Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

  11:38aktualizováno  11:38
Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu, dnes se doufá aspoň v to, že se podaří zahájit sezonu. Důvodem současných obav je fakt, že část pozemků získal farmář, který blokuje stavbu obchvatu a nemá zrovna ideální vztah s městem.

Současná elektropřípojka umožňuje na Vysoké provoz pouze dvou sněhových děl. Dotažení silnějšího vedení, které je nutné pro modernizaci areálu, však brání mimo jiné i někteří vlastníci pozemků. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jeho jméno zná už každý obyvatel Havlíčkova Brodu. Farmář Miroslav Hrtús nejméně dva roky blokuje výstavbu jihovýchodního obchvatu města. Odmítl prodat část svého pozemku, nepřistoupil na nabídku státu ani města. Úřady rozhodly o vyvlastnění půdy, čemuž se Hrtús brání u soudů.

A stejný muž nyní ohrožuje provoz lyžařského areálu na Vysoké. Od původních vlastníků koupil pole o rozloze zhruba sedmi a půl hektaru mezi posledními domy ve Vysoké a lyžařskou chatou na vrcholu kopce. Podle katastrálních map však na tomto pozemku leží i podstatná část chaty a horní konec vleku s motorem.

„S bývalými vlastníky jsme měli sepsané smlouvy o pronájmu. Ovšem to, co požaduje majitel nový, je nehorázné. To jsou nekřesťanské peníze, které platit nemůžeme. Celé je to v rukou právníků našich a pana Hrtúse - snaží se najít společnou řeč,“ říká Aleš Kadlec, předseda tělovýchovné jednoty Lyžař, která se o provoz areálu stará.

Lyžařskému klubu jde o pruh pozemku dlouhý přibližně 40 metrů a široký 15 metrů pod vrchním koncem vleku a zároveň necelých 200 metrů čtverečních pod chatou. Za to chce podle Kadlece Hrtús nájemné 80 tisíc korun ročně. To je násobně víc, než Lyžař platil bývalým majitelům.

„Přitom jde o úhor. To není půda, která by se dala obhospodařovat,“ tvrdí Kadlec.

Podle něj sportovci nabízeli, že by si tyto drobné části na okrajích velkého pole odkoupili. Jenže na to vlastník nepřistoupil. „Odmítl i výměnu pozemků, kterou nabízelo město,“ podotýká předseda tělovýchovné jednoty Lyžař.

Je to odveta za vyvlastnění půdy pod chystaným obchvatem?

Sám Miroslav Hrtús nechce záležitost s pozemky na Vysoké příliš komentovat. „Připadá mi, že se chystá další poškozování mé osoby, že mě chtějí všichni lynčovat,“ mračí se. „Nechápu, proč se to vůbec řeší přes tisk,“ podotýká.

Postěžoval si, že se o něm šíří spousta lží a polopravd. A zároveň přiznal, že počínající spor může být jakousi jeho obranou proti postupu města při přípravě obchvatu.

„Přijde mi, že pozemky města mají vždy obrovskou hodnotu a pozemky moje oproti nim žádnou. Záležitost kolem Vysoké mají právníci, tak to nechme na nich,“ zdůrazňuje.

Fotogalerie

„To, že se tento pozemek dostal do rukou pana Hrtúse, situaci ohledně lyžařského areálu na Vysoké jen zkomplikovalo,“ uvědomuje si i havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal.

Vedení radnice je s Hrtúsem takřka ve válečném stavu už několik posledních let. Jako s jediným ze zhruba stovky vlastníků půdy v trase chystaného obchvatu se nedokázalo dohodnout. Ze sporu se stala právní a soudní bitva. Nelze proto očekávat, že by si obě strany v případě Vysoké chtěly ochotně vyjít vstříc.

Podle Stejskala tento spor může vážně ohrozit budoucnost lyžování na Vysoké. „Přijde nám, že se pan Hrtús chtěl k pozemkům na Vysoké dostat, aby měl nějakou páku na město. Máme teď strach do areálu investovat, když není jisté, zda bude Lyžař moci pozemky bez problémů užívat,“ konstatuje Stejskal.

Velkolepé plány se rozplynuly, kvůli nákladům a elektřině

Už druhý rok po sobě tak město v lyžařském středisku, které se nachází zhruba pět kilometrů jihovýchodně od Brodu, nic nevylepšovalo. Letos radnice poslala TJ Lyžař jen obvyklých sto tisíc korun jako příspěvek na provoz a odpustilo jí nájem za lyžařský vlek ve výši 180 tisíc korun.

„Z Havlíčkova Brodu nešla do areálu na investice a projektovou dokumentaci ani koruna,“ potvrzuje šéf odboru rozvoje města Josef Beneš. Ačkoliv sjezdovka s vlekem neleží přímo v katastru města, Brod ji považuje za vlastní. Jezdí tam za zábavou vesměs jeho obyvatelé a za příhodných podmínek za výukou i městské školy.

Proto se na radnici už před pěti lety zrodil velkolepý plán na rozšíření areálu, jeho kompletní modernizaci a vylepšení. Díky investici za odhadovaných 100 milionů korun se měla Vysoká stát největším a nejmodernějším areálem na Vysočině. „Potenciál na to rozhodně má,“ ujišťuje od té doby místostarosta Libor Honzárek.

Tak vysoké výdaje brodští zastupitelé odmítli. Jenže i sebemenší rozvoj blokuje právě otázka pozemků. V první fázi mělo dojít alespoň k nutnému navýšení kapacity elektrického vedení a trafostanice. „To je naprostý základ všeho. Jak není silnější přívod elektřiny, nelze přemýšlet o nějakém dalším vylepšení,“ přiznal před rokem brodský starosta Jan Tecl.

Jenže loni se město nedohodlo o natažení nového vedení se všemi vlastníky. A nyní to s Miroslavem Hrtúsem nejspíš nebude jednodušší. Podobný problém brání rovněž vybudování širší silnice na vrchol a zřízení nového zpevněného parkoviště.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

Přípravy stavby jihlavského krematoria podle projektu Milana Blahuta začaly v...

Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na...

Na nové trase hradem Roštejn turisté zažijí pravou loveckou hostinu

Kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková má napilno. Veškeré stavební práce...

Další etapa obnovy interiérů a exteriérů loveckého hradu Roštejn u Telče se blíží ke konci. Po loňském zpřístupnění...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Správce/kyně klientského portfolia, Jihlava

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz