Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Náhradní výsadba za stromy napadené kůrovcem vázne, nejsou sazenice

  11:54
Loňská kůrovcová kalamita po sobě na Vysočině zanechala spoušť. Na mnoha místech zůstaly jen vytěžené holiny. Ale majitelé lesů narážejí na velký problém. Kvůli vysoké poptávce nejsou už téměř žádné sazenice lesních stromků. Zvláště listnáčů. Přitom jaro a podzim je doba, kdy se dřeviny vysazují.

(ilustrační snímek) | foto: NP Šumava

Každý den se v Lesní školce Michala Bočka z Havlíčkobrodska rozezní několikrát za den telefon. Dotaz bývá stále stejný: „Máte k prodeji sazeničky?“ Podle majitele firmy volají lidé nejen z Vysočiny, ale i z Jižní Moravy.

„Obvolávají jednu školku za druhou ve snaze sadbu sehnat. Ale prakticky od ledna, kromě smrků a zanedbatelného množství olší a javorů, neseženete už nic. Sazenice jedle, buku a dubu, o které je největší zájem, nejsou na trhu už od podzimu. Kdo neměl rezervovány sazenice s předstihem, tak má prostě smůlu,“ popisuje situaci Michal Boček.

Podle Jana Hanzáka, místopředsedy předsednictva Sdružení lesních školek, jsou jedinými sazenicemi, které jsou v přebytku, smrčky. O ty však není mezi vlastníky lesů zájem.

Smrk je dřevina, kterou lýkožrout napadá nejvíce. Je to strom, který trpí nedostatkem srážek a neumí se vyrovnat s klimatickými změnami. Kvůli svému oslabení se pak náletům lýkožrouta neubrání a je i celospolečenský požadavek vysazovat méně smrků.

Miliony kusů sazenic smrku jsou nyní prakticky neprodejné

„V republice je dvanáct až patnáct milionů kusů neprodaných sazenic smrku. V projektech státních lesů tvořil před pěti lety podíl smrku sedmačtyřicet procent ze všech sazenic. Teď je to sedmnáct procent. Pokles to je razantní, dramatický a nečekaný,“ přiblížil Hanzák.

Kůrovcová kalamita v kraji

Pro školkaře to podle něj znamená obrovské finanční ztráty. „Přitom tyto stromky se dají použít jako přípravná dřevina. Ale nikdo to nedělá, protože na to nejsou dotace. Co s nimi bude, to nevím. Nejspíš se budou pálit,“ dodává.

Nedostatek sazenic listnatých dřevin trvá už druhým rokem.

„V letech 2016 a 2017 nebyla úroda osiva. V té době se začala také rodit kůrovcová kalamita nedozírných rozměrů. Sazeničky se pěstují dva roky až šest let, než dospějí do stádia, kdy se mohou vysadit na paseku. Je třeba plánovat s předstihem. Navíc u nás nejsme zvyklí objednávat sazenice do výroby,“ vysvětluje Hanzák.

Jihlava musí letos zalesnit 60 hektarů vytěžené plochy

Na Vysočině jsou desetitisíce majitelů lesů. O něco lépe jsou se zajištěním opětovného zalesnění vlastníci větších lesních porostů, kteří mají buď lesní školky, nebo si sazenice objednali už loni na jaře.

„Máme 4,5 hektaru vlastních školek. Veškerý materiál schopný výsadby z nich použijeme na letošní zalesnění. Loni na podzim jsme si od velkoškolkařů objednali zbytek výsadbového materiálu, kterým budeme sadbu doplňovat. Na letošek bychom sazenice měli mít,“ říká Václav Kodet, jednatel Správy městských lesů Jihlava (SML).

Pracovníci SML budou muset v letošním roce zalesnit 60 hektarů vytěžené plochy.

„V předchozích letech to bylo pouhých dvacet až třicet hektarů. Je to tedy dvakrát víc než jindy,“ poznamenává Kodet s tím, že ve výsadbě budou chtít víc a víc upozaďovat smrk. „Za rok 2018 jsme vysadili jen padesát procent smrků a zbytek tvořily meliorační a zpevňující dřeviny. V dalších letech ho chceme mít ještě méně,“ dodává.

Žďár má připraveno 3 600 kusů sazenic, hlavně buk, dub a javor

Město Žďár nad Sázavou vlastní přibližně 280 hektarů lesa. Z osmdesáti procent jej tvoří smrk decimovaný v posledních letech kůrovcovou kalamitou.

„Zastoupení listnatých stromů se postupně zvyšuje, v náhradní výsadbě jsou ze čtyřiceti procent listnáče,“ informuje místostarostka Ludmila Řezníčková.

Kvůli kůrovci muselo město loni asanovat kolem šesti tisíc kubíků dřeva, dalších patnáct set kubíků z polomů, dohromady skoro čtyřnásobek běžné těžby.

„Vznikly určité holiny, asi jedenáct hektarů, díky městskému lesnímu hospodáři jsme předzásobeni sazenicemi, máme jich tři tisíce šest set kusů připravených k zalesnění, hlavně se bude sázet buk, dub a javor,“ uvedla Řezníčková.

Kůrovcová kalamita se dotkla například i okolí Vladislavy na Třebíčsku. Ze 106 hektarů lesa ve vlastnictví městyse je zhruba padesát hektarů po kalamitě pryč.

„Trochu jsme předvídali, že tato situace nastane a tak náš lesní hospodář už loni na jaře sazenice objednával. Ale mám obavy, že to množství stejně nebude stačit,“ krčí rameny starosta městyse Jan Havlena.

V Třebíči se snažili pomoci hromadným sběrem žaludů

Hůř jsou na tom drobní vlastníci lesů. „Pokud si sazenice neobjednali dříve, mají teď smůlu. Problém je ale i ve financích. Kvůli klesající ceně dřeva nemusí mít dost financí na nákup sazenic,“ praví František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů.

Zajistit dostatek semenáčků listnatých stromů, se snažila už loni Lesní správa v Třebíči. Ta mezi veřejností zorganizovala hromadný sběr žaludů.

„Oblastí postižených suchem a kůrovcem je opravdu hodně a bude potřeba většího množství sadebního materiálu. Z toho soudíme, že bude velký požadavek po listnáčích, ale zároveň nebude dost sazenic,“ předvídal tehdy Aleš Rusek, vedoucí Lesní správy Třebíč.

Sesbírané žaludy loni předali do centrálního semenářského závodu v Týništi nad Orlicí, který semena speciálně před sadbou ošetří a následně prodá do lesních školek.

Řádění kůrovce ohrožuje i zásobárnu pitné vody, nádrž Želivku:

6. února 2019

Na jaře především keře, stromy až na podzim

Na jarní výsadbu po kůrovcové kalamitě se chystá také Jihlava. I v krajském městě je totiž řada stromů, které se lýkožroutovi neubránily a musely padnout.

Na jaře se však budou podle vedoucí odboru životního prostředí Kataríny Ruschkové vysazovat hlavně keře.

„Stromy budeme vzhledem ke klimatickým podmínkám posledních let sázet až na podzim. S jarní výsadbou jsme měli obrovské problémy. Ukázalo se, že je lepší stromy sázet spíše na podzim. Zimy bývají vlhčí a stromy se lépe uchytí,“ uvedla Ruschková s tím, že preferovat ve výsadbě budou hlavně listnaté dřeviny.

Například v lesoparku Heulos plánuje odbor životního prostředí nechat růst všechny náletové stromy.

„Jakýkoli strom vyrostlý ze semínka je vždy lepší než sazenička. Je v daném místě mnohem lépe adaptovaný. To, co nenaroste z náletů, budeme na podzim dosazovat. Uděláme si přehled dřevin, které samy narostly, a doplníme tím, co bude chybět. Nejčastěji se tam uchytí břízy, bývá hodně javorů mléčů, možná se tam objeví nějaké mladé lípy či jasany. Dosazovat budeme zřejmě jeřáby, tu a tam jedli nebo borovici, protože smíšený les je stabilnější,“ řekla Ruschková.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Hrad, kde sídlili páni i lapkové, vydal díky archeologům své tajemství

Dvacet let zkoumali archeologové zříceninu hradu Skály u Nového Jimramova na Žďársku. Zaštiťovalo ho Moravské zemské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Růže mezi trny. Kluci jsou na mě hodní, říká první česká servismanka

Premium Jen dvě bulharské servismanky se pravidelně objevují ve Světovém poháru biatlonistů. Teď je napodobila teprve...

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové arény v Jihlavě začne v létě, chybějící půlmiliardu doplatí město

Historicky největší jednorázová investice v dějinách Jihlavy, jakou je výstavba nové Horácké multifunkční arény (HMA)...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Vysočina sociologa překvapila, oproti prvnímu kolu tu jasně zvítězil Pavel

S velkým náskokem vyhrál prezidentské volby na Vysočině Petr Pavel, získal přes 57 procent hlasů. Svého soupeře Andreje...

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Tradice či novodobé pojetí? Masopust si lidé ve Žďáru letos užijí dvakrát

Zatímco ještě před šesti lety museli obyvatelé Žďáru nad Sázavou, kteří chtěli vidět nebo na vlastní kůži zažít...

Hornická kaple je starší, než se myslelo, ukázalo se při náročné opravě

U vsi Švařec na Žďársku, ve svahu nad Brťovským potokem, stojí nenápadný, ale o to cennější kostelík. Hornická kaple...

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...