Vody stále není dost. Šetřit musí hlavně zahrádkáři a majitelé bazénů

  16:12aktualizováno  16:12
Po celý rok v Kobylí Hlavě na Havlíčkobrodsku stála cisterna s pitnou vodou. Studny tu vyschly. Podobné problémy v horkém létě budou řešit i další menší obce s vlastními vodními zdroji. Vysočina s nedostatkem vody bojuje dlouhodobě. Nutnost šetřit dopadne nejvíc na zahrádkáře a majitele bazénů.

Marcela Fischerová si přišla pro pitnou vodu. Cisternu má naštěstí jen pár kroků od svého domu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Den, kdy budou moci lidé v obci Kobylí Hlava na Havlíčkobrodsku otočit kohoutkem a natočit si vodu do sklenice, se blíží.

Obyvatelé malé vesničky, která je součástí Golčova Jeníkova, si už téměř rok musí pro vodu chodit do cisterny postavené uprostřed obce. V dubnu se ale začalo s výstavbou vodovodního řadu a ta se pomalu, ale jistě blíží ke konci.

Vodní krize v Kobylí Hlavě

„Žádné problémy se během stavby neobjevily, vše probíhá podle plánu. Vlastně už zbývá jenom dodělat přípojky k jednotlivým odběratelům,“ oznámil místostarosta Golčova Jeníkova Miroslav Mrkvička.

Místní lidé se už doby, kdy nebudou muset běhat s kanystry k cisterně či si vodu vozit z obchodu, nemohou dočkat. „Ani nevíte, jak strašně už se těším, až otočím kohoutkem a budu si zase moct natočit vodu do hrnku. Nebo se bez strachu osprchovat,“ svěřila Marcela Fischerová, která se do Kobylí Hlavy před časem přestěhovala z Havlíčkova Brodu.

Za potíže s vodou v obci mohou loňská extrémní vedra, kdy vyschla většina studní. Situaci tak provizorně vyřešil Golčův Jeníkov právě přistavenou cisternou.

V zimě roztrhl mráz kohout u cisterny

„Dovážela se tam voda i během zimy. Jeden čas jsme také museli cisternu schovat k jedné místní paní do garáže, protože nám mráz roztrhl napouštěcí kohout,“ připomíná Mrkvička s tím, že žádná jiná obec v okolí takovéto dlouhodobé řešení nepotřebovala a ani v současné době nepotřebuje. „Jen loni se chvilku vozila voda také do Sirákovic, ale po podzimu se tam situace uklidnila.“

Teď už podle něj zbývá doladit samotné přípojky a bude po problémech. „Místní se sami rozhodují, kdo jim ji udělá. Někteří se rozhodli, že si ji vykopou sami, další zvolili zhotovitele stavby a jiní zvažují, že by to nechali na Vodovodech a kanalizacích Havlíčkův Brod,“ prozradil místostarosta Golčova Jeníkova. „Pak už bude snad konečně všechno vyřešeno,“ dodal s úlevou.

Loňské vedro bylo varováním

S příchodem letních měsíců a veder se nicméně budou komplikace s vodou objevovat po celém kraji. Už loňské extrémně horké léto způsobilo problémy na řadě míst.

„Vzhledem ke stále častějšímu výskytu nepříznivých hydrologických podmínek jsou dopady dlouhodobého sucha a nedostatku vody stále větší hrozbou. V srpnu loňského roku měly problém s množstvím nebo kvalitou dodávané vody v našem kraji desítky obcí nebo jejich místních částí,“ píše se ve zprávě krajského úřadu, již má MF DNES k dispozici.

A právě po rok starých zkušenostech chystají obce napříč celou Vysočinou nejrůznější opatření. „U nás jde o napouštění bazénů,“ hlásí například starosta Vyskytné nad Jihlavou Petr Böhm, podle něhož jsou právě majitelé bazénů a zahrádkáři největšími odběrateli vody.

„Napouštění hydrantovým nástavcem bude možné pouze po podání žádosti na obec. Následně ho zajistí náš zaměstnanec, a to pouze v případě, že bude v prameništích dostatek vody, která bude takzvaně přepadat,“ doplňuje.

Strategie boje proti suchu

Podobné kroky se ostatně chystá praktikovat naprostá většina měst a obcí. „Co se týká hospodaření, máme čtyři studny, které byly nefunkční, proto jsme je nechali zrenovovat. Pomoct by měla i instalace pump, abychom měli dostatek alespoň užitkové vody, pokud by byla nouze,“ prozrazuje starostka Zachotína na Pelhřimovsku Lenka Dědicová.

Svoji strategii boje proti suchu nedávno představil také Kraj Vysočina. Jednou z opatření má být například podpora zajištění opravy přivaděčů vody do vodárenské nádrže Hubenov, která slouží jako zdroj pitné vody pro desítky tisíc obyvatel Jihlavska.

„Z dlouhodobějšího hlediska je potom potřeba podporovat přípravy na výstavbu významných vodních nádrží. Jedná se o lokality na významných vodních tocích,“ píše se mimo jiné v podkladech pro krajské zastupitele.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

Další z rubriky

Výlet na Juventus dal nadějnému jihlavskému fotbalistovi novou motivaci

FC Vysočina o mladíka projevil zájem poté, co se stal nejlepším střelcem...

Ve svém archivu už má šestnáctiletý dorostenec FC Vysočina Adam Homolka snímky s Vladimírem Šmicrem, Pavlem Nedvědem...

Stará továrna v Jihlavě se mění na byty, komín i bunkr v areálu zůstanou

Někdejší průmyslový areál pod jihlavským Brněnským mostem dostává novou podobu....

Jihlavský podnikatelský manželský pár Jaroslav a Jitka Dobrovolní přestavuje na bydlení a nebytové prostory v...

Křižanov jako Hollywood. Studentka vytvořila novou dominantu městyse

V kopci Šibeník nad Křižanovem se objevila z dálky viditelná bílá písmena...

Městys Křižanov na Žďársku má novou dominantu. A hned po vzoru amerického Hollywoodu. Na kopci Šibeník se objevil velký...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz