Dukla by mohla mít víc vlastníků, Jihlava oslovila i Ščerbana

  16:35aktualizováno  16:35
Tak si to, Béďo, kup. I takový vzkaz slyšel na posledním jednání valné hromady hokejové Dukly Jihlava její jednatel Bedřich Ščerban. Klub totiž už šestnáct let stoprocentně vlastní město a za tu dobu se mu nepodařilo najít profesionálním hokejistům nového majitele.

Jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Osobně jsem pro, aby se Dukla privatizovala. Pro město by to bylo mnohem lepší, kdyby klub byl v soukromých rukách,“ říká Milan Kolář (Forum Jihlava), náměstek primátora, do jehož resortu právě sport spadá.

Právě téma prodeje se objevilo i na jednání poslední valné hromady klubu, kterou tvoří jedenáct členů městské rady.

„Z debaty vznikly zajímavé podněty k Dukle jako takové. Na jejím základě může dojít k tomu, že Dukla bude mít jiný charakter z hlediska vlastnictví,“ pronesl poněkud šroubovaně náměstek primátora Jaroslav Vymazal (ODS).

Jinými slovy - Dukla by nemusela mít jediného vlastníka, kterým je město. Ideální stav by byl, alespoň podle Vymazala, takový, že by si město – stejně jako v případě fotbalového klubu FC Vysočina – ponechalo i v profesionálním hokeji menší podíl. „Byl by to i dobrý signál pro ostatní vlastníky, že si město uvědomuje význam toho, co pro něj Dukla v historii udělala.“

O tom, jak moc vážně míněná je výzva současnému jednateli, která byla citována v úvodu tohoto textu, se jednotliví radní neshodnou.

„Na jednání padl dotaz, jestli by pan Ščerban nebyl ochoten po vzoru třeba Kladna nebo Plzně do Dukly vstoupit jako její majitel. Řekli jsme mu, aby o té možnosti uvažoval, a on na to odpověděl, že si to rozmyslí,“ líčí průběh jednání primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Zmíněné kluby v Plzni a Kladně mají soukromé majitele, kterými jsou bývalí či současní hráči. Plzeň vlastní Martin Straka, Kladno zase Jaromír Jágr. „Chápu, že na rozdíl od Kladna nebo Plzně, kdy jejich majitelé hráli, nebo hrají v NHL, jsou finanční možnosti pana Ščerbana jiné,“ dodal primátor.

Chloupkův kolega a spolustraník Vratislav Výborný však výzvu k odkupu nepovažuje za vážně míněnou. „Toto nebylo nic oficiálního, mluvilo se o tom pouze nezávazně v rámci diskuse. Ani v žádném zápisu to nefiguruje,“ mávl nad tématem rukou.

To, že by se vlastníkem klubu stal jeho současný jednatel, považuje za nereálné i náměstek Jaromír Kalina. Podle jeho slov by se Dukla měla vydat cestou, kdy si najde skupinu investorů, kteří ji budou spoluvlastnit. „A pan Ščerban se na tom bude podílet jako člověk, který to dá dohromady. Samozřejmě, může v klubu mít i svůj majetkový podíl,“ dodává Kalina.

Mládež si chce město nechat

Všechny tyto debaty se týkají pouze prvního týmu, tedy profesionálních hokejistů. Mládež a krasobruslařský oddíl, který také funguje pod značkou Dukly Jihlava, by podle představ vedení radnice měla zůstat pod městem.

„Mládež si chceme nechat. Naším cílem je přestat podporovat profesionální sport. Naopak politikou města je podpora mládeže,“ potvrdil náměstek primátora Milan Kolář.

Zkušenosti z minulých let ohledně hledání nových partnerů však velí minimálně k opatrnosti. O tom, že klub přejde do soukromých rukou, se mluvilo už několikrát. Poprvé v roce 2004, když dvanáctinásobný mistr republiky naposledy postupoval do extraligy. A v poslední době pak v roce 2013, kdy tehdejší radní Jan Dršata údajně vyjednával s nejmenovanou rakouskou společností.

Jediný ze zájemců, ať už vážných, či pofidérních, který se kdy prezentoval i veřejně, byl v roce 2006 bývalý hokejista Petr Buzek. Ten radnici předložil svou koncepci směřování klubu včetně mládežnických celků.

„Nebyl jsem to jenom já, šlo o skupinu více lidí, včetně velkých společností, které se chtěly zapojit. Ale prostě to celé nakonec ztroskotalo,“ pronesl po deseti letech Buzek.

Že by se snaha sehnat Dukle vlastníka ze soukromé sféry mohla znovu rozplynout ve vzduchoprázdnu, není nijak nereálná. Obzvlášť když si vedení města nestanovilo žádné datum, do kdy chce privatizaci klubu provést. „Deadline skutečně nemáme. A to je možná špatně,“ uvědomuje si Kolář.

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Bez televize i počítačů. Fotografka nahlédla mezi nejortodoxnější Židy

Třebíčská fotografka Eliška Blažková se jako jedna z mála lidí dokázala dostat...

Před osmi lety přijela třebíčská rodačka Eliška Blažková poprvé na stáž do Izraele. Jako studentka fotografie měla...

Novému šampionovi stačilo na zdolání ledopádu ve Víru necelých 12 sekund

Sobotní mistrovství republiky v lezení na rychlost na ledové stěně ve Víru...

Hodně rušno bylo v sobotu na ledové stěně ve Víru na Bystřicku. Tradiční závod v lezení na rychlost Vírský cepín byl...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Najdete na iDNES.cz