Zavraždil otce své expřítelkyně, soud mu vyměřil dvacet let ve vězení

  15:14aktualizováno  15:14
Vinen z vraždy. Takový verdikt zazněl ve středu u krajského soudu v Brně, kde se projednával případ z Lukova u Moravských Budějovic. Pětatřicetiletý Štěpán Kavan tam loni v květnu zastřelil otce své expřítelkyně. Soudce Tomáš Kurfiřt mu za to vyměřil dvacet let vězení.

Ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tragická událost přitom zpočátku vyznívala spíš jako sebevražda osmačtyřicetiletého muže. Vedle těla se totiž tehdy našla brokovnice a pod oblečením dopis na rozloučenou. Kriminalistům se ovšem některé okolnosti zdály podezřelé. Příbuzné poznaly, že nejde o písmo mrtvého muže. A stopy je nakonec dovedly až ke Kavanovi.

„Obviněný několik dní před vraždou vnikl do domu, který dobře znal, a otci své expřítelkyně ukradl loveckou brokovnici. Druhého května se pak do domu vrátil a svou oběť zastřelil. Poté nastrčil dopis na rozloučenou, který sám doma předem v klidu napsal a připravil. Z místa činu utekl,“ popsal ve stručnosti státní zástupce Jiří Morava. Kavan se při vyšetřování nejdříve přiznal, potom několikrát měnil výpověď, až vše popřel, krom toho, že výstřel padl jeho rukou.

U soudu obžalovaný tvrdil, že bylo všechno jinak, než uvádí obžaloba. „Dveře v domě bývaly zamčené, takže jsem si nemohl zbraň odnést několik dnů dopředu. On byl myslivec, svoje pušky si hlídal. A to, že mu chybí brokovnice, by určitě nepřehlédl,“ bránil se Kavan.

Rána vyšla z brokovnice při hádce

Podle něj ho oběť do přístavku sama nalákala. „Dlužil mi peníze, které mi nechtěl dát. A taky jsem věděl, že je nevěrný svojí ženě. Na schůzce jsme to měli společně probrat,“ přednesl svoji verzi obžalovaný. „Když jsem přišel, stál tam se zbraní a vyhrožoval mi. Nebylo to poprvé,“ doplnil.

Poté se prý strhla hádka, při které vyšla ze zbraně nejprve střela, která zasáhla střechu, druhá už byla smrtící. Jeho sok se skácel k zemi s průstřelem v místě oka. „Dostal jsem pažbou do hlavy, takže mám na některé události, které se tam děly, výpadek paměti,“ snažil se přesvědčit soudce Kavan. „Jsem rád, že jsem odtud vyšel živý. Je mi líto jeho rodiny,“ opakoval slova o lítosti několikrát.

Zmiňovaný dopis na rozloučenou mu měl podle něj ještě předtím otec jeho expřítelkyně nadiktovat, přičemž text zněl jednoznačně ve prospěch Kavana.

„Obviněný nemá snížené IQ, ovšem občas mívá sklony k nelogičnosti,“ zaznělo v jednom z posudků. „Je to narcistní osobnost, která na své činy nedokáže nahlížet kriticky. Chybu hledá vždy u druhých,“ měli jasno psychologové.

Chtěl se stát hlavou rodiny

Státní zástupce Jiří Morava byl o vině Kavana od začátku jednoznačně přesvědčen. „Čin spáchal z cynických pohnutek jako pomstu. Vše si dopředu několik dní chystal. Jeho záměrem bylo získat zpět přítelkyni a zaujmout v rodině místo po zavražděném,“ uvedl. „Proto pro něj navrhuji za vydírání, krádež, porušování domovní svobody a vraždu 24 až 26 let ve vězení se zvýšenou ostrahou,“ dodal na konci své závěrečné řeči.

Naopak Kavanův obhájce Aleš Čáp žádal úplně zproštění obžaloby z důvodu, že šlo podle něj o usmrcení nešťastnou náhodou. Případně, aby soud překvalifikoval případ na ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky.

Soudce Kurfiřt se však nakonec přiklonil k obžalobě, i když k horní hranici nesáhl. Kavana, který už byl v minulosti dvakrát soudně trestán, přičemž poslední trest za nebezpečné pronásledování z roku 2012 mu byl díky amnestii vymazán, odsoudil na 20 let v nejpřísněji střežené věznici.

Státnímu zástupci se však zdál tento trest mírný, proto hned na místě oznámil, že podá dovolání k vrchnímu soudu v Olomouci. Tamtéž bude svoje dovolání směřovat také Kavan, kterému se pro změnu zdál trest příliš přísný. Ve vazbě každopádně i nadále zůstane. Soudce mu totiž prodloužil vazbu.

 

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Koalice má málo hlasů, tak přizve hlasující experty. Opozice hrozí žalobou

Ilustrační snímek

Až před soudem může skončit rozhodnutí zastupitelů v Pelhřimově. Odhlasovali si totiž, že do výborů přizvou kromě...

Další z rubriky

Místo spolupráce na cyklostezce se Jihlava s Plastikovem soudí o miliony

Cyklostezka by měla vést těsně podél břehu řeky místy, kde je dnes kamenitý...

Vztahy mezi vedením jihlavského magistrátu a firmy Plastikov jsou napjaté. Přitom by bylo pro město dobré, kdyby spolu...

Petrovičtí chtějí za pozemky pro obchvat peníze, rozčílili tím hejtmana

Nový obchvat Příseky by měl podstatně zrychlit cestu mezi Jihlavou a Třebíčí.

Vedení Petrovic na Třebíčsku se rozhodlo, že pokud hodlá kraj vybudovat obchvat Okříšek, který má vést i po...

Bombardér jako puma. Modeláři v Jihlavě ukazují své vojenské skvosty

Výstava modelů letadel a válečných strojů v jihlavském Muzeu Vysočiny.

Japonské Zero, britský Spitfire, ruské Jaky a Migy, německý Messerschmitt, Focke-Wulf a Junkers, americký Mustang. Též...

Najdete na iDNES.cz