Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Princezny, Pat a Mat nebo Pinocchio, v chráněné dílně loutky sestaví i oblečou

  9:18
Rychlými a přesnými tahy štětce mění Nikola Kučerová koule z bukového dřeva v hlavy skřítků, vodníků, kašpárků nebo princezen. Pod jejíma rukama ožívají pohádkové bytosti, zvířata i třeba postavičky fotbalistů. Hotové výtvory rychle plní zásobníky na vajíčka, jež jí slouží jako stojánky. V Království loutek ve Vojnově Městci na Žďársku umí vyrobit Krakonoše i slavného Messiho.

„Líbí se mi, jak je moje práce různorodá. Jednou dělám pětadvacet čertů, pak zase maluji kočky. Začátky byly krušné, ale dnes už něco pokazím jen málokdy,“ líčí Kučerová, která v Království loutek pracuje druhým rokem.

Původní profesí je sice kadeřnice, ale tato malířská činnost jí vyhovuje mnohem víc. Má v ní i dostatek prostoru pro vlastní kreativitu.

„O tom, jak bude loutka ve finále vypadat, diskutujeme všichni společně, každý může přijít s nějakým nápadem. Když máme tvůrčí náladu, jsou to opravdu dlouhé diskuse,“ potvrzuje jednatelka firmy Radka Wasserbauerová.

Království loutek má pro zákazníky katalog se základní nabídkou. Pro toho, kdo si nevybere, je ale možné vytvořit i originální kousek na zakázku, který pak do běžného prodeje nejde.

Celý řetězec výrobních operací

V podniku nyní pracuje deset lidí, převážně žen, pod jejichž rukama měsíčně vznikne asi 1 500 loutek. Jde hlavně o marionety, tedy loutky vedené shora. Každý člen týmu má sice při jejich výrobě svoji specializaci, musí ale zároveň ovládat alespoň jednu činnost navíc, aby mohl v případě potřeby za někoho chybějícího zaskočit.

Zmíněná malířská práce je totiž jenom součástí dlouhého řetězce výrobních operací, které musí být provedeny, než se loutka dostane ve výsledné podobě k zákazníkovi.

Království loutek

  • Firma vyrábí loutky již 31. rokem. Za tu dobu tam vzniklo přes milion loutek ve stovkách druhů.
  • Společnost sídlí ve Vojnově Městci na Žďársku, předtím měla sídlo napříkla ve Žďáře nad Sázavou.
  • Ve firmě s desítkou zaměstnanců vznikají loutky převážně dárkového charakteru, jež se prodávají hlavně v Praze.
  • Z podniku putuje k zákazníkům kolem 1 500 loutek měsíčně. Jde o kompletní sortiment loutek, převažují ale marionety, tedy loutky vedené shora, s kulatými dřevěnými hlavami.
  • Firma se zabývá i tvorbou maňásků a takzvaných kornoutů, loutek vedených zdola.
  • Dříve v podniku vznikaly i takzvané javajky (loutky vedené tyčkami nebo dráty zespodu) a celá loutková divadla.
  • Postavičky s vyřezávanými dřevěnými hlavami či hlavami ze sádry dělá dnes Království loutek už jen v nesériové produkci.
  • V současné době má firma v nabídce přes sto druhů loutek, většinu ve standardní velikosti 22 centimetrů. Další originály ale tvoří na zakázku.
  • V roce 2004 společnost reprezentovala Česko na Světové výstavě hraček v New Yorku.
  • Mezi její prestižní zakázky patřila okolo roku 2009 spolupráce s FC Barcelona. Pro jejich klubové prodejny podnik dělal loutky konkrétních fotbalistů, jako je třeba Lionel Messi či Xavi.
  • Jednateli firmy jsou Miroslav Niederle, který je jejím zakladatelem, a Radka Wasserbauerová.
  • Od roku 2008 funguje Království loutek jako chráněná dílna, kde pracují převážně lidé se zdravotním handicapem.

Na počátku je holá koule z bukového dřeva, budoucí hlava postavičky. „Tyto hlavy vozíme ze Stráže nad Nežárkou, z bývalé hračkářské firmy. Mají tam na to speciální stroje, takže nám je dokážou vyrobit za cenu, za jakou bychom to sami nedokázali,“ popsal jednatel Miroslav Niederle, který Království loutek před jednatřiceti lety založil.

Do dřevěné hlavy potom zaměstnanci udělají několik děr - mimo jiné pro vodicí drát, krk, uši, nos nebo třeba pro rohy. „Některé dřevěné koule jsou občas flekaté, z nich pak vznikají například čerti, jejichž hlava se natírá na hnědo,“ upřesnila Wasserbauerová.

Místo herců obléká loutky

Další nezbytné komponenty, pohyblivá tělíčka loutek, putují do Vojnova Městce ze spolupracující truhlářské firmy v Jihlavě. Naproti tomu oblečení pro postavičky kompletně vzniká přímo v Království loutek - od návrhu přes střih až po ušití. Za většinou těchto miniaturních oděvů stojí švadlena Jitka Kratochvílová, která ve firmě působí už dvě desetiletí.

„Mým snem bylo pracovat v divadle nebo třeba vymýšlet kostýmy pro film. To se mi sice nesplnilo, ale oblékám alespoň loutky a moc mě to baví,“ vyznává se žena.

Stejně jako ostatní zaměstnankyně firmy, která funguje jako chráněná dílna, má zdravotní hendikep, takže si práci bere domů. Tam k ní usedá podle toho, jak se zrovna cítí. „Naštěstí mám k dispozici i profesionální mašinu, která mi šití hodně usnadňuje,“ pochvaluje si švadlena.

Do dílny chodí i s dalšími kolegyněmi zhruba jednou týdně. Ženy se na místě poradí a rozeberou si věci potřebné pro další práci.

Jitka Kratochvílová si tam také na speciálním stroji nařeže připravené střihy. Může tak vytvořit třeba pětadvacet kusů naráz, zatímco nůžkami by musela každou část minioděvů stříhat ručně. Některé drobnější části oblečení, třeba límečky, se dokonce ani nevyřezávají. Personál je razí na lisovacím stroji pomocí kovových forem, jež připomínají poněkud robustnější vykrajovátka na perníčky.

Každá ženská má své oblíbence

„Když máme hotová těla, hlavičky, oblečení a další doplňky, ujmou se všech těchto komponentů naše vazačky, které je musejí poskládat dohromady,“ přibližuje pokračování řetězce činností jednatelka.

Ženy dostanou v podstatě hromadu „součástek“, včetně drátu pro vodění loutek a provázků, a nazpět dodávají oblečené, zkompletované, funkční a již také zabalené loutky, připravené na cestu k zákazníkovi.

„Každá postavička je jiná. Některá dá práce víc, jiná méně. Záleží, zda má vlasy a třeba i něco dalšího na hlavě, co drží v ruce nebo jak složité má oblečení,“ říká Dana Sedláčková, která pracuje s loutkami dvanáctý rok.

Jí samotné se líbí třeba Malá čarodějnice nebo Pat a Mat. „Každá ženská tady má své oblíbence, ale i naopak,“ prozrazuje Wasserbauerová. Sama začínala s šitím, nyní zvládá i malování a finální smontování postaviček. „Je to práce, která mi dává smysl. A navíc - kdo si hraje, nezlobí,“ směje se jednatelka.

Loutky se měnily i podle účesu hráčů

Celkem firma nabízí přes sto druhů loutek s kulatými hlavami o standardní výšce 22 centimetrů; některé se ale dělají i ve větší verzi. Klasičtí kašpárci, čarodějnice, princezny, vodníci, králové, klauni, skřítci nebo čerti odtud putují hlavně do prodejen dárkových předmětů a suvenýrů napříč celou republikou - hlavně však do Prahy a na další turistická místa.

Vojnoměstecká firma, která se na trhu pohybuje již jednatřicet let, se ale snaží jít s dobou a nabízet kromě české pohádkové klasiky i nejrůznější novinky. V jejím sortimentu tak figuruje třeba i Elsa a Anna z populární disneyovky Ledové království. „Nyní pracujeme na prototypu šmoulů, který ale ještě musí projít schválením kvůli licenci,“ objasňuje Niederle.

Společnost, která má za dobu své existence na kontě už přes milion vyrobených loutek ve stovkách druhů, v minulosti spolupracovala i s takovými klienty, jako je FC Barcelona. „Někdy kolem roku 2009 jsme pro jejich prodejny suvenýrů vyráběli postavy konkrétních hráčů, například Lionela Messiho,“ líčí Niederle.

Tyto loutky měly sádrovou hlavu, přičemž vzhled musel vždy odsouhlasit zákazník. „Vše se navíc různě měnilo s tím, jak se měnily i účesy fotbalistů nebo třeba podoba dresů,“ vzpomíná na tuto spolupráci jednatel.

Sezona začíná o Velikonocích

Marionety se sádrovými hlavami už ale dnes v podniku sériově nevznikají, stejně jako další, kdysi běžné produkty. „V dobách největšího rozmachu jsme měli i vlastní řezbáře, kteří dělali pro loutky vyřezávané dřevěné hlavy. Nyní již pracujeme jen s kulatými,“ podotýká Niederle.

Firma měla ještě před několika lety oproti současnosti i trojnásobek zaměstnanců a produkovala kolem šesti tisíc loutek měsíčně. Potom ale přišel covid.

„Přestali jezdit turisté z ciziny a i celkově byl turistický ruch utlumený. Jen v Praze jsme kdysi zásobovali sedm prodejen s loutkami, které během covidu zkrachovaly. Obchody se suvenýry se samozřejmě zase postupně otevřely, ale že by měly někde jen loutky, jak to bylo předtím, o tom nevím,“ konstatuje zakladatel firmy.

Hlavní sezona prodeje suvenýrů začíná dle jeho slov obvykle s Velikonocemi, pokračuje přes léto a končí po Novém roce. „Na 1. ledna byly vždycky největší tržby. Opilci chodili po Praze, vzpomněli si, že by měli dovézt nějaký dárek, a tak koupili loutku,“ líčí s úsměvem Niederle. Doplňuje, že mezi nejoblíbenější postavičky dlouhodobě patří Pinocchio, který sice není českým specifikem - jako třeba Malá čarodějnice, ale je známý mezinárodně.

Sortiment rozšířili maňásci emotikoni

Na půdě Království loutek se však stále skrývají dostatečné zásoby kdysi vyřezaných hlav a dalších komponentů. Těm nyní dává postupně nový život Jitka Kratochvílová.

„Dostala jsem možnost věnovat se i těmhle úžasným pokladům, z nichž už se sériově loutky nedělají. Jsou to mimo jiné velké čarodějnice, kašpárci nebo Laurel a Hardy,“ popisuje žena. Pro jednotlivé kusy tedy navrhne oblečení, ušije ho, postavu také smontuje.

Ačkoliv zaměstnanci firmy věří, že s obnovením turistického ruchu se zase prodeje loutek časem zvednou, rozhodli se cílit i na další zákazníky. Dělají tak dnes i méně objemné zakázky, třeba i po pětadvaceti kusech loutek - například pro ubytovatele z okolí, kteří je mají jako dárek pro své hosty.

„Musíme prostě hledat i jinou klientelu, tuzemskou. Vytvořili jsme teď maňásky představující emoce - vždy podle výrazů jejich obličeje, ale i barev by mělo být jasné, o jakou emoci jde. Zkoušeli jsme to už na dětech a neměly problém to rozpoznat,“ popisuje nový projekt Wasserbauerová. Sadu maňásků - zahrnující pět pozitivních a stejný počet negativních emocí, chtějí nyní nabízet školám a školkám.

Skládací divadélko s kulisami

I když většinu produkce podniku pořád tvoří marionety, maňásci jsou také tradičním sortimentem Království loutek. „Úspěch mají hlavně u menších dětí, pro které jsou snazší na ovládání. U klasických marionet se jim totiž mohou zamotávat provázky,“ vysvětluje jednatelka s tím, že oblibě se těší především zvířata, populární jsou ale stále i postavy z klasických pohádek.

Firma vyrábí také skládací divadélko s kulisami k dotvoření. K němu pak už stačí jen pár maňásků či loutek a děti mají o zábavu postaráno. Ne každé dítě ale v dnešní době moderních technologií dokáže zaujmout zrovna divadlo.

„Obrovský vliv má, k čemu je vedou rodiče. Pokud si s nimi to divadlo občas zahrají, čtou jim a celkově se dětem věnují, je to znát. Bohužel dnešní doba je uspěchaná, řada rodičů nemá na děti čas,“ konstatuje Wasserbauerová.

  • Nejčtenější

Sanitář dostal za prst ve vagině omámené pacientky šest let vězení

Sanitář František Š., který čelí obžalobě, že v třebíčské nemocnici před dvěma lety znásilnil pacientku po narkóze, dostal u Krajského soudu v Brně šest let vězení. Trest za to, že ženě dvakrát...

11. prosince 2024  11:59,  aktualizováno  12:20

Nejošklivější vánoční strom, píšou lidé. Kvůli kůrovci má Chotěboř jen kužel

Premium

Hodně nezvyklý vánoční strom letos postavili v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Tu pravou atmosféru se na náměstí snaží navodit asi pět metrů vysoký osvětlený kovový kužel. Město se kvůli tomu stalo...

8. prosince 2024

Který kraj má nejhezčí vánoční strom? Hlasujte v anketě iDNES.cz

Kde najdete nejhezčí vánoční strom? Bude to v hlavním městě, nebo zvítězí Zlín, Olomouc či snad Brno? Vyberte ten nejkrásnější ve velké anketě iDNES.cz, kde se o vaši přízeň uchází chlouby hlavních...

9. prosince 2024  11:13

Údiv jihlavské opozice: Nová aréna za více než dvě miliardy korun nemá kanceláře?

Na jihlavské zastupitelstvo míří návrh na přestavbu tělocvičny v infocentru na zimním stadionu na kancelářské prostory. V budované Horácké multifunkční aréně pro ně totiž nezbylo místo.

9. prosince 2024  8:33

Soud potrestal řidiče, který srazil babičku s vnučkami. Žena a jedna dívka zemřely

Čtyři roky a osm měsíců vězení a pětiletý zákaz řízení. S takovým trestem odešel od třebíčského soudu Ivan Lavriuk. Osmapadesátiletý muž z Ukrajiny s fabií v květnu v Čáslavicích na Třebíčsku sjel ze...

11. prosince 2024  9:55

Vstupenku, plavbu lodí nebo seskok z komína. Místo věcí lidé darují zážitky

Stále více lidí ustupuje od nakupování hmotných dárků a pro své blízké pořizuje raději originální zážitek. Poukazy lze už dnes sehnat v podstatě na cokoliv – od klasiky v podobě wellness a masáží...

14. prosince 2024  9:10

Starobylá tradice Lucií přežila na Vysočině, kdysi mívaly děsivé zuby z řepy

Pradávný zvyk obchůzky svatých Lucií v předvečer svátku této světice udržují lidé v Černově, Nové Bukové, Chrástově a Řeženčicích na Pelhřimovsku. Právě v těchto čtyřech obcích na Vysočině se tento...

13. prosince 2024  16:20

ŘSD opraví výpadovku ze Žďáru na Pardubice, provoz mají řídit regulovčíci

Kolem devíti tisíc vozidel denně projede po silnici 37 mezi Žďárem nad Sázavou a jeho místní částí Stržanov. Z toho zhruba pětinu tvoří nákladní doprava. Vozovka tu dostává zabrat. Poškozený povrch...

13. prosince 2024  12:18

Opravená prádelna pelhřimovské nemocnice přinese i výrazné úspory energie

Metro.cz

Na necelých 200 milionů korun má vyjít rekonstrukce prádelny v areálu Nemocnice Pelhřimov. Kraj Vysočina plánuje modernizaci stávajícího provozu v nemocničním areálu. Nová prádelna bude splňovat...

13. prosince 2024  9:34

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany

Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na čtvrtinu původní ceny....

Skončí 400 milionů počítačů na skládce? Microsoft „nechá“ volbu na vás

Podle dostupných statistik běží operační systém Windows 10 na 800 milionech počítačích. Tento systém přijde v říjnu...

Bez léčby by to byla otázka pár měsíců. Jsem se vším smířená, říká Slováčková

Anna Julie Slováčková (29) se vyjádřila k tomu, jak se aktuálně cítí a reagovala na spekulace o svém stavu a...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...