Jedním z nich je třeba Herálec na Žďársku, ostatně tamní Tradiční herálecká maškara pod Žákovou horou je od roku 2023 i na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. V sobotu 1. března po sedmé hodině ranní se tam na obchůzku za doprovodu kapely vydá 32 mužů v typických kostýmech.
„Český Herálec kdysi patřil pod Hlinsko, takže v průvodu jdou zástupci českých masek, jako je slaměný, turci, kobyly, kominíci nebo židé. Maškary typické pro Moravu představují kašpárek, policajt či pasáček s krávou, která se pak večer na plese poráží, což je na Vysočině ojedinělé,“ popsal za pořadatele, jimiž je „herálecká sebranka“ pod záštitou obce, Luboš Urbánek.
Masky si účastníci v Herálci vyrábějí sami. I když například ušití jednoho kostýmu slaměného z povřísel zabere 35 hodin. „Letos bylo třeba obnovit kobyly, to zabralo nějakých 25 hodin. Další opravy a úpravy se ale spočítat nedají – dělají se průběžně,“ doplnil Urbánek s tím, že tradiční heráleckou maškaru budou místní 15. února prezentovat i v třebíčském centru tradiční lidové kultury na Šmeralově statku.
Obchůzka obnovena po 60 letech
V sobotu 15. února projde masopustní průvod i Vlachovicemi u Nového Města na Moravě. Tam obchůzku obnovili předloni, po téměř 60 letech. Dle vzpomínek pamětníků byly vyrobeny tradiční masky - mimo jiné laufr se ženou, ras a další, ovšem postupně se přidávají i masky novodobé.
Vybrané masopusty na Vysočině
|
„Asi hodinu před začátkem průvodu se masky a muzikanti scházejí v hospodě, kde probíhá finální příprava, a pak všichni odcházíme k domu starosty. Laufr požádá o povolení k masopustu a starosta nám na tento den udělí právo obce Vlachovice a přeje dobrou zábavu,“ popsala Mirka Randáčková, zastupitelka Vlachovic, jež se o obnovení tradice zasadila. Průvod končí v hospodě, a samozřejmě typicky - ras tam poráží kobylu.
Také ve Žďáře nad Sázavou si lidé užijí tradiční rej, a to přímo o masopustním úterý, tedy 4. března od 14 hodin.
Průvod bude ovšem typický pro Studnici, obec u Hlinska. Tamní Studnická maškara, od roku 2010 zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, se totiž prezentovala na žďárském náměstí ? už loni. Jelikož měla akce úspěch, město se ji rozhodlo zopakovat.
Kdo nevydrží čekat na masopustní veselí do března, může o tomto víkendu vyrazit do Nového Města na Moravě. Tam se bude na náměstí slavit již v sobotu po druhé odpolední. Ve stejný den i čas se průvod vydá na obchůzku například i ve Starých Horách u Jihlavy.
14. února 2024 |