Sport park u Jihlavy nebude, nájemce procitl ze sna o Čeřínku a končí

  11:52aktualizováno  11:52
Jedna sezona stačila, aby se nový nájemce lyžařského areálu na Čeřínku u Jihlavy přesvědčil, že středisko není výdělečné. Provozovatel, který měl velké plány, se proto rozhodl, že ukončí nájemní smlouvu. Nikdo neví, co bude se sjezdovkou dál. Nová sezona je každopádně ohrožena.

Z lyžařského areálu na Čeřínku chtěl nový provozovatel vybudovat velké sportovní centrum. jenže stačila jediná zima, aby ze sna procitl. Z areálu odešel a ten teď hledá nového zájemce. Letošní zimní sezona je každopádně vážně ohrožena. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ještě před rokem měl nový provozovatel sjezdovky Čeřínek s areálem nedaleko Jihlavy velké plány. Chtěl tam vybudovat velký volnočasový sportovní areál, který by byl přístupný celoročně. Kromě špičkové sjezdovky s lyžařskou školou chtěl na Čeřínku založit bikepark, lanové centrum i nové turistické a naučné trasy. Měl pro areál i nové jméno Čeřínek sport park.

Po nevydařené zimní sezoně Zdeněk Zahrádka, jednatel strojírenské firmy Techservis EU, která areál provozovala, od záměru upustil.

„Už jsme ukončili smlouvu. Sjezdovku dál provozovat nechceme. Zimní sezona nebyla vydařená. A vidina toho, že další zima bude stejná jako ta předchozí, byla hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli dál nepokračovat. Budeme se věnovat pouze původní činnosti firmy, tedy strojírenství,“ konstatoval Zahrádka.

Budování sportovního centra se mělo odvíjet od ziskové zimy

Podle něj se potvrdilo i nevýhodné umístění sjezdařské dráhy na jižní straně svahu.

„Ukázalo se, že je to podstatný problém. Během zimy jsme sjezdovku třikrát zasněžili, ale pokaždé skoro všechen sníh roztál. Všeho všudy jsme jezdili jen asi tři týdny,“ postěžoval si Zahrádka.

Firma narážela na nepředvídané technické problémy a nepřálo ji ani počasí.

Fotogalerie

„Buď bylo plus deset stupňů, nebo minus dvacet. Ani jedno není pro přípravu sjezdovky a lyžování ideální,“ připomněl Zdeněk Zahrádka.

Podle něj areál potřebuje velké investice do techniky a zasněžování. „Jsou to obrovské částky, na které sjezdovka za stávajících podmínek není reálně schopná vydělat,“ dodal.

S fungující zimní sezonou souviselo prý i rozšíření služeb na letní aktivity. „Celý projekt byl koncipován tak, že musí fungovat hlavně zimní sezona, která bude částečně dotovat léto. A to nebylo možné splnit,“ pověděl Zahrádka.

Lyžařský vlek se v zimě pravděpodobně vůbec nerozjede

Jiný lyžařský areál už firma provozovat nechce. „Do Čeřínku jsme šli z osobních vazeb. Jsme z Jihlavy, máme to tam rádi a vyrůstali jsme tam,“ dodal.

Firma Techservis EU převzala lyžařský areál na Čeřínku před rokem od předchozího nájemce, jihlavské firmy Autonot, která je vlastníkem vleků a techniky. Celý areál patří SK Jihlava.

Co bude tedy dál? Pravděpodobná je spíše varianta, že vlek se v nadcházející zimní sezoně vůbec nerozjede.

„Intenzivně společně s SK Jihlava hledáme nového provozovatele. Máme už něco rozjednaného, ale je to velmi krátká doba na to, aby se vše stihlo do zahájení zimní sezony,“ pronesl váhavě Luboš Nožička, spolumajitel firmy Autonot, která areál provozovala třináct let a znovu se už na Čeřínek vrátit nechce.

Lyžařský areál leží nedaleko Jihlavy v přírodním parku Čeřínek, stranou od hlavních silnic.

Lyžování ve skiareálech na Vysočině bude dražší

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Zasněžování sjezdovky na Vysoké u Havlíčkova Brodu.

Provozovatelé lyžařských areálů na Vysočině se intenzivně věnují přípravě na nadcházející zimní sezonu.

Například Pavel Havlíček ze sjezdovky Šacberk u Jihlavy si ještě v pátek myslel, že začne o víkendu zasněžovat. „Pak se ale změnila předpověď, takže stále čekáme na mrazy,“ usmívá se.

Letos v oblíbeném skiareálu investovali především do přeměny technologie zasněžování. „Nemělo by to už být tak hlučné. Navíc nový systém nám umožní vyrábět sníh i za trochu vyšší teploty,“ poznamenal s tím, že letos plánují mírné zdražení skipasů. „Ceník na novou sezonu ale ještě nemáme hotový,“ dodal Havlíček.

Zdražení jízdného do deseti procent oproti předchozímu roku plánují také na sjezdovce Harusův kopec u Nového Města na Moravě. I zde podle Karla Klapače investovali do úprav areálu.

O pět procent podraží také skipasy na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. „Jinak na sezonu jsme připraveni. Čekáme na déletrvající mrazy, ale ještě předtím by bylo dobré, aby zapršelo,“ dodal Jiří Pálka.

Širší sortiment bodových i časových tarifů jízdného nabídnou lyžařům a snowboardistům na Křemešníku u Pelhřimova a v Lukách nad Jihlavou. „Navíc jsme investovali dva miliony do lepší technologie zasněžování,“ uvedla provozovatelka obou areálů Magda Vaňková. 

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz