Kvůli sporům o pozemek může vlek na Vysoké stát i druhou sezonu v řadě

  11:58aktualizováno  11:58
Lyžařskému středisku na Vysoké u Havlíčkova Brodu minulá sezona nevyšla. Kvůli sporům o pozemek zůstal vlek celou zimu stát. A v ohrožení je i sezona letošní. Správci areálu se stále nedohodli s majitelem půdy, spor míří k soudu. Přesto začnou provozovatelé středisko připravovat tak, jako by se lyžovat mělo.

Zasněžování sjezdovky bylo loni na Vysoké zbytečné. Kvůli sporu s neústupným farmářem nemohli správci areálu spustit vlek. A zatím se zdá, že se situace příliš nezmění ani letos. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Stále probíhají, řekl bych až delikátní jednání. Během října bychom měli vědět, zda se podaří vlek během zimy rozjet. Každopádně budeme sjezdovku i zázemí připravovat tak, jako by se tak mělo stát,“ informoval Aleš Kadlec, předseda tělovýchovné jednoty Lyžař, která se o provoz Vysoké stará.

O víkendu začnou na Vysoké dobrovolné brigády. Potrvají po celý měsíc, vždy každou sobotu. Lyžař uvítá každého, kdo by chtěl přiložit ruku k dílu. Nabízí za to drobnou odměnu ve formě volných jízdenek.

„Jak jsme loni nebyli v provozu, tak je vše zarostlé. Je potřeba spoustu věcí opravit. Chtěli bychom přilákat hlavně mladé, aby se trochu do dění kolem sjezdovky zapojili,“ dodal Kadlec.

Jenže zda volné jízdenky za odměnu budou moci brigádníci zužitkovat, dosud není jisté. Loni byl areál mimo provoz. Jen na pár dní se rozjel malý mobilní dětský vlek. A nejistota trvá.

Pole mezi vrcholem Vysoké a posledními domy v obci totiž od původních vlastníků koupil farmář Miroslav Hrtús. Získal tak půdu i pod lyžařskou chatou a horní částí vleku. S Lyžařem se nedohodl na pronájmu, a vlek se tak rozjet nemohl.

Přestože s farmářem tělovýchovná jednota i zástupci Havlíčkova Brodu jednají, k dohodě je zatím daleko. „Jestli se začne lyžovat, záleží jen na Lyžaři a na městě a na jejich ochotě k jednání. Zatím si jen diktují podmínky,“ vzkázal Hrtús.

Plánek, jak by rozšířený lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu mohl...

Lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu.

Výhrady má ke způsobu jednání brodské radnice, ale i třeba k fungování lyžařského klubu. „Všechno se táhne, na všechno mají spoustu času, ale jak se přiblíží zimní sezona, najednou všechno hrozně spěchá,“ tvrdí farmář.

Situace je o to složitější, že Lyžař podal ve věci sporného pozemku na jaře k soudu žalobu. Ta se týká znemožnění užívání lyžařského zařízení na farmářových pozemcích a míří na původního vlastníka pole.

„Město se k této žalobě s největší pravděpodobností připojí,“ nechal se slyšet havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal.

Požadavky vlastníka půdy město není schopno splnit

Právě město je totiž vlastníkem lyžařského vleku, který musel zůstat mimo provoz, a v minulosti plánovalo rozsáhlou modernizaci tohoto areálu vzdáleného šest kilometrů od Havlíčkova Brodu.

Místostarosta je však k zahájení sezony skeptický. Podle něj farmář Hrtús předložil městu požadavky, které radnice nemůže splnit. „Nejsou neakceptovatelné, jsou přímo nesplnitelné,“ pravil Stejskal.

Jak upřesnil, farmář prý žádal po městě, aby mu „zprostředkovalo dohodu o výměně pozemků s nějakou třetí stranou a zajistilo mu na ně přístup“.

Protože se Lyžař ani radnice s Miroslavem Hrtúsem dosud nedokázali dohodnout, zazněly i různé další nápady. Například na přeložení vleku mimo sporný pozemek. „To ale není možné. To by byly náklady v řádech milionů,“ konstatoval Stejskal.

„Pro nás je momentálně hlavní se s panem Hrtúsem dohodnout, aby mohla být Vysoká minimálně v letošní sezoně v provozu. Dál se uvidí,“ podotkl za Lyžaře Aleš Kadlec.

Podstatnou část dotace bude muset lyžařský klub vracet

Radnice tělovýchovné jednotě každoročně na provoz a údržbu areálu přispívá. Loni v prosinci jí zastupitelé schválili dotaci 100 tisíc korun. Protože však Vysoká stála, hrozí, že jednota bude muset peníze vrátit.

„Uvědomujeme si, že to tak může dopadnout. Asi by se nejednalo o celou částku, ale počítáme s tím, že velkou část peněz opravdu budeme muset vracet,“ podotkl Kadlec.

Podle Stejskala bude záležet na auditu, který přesnou nevyčerpanou sumu vyčíslí. „Nejde jen o provoz areálu, něco stála i údržba zařízení,“ poznamenal místostarosta.

A právě nyní se blíží doba, kdy spolky a organizace ve městě žádají o dotace na příští rok. Zda si žádost znovu podá i Lyžař, zatím není jisté. „Pokud by letošní sezona měla být stejná jako ta loňská, považoval bych to za utopické,“ dodal Zbyněk Stejskal.

V případě Miroslava Hrtúse to není první pozemkový spor. S městem ani s Ředitelstvím silnic a dálnic se nedohodl na prodeji části pozemku nutného pro stavbu jihovýchodního obchvatu Brodu. Půda mu nakonec byla vyvlastněna, proti čemuž se farmář neúspěšně bránil u soudu.

Lyžařské středisko Vysoká u Havlíčkova Brodu.

Lyžařské středisko Vysoká u Havlíčkova Brodu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Díky hradu je Lipnice po 170 letech opět městem, nejmenším na Vysočině

Na Vysočině přibylo nové město. Stala se jím Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Až dosud byla obcí, předseda...

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

Výlov je pro rybáře srdeční záležitostí, ani dospat před ním nemohou

Vstávat časně ráno, brodit se v bahně a studené vodě, tahat sítě a kádě. To je jen zlomek toho, co musejí absolvovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz