Vražedné sekačky či LED brýle. Sbírka kutilství má i kolekci Přemka Podlahy

  15:48
Muzeum kutilství v Polné na Jihlavsku schraňuje už 750 exponátů, ukázek kutilské tvorby Čechů od dob hlubokého socialismu až po současnost. Nad některými kousky nevěřícně kroutí hlavou i Milan Říha, který unikátní muzeum provozuje. Nedávno mu přibyla celá sbírka, kterou dostal po zesnulém guru českých kutilů Přemku Podlahovi.
Brýle proti migréně jsou vlastně plavecké brýle, kam autor namontoval do očnic...

Brýle proti migréně jsou vlastně plavecké brýle, kam autor namontoval do očnic LED diody. Může na nich regulovat jas a blikání, pro každé oko zvlášť. Kdo si je nasadí, vnímá blikání i přes zavřená víčka. | foto: Archiv Muzea kutilství

„Sbírám to pro radost a takzvaně zachraňuju, aby to neskončilo ve sběrném dvoře. Je zajímavé, že kutilství neskončilo ani po roce 1989, ale v menší míře pokračuje stále,“ říká jednašedesátiletý jihlavský rodák Říha.

Mezi exponáty jeho „muzea“, které však lze vidět jen na internetu a při příležitostných výstavách, jsou výrobky humorné i kuriózní, ale některé i přímo nebezpečné. Mezi ty by Říha zařadil například podomácku vyrobenou motorovou řetězovou pilu.

Sekačky na trávu vyrobené doma „na koleně“ zrovna bezpečné nebyly.

„Ta pila je přitom už sama o sobě nebezpečný nástroj, i když si ji koupíte v obchodě. Nepříliš bezpečná jsou i podomácku vyrobená vozidla: traktor, motocykl. Chybí tam třeba kryty řetězů, jsou neodpovídající hřídelky, které se mohou strhnout,“ líčí Říha.

Ve sbírce má i pět podomácku vyrobených praček, které mají přehozenou fázi, což může za určitých okolností způsobit úraz elektřinou.

„Jedna má dokonce vyvedenou fázi na kostru, čili ta konstrukce pračky je pod napětím. Těm kutilům to asi nevadilo, protože věděli, co si s tou pračkou mohou a nemohou dovolit,“ dodává sběratel.

Domácích kutilů podle sběratele zůstala jen desetina

Obzvláště nebezpečné jsou některé doma vyrobené sekačky na trávu.

„V časopise Udělej si sám vycházela za socialismu řada návodů, jak je doma vyrobit. A v sedmdesátých letech někdo vymyslel, že nejlepší jsou na sekání trávy na sekačce pohyblivé nože. Jsou upevněné na šroubech, jenže ty šrouby se časem uvolnily a pak nůž s břitem ze žiletky nebo nabroušené železné pilky vyletěl ven a letěl přes půl zahrady,“ usmívá se Říha.

Překvapilo ho, že i dnes kutí mladíci, o kterých by si jinak člověk mohl myslet, že pouze vysedávají u počítače.

„Ale je toho odhadem desetina proti tomu, co bylo před rokem 89. Myslím, že to vzešlo z devatenáctého století, kdy si lidé na venkově vyráběli všechno sami včetně nářadí. A v Čechách a na Moravě to postupně přešlo až do té průmyslovější doby, kdy si lidé doma vyráběli to, co si nemohli koupit v obchodě. Dnes už to tak samozřejmě není a kutí jen ten, koho to opravdu baví. Z toho ostatně prosperují hobbymarkety,“ míní Říha.

Jeho názor je, že v míře kutilství se Česku nepřiblížil žádný z okolních států, Slovensko či třeba Ukrajinu nevyjímaje.

„Každý měl v letech socialismu někde v nějakém podniku známého, který mu sháněl materiál nebo součástky, nebo se ty výrobky dělaly na strojích a v dílnách v zaměstnání,“ soudí Říha.

Plavecké brýle proti migréně i sebevražedná pastička

Kuriózním kutilským výrobkem je například úprava elektroinstalace v automobilu, kam si kutil místo pojistek namontoval klasický jistič z domácí rozvodné skříně.

„On mi vysvětloval, že výhodou toho jističe je, že se znovu nahodí a nemusí se pořád kupovat spálené pojistky,“ směje se Říha.

Zvláštní kapitolu tvoří kutilské výrobky zaměřené na zdraví. Třeba výrobníky na takzvanou živou a mrtvou vodu, které se užívaly už před rokem 1989 k různým druhům domácího léčení.

„Mám tady i brýle proti migréně, což jsou vlastně plavecké brýle, kam autor namontoval do očnic LED diody. Může na nich regulovat jas a blikání, pro každé oko zvlášť. Vnímáte to blikání i přes zavřená víčka. A funguje to. Sám trpím migrénou, takže to mohu dosvědčit,“ říká Říha.

Ve sbírce má celou kolekci, kterou dostal darem po zesnulém guru českých kutilů Přemku Podlahovi. Tam se nachází morbidní, ale úsměvná kuriozita v podobě neobvyklé pastičky na myši.

„Je to žiletka umístěná mezi dvěma hřebíky. Na každý hřebík se napíchl kousek sýra. Když přišla k pastičce myš, jak kroutila hlavou a nevěděla, který sýr si má vybrat, tak se o žiletku podřízla. Jestli to fungovalo, nevím,“ líčí Říha.

Vlastnoručně vyrobený magnetofon od country zpěváka

Výtvory kutilů sbírá systematicky od roku 2008. „Původně jsem chtěl udělat klasickou expozici, kam by chodili lidi, ale zjistil jsem, že tam kvůli podnikání zatím nemám čas sedět. Jednou to muzeum udělám, ale zatím je to tak, že když někde v republice nějaké muzeum o výstavu kutilství projeví zájem, tak jim tam exponáty dovezu a nainstaluju,“ vysvětluje Říha.

Zvláštním citlivým tématem je kutilství v oblasti zbraní. „Jsou to věci, které se těžko shánějí. Lidi o tom neradi mluví, zvláště když jde o podomácku vyrobenou zbraň, která je funkční a oni by z toho mohli mít postih,“ přiznává Říha.

Málo známým faktem je, že kdysi populární country zpěvák Ladislav Vodička byl také nadšeným kutilem.

„Sám si vyráběl gramofony a magnetofony, aby si na nich mohl přehrávat a kopírovat hudbu z desek, které někdo dovezl z ciziny. Vyrobil si i stroj na výrobu gramodesek, ale ten se bohužel nedochoval. Mám ale jeho vlastnoručně vyrobený magnetofon,“ říká s hrdostí Říha.

Žertem podotýká, že kromě kosmické rakety má v muzeu už snad všechno. „Bohužel zatím jsem nesehnal amatérsky sestrojenou televizi, o kterých vím, že se také podomácku dělaly. Tu stále sháním,“ uzavírá Říha.

  • Nejčtenější

Zavražděnému muži říkali bylinkář. Dealer, co měl rád chlapce, tvrdí sousedé

26. února 2024  16:42

Premium Policejní pásky na bráně i na dveřích. Rudá skvrna na dlažbě před garáží. Ještě v pondělí v poledne...

A kam dál, Nové Město? Další mistrovství snad za 15 let, poháry každoročně

20. února 2024  10:58

Nadchli diváckou kulisou, která vykompenzovala i velké komplikace s přípravou tratí. A tak zákonitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Své štěně nalezli mrtvé s broky v těle. Trest pro viníka požaduje i petice

26. února 2024  9:04

Čtrnáctiletá Eliška Šišková si psa přála dlouho. Loňské pořízení štěněte border kolie, které...

Z vraždy na Jihlavsku obvinila policie 17letého mladíka, muže zabil kladivem

26. února 2024  10:24,  aktualizováno  12:11

Policie pokročila ve vyšetřování vraždy jednašedesátiletého muže v Kostelci u Jihlavy. Z ní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Romská taneční zábava skončila hromadnou bitkou na jihlavském náměstí

20. února 2024  9:02

Centrum Jihlavy zažilo další hromadnou šarvátku. V sobotu před čtvrtou hodinou ráno se v dolní...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Přes pět set andělíčků se srdíčky připomnělo děti, které zemřely na Ukrajině

27. února 2024  9:43

Připomenout, že do Česka přišli kvůli válce, a zároveň poděkovat za poskytnutou pomoc. To byl cíl...

Pro aktivisty jsem obyčejný znásilňovatel, stěžuje si inseminátor skotu

27. února 2024

Premium Pomáhá kravám zabřeznout, povídá si s nimi, má radost z každého nového telete. Chovatelé si ho...

Zavražděnému muži říkali bylinkář. Dealer, co měl rád chlapce, tvrdí sousedé

26. února 2024  16:42

Premium Policejní pásky na bráně i na dveřích. Rudá skvrna na dlažbě před garáží. Ještě v pondělí v poledne...

Policie rozprášila gang vykrádající čerpací stanice, ve vazbě je pět lidí

26. února 2024  13:29

Kriminalisté rozbili sedmičlenný organizovaný gang, který na Vysočině a Jižní Moravě od počátku...

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...