Sáblíková ve Žďáře vedla sourozence do školy, pak dostala medaili

  8:53aktualizováno  8:53
„Jé, hele, to je Martina Sáblíková. Té přece fandíš!“ otočila se jedna z maminek proudících 1. září do školy ve Žďáře nad Sázavou k dceři. Nespletla se. Hvězda ledových oválů, ač se maskovala tmavými brýlemi, doprovázela na první cestě do školy svoje sourozence, dvojčata Martina a Báru.

Martina Sáblíková včera se svým tátou Milanem doprovodila sourozence Martina a Barboru do první třídy. „Bylo krásné pozorovat ty malé děti. Ze začátku měly radost, pak se i bály,“ řekla trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Roli „velké ségry“ si devětadvacetiletá sportovkyně užívala. „Bylo krásné pozorovat ty malé děti, jak z toho ze začátku mají velkou radost, pak se bojí, pak se zase radují a bojí, nejradši by šly domů, ale už tam musí zůstat. Každý z těch dvou to prožíval jinak,“ líčila Sáblíková.

Navíc se vrátila na místo, kam před lety také chodila, tedy na 4. základní školu ve Žďáře nad Sázavou, jejíž fasádu zdobí nezaměnitelná mozaika s rozzářeným sluníčkem.

„Svůj první školní den si pamatuji matně, možná vůbec,“ lovila z paměti. „Na čtyřku se ráda vracím, kantoři přijdou za mnou nebo já za nimi. S panem ředitelem, školníkem i dalšími máme hezký vztah,“ vyprávěla.

Do Ria Martina odcestovala i kvůli Věře Čáslavské

Předchozí den začal pro Sáblíkovou o poznání chmurněji. Vyrovnávala se se zprávou o úmrtí české sportovní legendy Věry Čáslavské. Fenomenální gymnastka a hrdinka Her v Tokiu a Mexiku Martině před každým velkým závodem dodávala kuráž a pozitivní energii.

Fotogalerie

Naposledy ji podpořila v červnu otevřeným dopisem šéfovi MOV Thomasi Bachovi, aby Sáblíkové udělil divokou kartu, která by napravila chybu českých cyklistických funkcionářů ohledně kvalifikačních kritérií pro olympijský závod v časovce a umožnil jí start v Riu.

„Paní Čáslavská toho pro mě udělala tolik už jen tím, že poslala dopis předsedovi MOV, ve kterém se za mě postavila. A potom mi zase napsala, ať se nevzdávám. To byla jedna z nejdůležitějších věcí, proč jsem do Ria vůbec odletěla. I kvůli ní. Její pomoc byla ohromná. Vždy jsem obdivovala její energii, s jakou každému dokázala pomáhat,“ zavzpomínala Sáblíková.

I z komorní slavnosti byl trenér Petr Novák dojatý

Kromě radosti s prvňáčky si Martina Sáblíková večer užila také slavnostní akt na Staré radnici.

Trošku opožděně si jako první laureátka přišla pro zbrusu novou Cenu města Žďár nad Sázavou, udělovanou při příležitosti městských slavností v půlce června. Tenhle termín však Sáblíková kvůli přípravě na olympiádu nestihla.

„Jsem ráda, že se to teď podařilo skloubit s tréninky, i když mě mrzí, že jsem cenu nemohla převzít už v červnu,“ řekla po převzetí pamětní medaile.

Moc lidí nepřišlo, atmosféra připomínala spíše koncert komorní hudby. Přesto byl její trenér Petr Novák dojatý a v hlavě si přehrával stoupající vlajku a státní hymnu.

A taky krušné začátky na Vysočině. Jeho svěřenkyně děkovala. „Moc si této ceny vážím. Tady jsem se narodila, tady jsem doma a vždycky se sem vracet budu,“ vyznala se Sáblíková. Ocenila pomoc rodičů, trenéra, týmu i fanoušků.

Cena města je ve Žďáře novinkou, politici chtějí takto vyzdvihovat osobnosti za zásluhy především v oblasti kultury, sportu, vzdělávání, vědy a veřejného života. Nominace navržené občany města posuzuje výbor a schvalují zastupitelé.

A vůbec není překvapivé, že první laureátkou se stala právě trojnásobná olympijská vítězka a šestnáctinásobná mistryně světa v rychlobruslení. Už čtyřikrát slavila šampionka svoje velké medaile společně s fanoušky přímo na náměstí.

V Hrnčířské ulici by jednou mohla mít domek

Medaile ovšem není prvním uznáním z oficiálních míst. Po olympiádě v Soči před dvěma lety zastupitelé rozhodli, že nejslavnější rodačce, která má ve městě hlášené trvalé bydliště, darují pozemek na rozrůstajícím se sídlišti Klafar.

Už projektant rýsuje domeček na prestižní adrese v Hrnčířské ulici, kde v příštích týdnech teprve začnou vznikat potřebné sítě? „Lehce se o tom bavíme, ale komplikovat situaci bude olympiáda v roce 2018. Takže nevím, kolik na přípravu domu budu mít času. Každopádně v cizině se vždycky těším, až se vrátím domů,“ svěřila se Sáblíková.

Pod Zelenou horou Martina Sáblíková dlouho nezůstane. Po domácím soustředění zamíří za další přípravou do Itálie.

Autor:

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Hubení přemnožených holubů v Havlíčkově Brodě komplikují chráněné kavky

Ilustrační snímek

Střechy domů na několika místech Havlíčkova Brodu zimu co zimu obsadí ptáci a znečišťují je. Ačkoliv radnice už před...

Novému šampionovi stačilo na zdolání ledopádu ve Víru necelých 12 sekund

Sobotní mistrovství republiky v lezení na rychlost na ledové stěně ve Víru...

Hodně rušno bylo v sobotu na ledové stěně ve Víru na Bystřicku. Tradiční závod v lezení na rychlost Vírský cepín byl...

Najdete na iDNES.cz