Zoufalé obce se předhánějí s benefity pro lékaře, ti se přesto nehrnou

  15:23aktualizováno  15:23
Lékaři nabídneme vybavenou ordinaci. My dáme korunové nájemné a uhradíme náklady na provoz. U nás bude mít obecní byt. Nabídky vesnic a menších měst na Vysočině, které shánějí do ordinací privátní lékaře, připomíná licitaci v tom, kdo dá lepší nabídku. Nedostatek lékařů na venkově je kritický.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Týká se to praktických lékařů, jejich kolegů pro děti a dorost a stomatologů. Stávající lékaři stárnou a pomalu odcházejí do penze, ale náhrada za ně nepřichází. Vesnice a města, která přišla o své lékaře, se proto předhánějí s nabídkami. Většinou marně.

Například v Košeticích hledají stomatologa už rok. Obec oslovila různé organizace a úřady s žádostí o pomoc.

„Psali jsme panu ministrovi, na kraj, na komoru, zdravotní pojišťovně a snažili se dopídit toho, kdo převezme 800 pacientů. Všichni nás posílali lidově řečeno od slepičky ke kohoutkovi a obráceně. Zubaři zkrátka nejsou,“ uvedla letos na jaře pro MF DNES starostka obce Blanka Veletová.

Naději proto upírala k dotačnímu projektu ministerstva zdravotnictví, jehož cílem mělo být zajištění rovnoměrného rozmístění stomatologické péče v menších městech a na odlehlejších místech.

„Bohužel nikdo z lékařů na to nereagoval, takže jsme stále bez zubaře. Lidé si našli stomatologa i mimo region. Hodně jich jezdí například do Benešova, který je ve Středočeském kraji,“ popsala aktuální situaci.

Zájemce dostane každý měsíc 10 tisíc navíc od Kraje Vysočina

To ve Zhoři u Jihlavy hledají marně už přes půl roku lékaře dva, všeobecného a dětského. „Kritická situace nastala, když v blízké Kamenici odešla dětská paní doktorka do důchodu. Oslovili jsme hejtmana, ten nám řekl, že se o problémech ví a pracuje se na nich. Lékaři, který by k nám chtěl jít, jsme nabídli i stavební parcelu. Odezva není žádná. Víc pro to udělat nemohu,“ krčí rameny zhořský starosta Vladimír Čížek.

Které obce hledají lékaře

 • Dolní Rožínka - zubní lékař
 • Habry - zubní lékař
 • Jemnice - dva všeobecní praktičtí lékaři pro dospělé
 • Jimramov - zubní lékař
 • Kamenice - praktický lékař pro děti a dorost
 • Luka nad Jihlavou - praktický lékař pro děti a dorost
 • Okrouhlice - všeobecný praktický lékař pro dospělé
 • Opatov - zubní lékař
 • Polná - odborní lékaři: internista, kožní lékař, urolog, specialista ORL
 • Věcov - všeobecný praktický lékař pro dospělé, zubní lékař
 • Zhoř - všeobecný praktický lékař pro dospělé, praktický lékař pro děti a dorost
Zdroj: krajský úřad

Krajští zastupitelé minulý týden odsouhlasili, že hejtmanství podpoří vzdělávání všeobecných praktických lékařů a pediatrů finanční motivací. Podmínkou je setrvat poté jako lékař pět let na Vysočině. Zavázat lékaře k práci v konkrétní obci však není v možnostech kraje.

„Každý z lékařů, který se zúčastní specializovaného vzdělávání v akreditovaném pracovišti, a přijme tuto nabídku, dostane každý měsíc deset tisíc korun po dobu, kterou se bude vzdělávat. U praktických lékařů to jsou tři roky, u pediatrů 4,5 roku. Jeho povinností bude přeposlat pět tisíc korun akreditovanému pracovišti, kde bude vzděláván. Na Vysočině je těchto pracovišť hned několik,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný.

Krajský web se začíná plnit požadavky a nabídkou obcí

Kraj si od této podpory slibuje i větší zájem akreditovaných pracovišť o získávání dalších praktických lékařů. Pro rok 2019 vyčlenilo hejtmanství na tento účel čtyři miliony korun.

„Ještě ve chvíli, kdy jsme neměli materiál schválený, jsme evidovali několik žádostí. Z toho je patrné, že to je dobře zacílené. Materiál vznikl po mnoha jednáních a diskusích s praktickými lékaři. Můžeme si představit, že by ta částka mohla být vyšší. Ale tohle je jenom doplněk k podpoře, kterou ministerstvo zdravotnictví dělá systémově,“ poznamenal Novotný.

Dalším krokem Kraje Vysočina bylo souhrnné zveřejnění nabídek volných míst pro lékaře primární péče na Vysočině, a to na krajském webu.

„Všichni starostové o tom byli informováni a postupně se tato webová stránka naplňuje nabídkami a požadavky jednotlivých obcí a měst na lékaře. Uvedeny tam jsou možnosti nájmů, vybavení ordinací a dalších požitků, které tam ten praktický lékař může mít,“ dodal náměstek hejtmana.

Na platy sester poskytne ministerstvo až milion a čtvrt ročně

Podpořit zlepšení dostupnosti zdravotní péče v regionech, kde se s nedostatkem lékařů potýkají, chce i ministerstvo zdravotnictví. Například fiormou dotačních programů.

„Jeden byl vypsán pro praktické lékaře v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb, na který je každoročně vyčleněno zhruba pět milionů korun. Praktičtí lékaři mohou žádat o dotaci ve výši 500 tisíc korun na mzdu sestry nebo zdravotnického asistenta a na zajištění věcného a technického vybavení ordinace,“ upozornila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Ministerstvo vypsalo i další dotační program pro zubní lékaře v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb.

„Stomatologové mohou do konce roku 2021 žádat o příspěvek až do výše 1,2 milionu korun na krytí mzdy všeobecné sestry, dentální hygienistky nebo zubní instrumentářky,“ dodala mluvčí Štěpanyová s tím, že ministerstvo na tento program vyčlení přes sto milionů korun.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

Před čtyřmi roky vyhrál MasterChefa, ve svém podniku se tím však nechlubí

Mladý pár Barbora Sokolíčková a Roman Kotlář v Novém Městě na Moravě druhým...

Už déle než rok funguje v jednom z opravených historických domů na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě kavárna...

Umírající děti mohou dožít doma, hospic dostal dotaci na paliativní péči

Ilustrační snímek

Místo anonymního prostředí nemocnic mohou nevyléčitelně nemocné děti ze Žďárska a Jihlavska dožít doma obklopeny...

Kvůli nemoci přišel o nohu, sportuje však dál. A pořádá cyklojízdu pro děti

Když byl Aleš Wasserbauer v reprezentačním týmu handicapovaných, najezdil na...

Nikdy se nevzdávej! To je jedno z hesel, které si oblíbil Aleš Wasserbauer ze Žďáru nad Sázavou. Před dvanácti lety...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz