček, Ota Sklenčka či Jaroslav Moučka. Hrál v desítkách filmů, jako například Slepice a kostelník, Pane, vy jste vdova!, Kronika žhavého léta či Po stopách krve.

Nejznámější člen rodiny Miloš Willig se narodil v roce 1921. Začínal jako kreslič v textilní továrně. Během druhé světové války hrál nejprve u kočovných společností. V roce 1943 nastoupil do Horáckého divadla spolu s Jiřím Sovákem.

Hned v první sezoně byl obsazen do jedenácti her. Mimo jiné do Jiráskovy Lucerny a Shakespearova Večera tříkrálového. Za války byl totálně nasazen při budování podzemních zásobníků benzinu. Před osvobozením byl členem partyzánského odboje.

Po válce hrál už v Jihlavě, dokonce i ve hře Partyzáni. V Horáckém divadle se seznámil s kolegyní a pozdější televizní hlasatelkou Kamilou Moučkovou (tehdy Novou). Měli svatbu, ale jejich manželství dlouho nevydrželo. V roce 1947 dostal Miloš Willig nabídku stát se příslušníkem Státní bezpečnosti.

„Podívejte se, chlapci, já přece jenom raději budu hrát divadlo,“ odmítl tehdy. V roce 1948 se přesunul z Jihlavy do Prahy a hned se začal objevovat ve filmech a později i v televizi. Působil v Divadle S. K. Neumanna.

Svoji nejznámější roli plukovníka Kaliny v seriálu o majoru Zemanovi měl rád. „Je to člověk, který prošel občanskou válkou ve Španělsku, člověk, který byl později v koncentračním táboře, člověk, který je zcela oddán socialistickému zřízení. Já jsem ve Španělsku nebyl, ale strávil jsem devět měsíců v partyzánské skupině Jana Husa. Přesvědčený komunista jsem také. Jinými slovy: Postava plukovníka Kaliny mi nesmírně, jak se říká, sedí,“ řekl v jednom ze svých posledních rozhovorů.

Otce přežil jen o deset měsíců

Willig si ale zahrál i v úspěšných filmech Údolí včel či Kladivo na čarodějnice. Také ale ve snímku Hroch, který je považován za jeden z nejhorších československých filmů.

Roku 1973 dostal titul Zasloužilý umělec. Zemřel v srpnu 1979 po srdečních potížích v osmapadesáti letech. Svého otce, který se dočkal devadesátky, přežil jen o necelých deset měsíců.

V Praze se zkoušela prosadit i Milošova sestra Luba. Svoje jihlavské působení přerušila jen krátce hraním v karlovarském divadle a právě i v hlavním městě. První roli ve filmu dostala od Karla Kachyni ve snímku Noc nevěsty. To bylo v roce 1967.

Pak si ještě o deset let později zahrála v pohádce Jak se budí princezny a ve filmu Sólo pro starou dámu. V Horáckém divadle působila téměř pětatřicet let do roku 1980. Zemřela v roce 1987, bylo jí osmašedesát let.