Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Lidé ve Žďáru žalují na hluk v průmyslovém areálu, firmy se jim diví

  17:46
Přes padesát obyvatel Žďáru nad Sázavou podepsalo petici, v níž si stěžují na nadměrný hluk u svých domů. Ten vychází z automobilové výroby v sousedním průmyslovém areálu. Jenže ten tam funguje už desítky let, a tak se firmy protestům jen diví.

V těchto prostorách uvnitř areálu sídlí kovodílna a autodílna VM Car. Podle místních právě odsud vychází největší hluk. | foto: Zuzana Dudášová, MF DNES

Hluk vycházející z prostor výrobní firmy VM Car v areálu společnosti Satt ve Žďáru nad Sázavou obtěžuje místní. Ti sepsali petici, kterou adresovali do rukou starostky města. Problém řeší policisté i hygiena.

"Stížnost podepsalo celkem 52 lidí, dorazila k nám v půli září. Stěžují si hlavně občané dvou přilehlých ulic. Budeme teprve zjišťovat, jak velký hluk tam skutečně je, prověří to hygiena. Záležitost projednáme i na radě akcionářů Satt. Až budeme mít naměřené noční a denní limity hluku, tak se může situace posunout dál," uvedla starostka Dagmar Zvěřinová. "Areál je v blízkosti obytné zóny, takže se to musí řešit," dodala.

Podle informací pracovníků z VM Car však hygiena limity už měřila, je tedy dost možné, že výsledky budou mít zastupitelé města v rukou již brzy.

"Hygiena tam byla, měřili třeba vnitřní hluk, prašnost nebo hlučnost. Pokud vím, výsledky jsou v normě. My se lomoz z provozu navíc kvůli těm lidem snažíme utlumit, co nejvíce to jde. Jenže nejsme kouzelníci, ale výrobní firmy," říká majitel VM Car Vladimír Matějka.

Policie navštěvovala firmy i čtyřikrát týdně

Lidé z okolních domů si stěžovali také na linku 158. K podniku prý ještě nedávno směřovala auta městské i státní policie, někdy dokonce čtyřikrát týdně.

"Nejspíš někomu vadil hluk, tak je sem poslali. Zrovna jsme řešili zakázku, kterou bylo potřeba v co nejbližší době dokončit, takže se dělalo i v noci," pravil pracovník firmy VM Car Petr Mrázek. Strážníci prý zaměstnance pouze upozornili na stížnosti, nic víc dělat nemohli.

"Policie v oblasti měření hluku nemůže udělat vůbec nic. Samozřejmě na popud občanů se dělají výjezdy a pak se tyto případy evidují. Jinak v každé firmě se povoluje užívání v rámci kolaudace," vysvětlila mluvčí policie Kraje Vysočina Dana Čírtková.

"Když si postavím dům například u letiště, tak musím počítat s tím, že tam budou létat letadla. Stejné je to s touhle průmyslovou zónou. Lidé, kteří si stavěli na pozemku, který byl nejspíš nabídnutý za levno, si asi nezjišťovali okolnosti a teď se diví. Když si koupím barák, tak si přece ověřím, jestli tam bude hluk, nebo ne. Hala tu přitom stojí už zhruba padesát let," podotkl Matějka.

A není sám, kdo si to myslí. "Když si lidé postaví dům v blízkosti takového areálu, tak co čekají? Nějaký hluk z výroby samozřejmě vychází, s tím se nedá nic dělat," pravil pracovník firmy, který si nepřál zveřejnit jméno.

Areál, který má nyní v pronájmu firma VM Car, byl přitom k produkci využíván od konce 70. let. Například zde byla výrobna kabelů a přípojek nebo Pleta Design Dany Dobřichovské. "Pár let se tam nic nedělo. Lidé si nejspíš odvykli, že tam je nějaký provoz," míní Zvěřinová.

Podnik raději zrušil noční směny, aby nebudil okolí

Žďárský místostarosta Jaromír Brychta řešil stížnosti s majitelem společnosti. "Zatím jsme se dohodli, že podnik zruší noční práce a přesune hlučnější provoz na dobu od 8 do 17 hodin, když jsou lidé v zaměstnání," říká Brychta.

To potvrzují i zaměstnanci firmy, kteří prý už dva týdny na noční směnu jít nemuseli. "Částečně jsme je zrušili. Úplně to nešlo, děláme zakázky i pro velké automobilky," pravil Matějka.

Brychta přišel s nápadem, jak celou situaci uzavřít. "Navrhl jsem panu Matějkovi, že by mohl využít volný prostor v průmyslové zóně. Tady by už nebyl aspoň v pronájmu. On tuto možnost zvažuje, a pokud to vyjde, mohli by být lidé v klidu," míní Brychta.

"Dvacet let jsme se o možnost získání objektu v průmyslové zóně pokoušeli. Stále to nešlo, byly zde problémy ze strany města. Nyní, když se krize odrazila na finanční stránce naší firmy a teprve se z ní vzpamatováváme, to najednou jde. My si rádi postavíme a budeme v novém areálu, pokud dostaneme příspěvek, ale to asi nehrozí," reagoval Matějka.

Podle něj, kdyby došlo k výpovědi ze strany pronájemce, zřejmě by prostor zaplnila jiná výrobna. Takže by vznikl stejný problém. Navíc za pronájem VM Car zaplatí kolem šesti až sedmi set tisíc korun ročně, to považuje za slušné peníze do kasy města.

"Ještě jedno řešení mě napadlo, pokud by ta zóna nevyšla. Za plot, který sousedí s domky, by se vysadila zeleň, která by částečně měla pomoct odhlučnit ten prostor," nastínil další možnost místostarosta.

Na hluk si stěžují lidé ze severozápadního okraje města.

Na hluk si stěžují lidé ze severozápadního okraje města.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude těžit dál, našli nové ložisko kamene

V kamenolomu v Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude kámen těžit déle, než se předpokládalo. Těžaři v něm objevili další...

Pohled přímo do reaktoru. Elektrárna v Dukovanech nabízí jaderný výlet

Jaderná elektrárna Dukovany nabízí nově prohlídky i přísně střežených a obtížně dosažitelných částí pomocí virtuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Při přepadení benzinky lupič vystřelil, pak zmizel psům i vrtulníku

Hned dvěma střelnými zbraněmi se vybavil lupič, který minulý týden přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši. Z jedné...

Skiareál Vysoká čeká další nejistá sezona, kvůli soudům i cenám energií

Lyžaři v Havlíčkově Brodě a okolí mají před sebou další značně nejistou sezonu. Kvůli sporům o pozemek s farmářem...

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Žďár nabízí k pronájmu rybníky, chce si ulevit od starostí s péčí o ně

Většinu z pětadvaceti hektarů svých rybníků plánuje žďárská radnice příští rok pronajmout. Ponechat si chce jen vodní...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...