Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

Miliardy mravenců v unikátní lokalitě na Žďársku ohrožuje kůrovcová těžba

  10:42
Těžké roky zažívá Šebeň, přírodní památka v katastru Dobré Vody poblíž Křižanova na Žďársku. I zde zaúřadoval kůrovec. Kácení a změny prostředí pociťuje kdysi velmi početná populace Formica polyctena - mravence pospolitého. Úbytek stromů jim zcela změnil podmínky k životu.
Přírodní památka Šebeň jen těžko odolává atakům kůrovce. Zarůstající paseky...

Přírodní památka Šebeň jen těžko odolává atakům kůrovce. Zarůstající paseky mravencům neposkytují vhodná stanoviště pro stavbu mravenišť ani dost potravy. I přes citelný pokles mravenčí populace na Šebeni tam ještě mohou návštěvníci najít stovky obydlí těchto zvláště chráněných tvorů. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Rozsáhlý komplex kup tohoto druhu lesních mravenců patří k unikátům nejen v rámci kraje, ale i celé České republiky. Zda to tak však zůstane i po řádění kůrovce, si odborníci netroufají odhadnout.

„Lokalitu v roce 2018 významně rozvrátil orkán Herwart, což přispělo k rozvoji kůrovce. V současné době již ale zpracování napadených stromů dokončujeme,“ přiblížila Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR, které na Šebeni hospodaří.

Postupné vykácení velké části porostů zcela změnilo podmínky, pro něž si lesní mravenci Šebeň za své působiště zvolili. Vhodná stanoviště pro zakládání mravenišť - většinou osluněné okraje lesů - na řadě míst zmizela. A na pasekách beze stínu, jež navíc zarůstají buřinou a travou, by se kupy přehřívaly.

Nejde však „jen“ o chybějící stanoviště pro mravenčí obydlí. „Úbytek lesa mravence připravil i o možnost lovu, který neprobíhá pouze na zemi. Nemluvě o tom, že na mýtinách potravní nabídka hmyzu obecně nijak bohatá není. Skácením stromů přišli mravenci také o významný zdroj medovice, již získávají ze mšic,“ vyjmenoval další dopady kalamity na mravenčí populaci Milan Daďourek ze Sdružení Krajina, které monitoring a péči o lokalitu pro kraj vykonává.

Z původních 1200 mravenišť zůstává polovina

Dle jeho slov byl však pozvolný pokles počtu mravenišť patrný už před atakem dřevokazného brouka. Se stárnutím lesa se mění jeho ráz a mravenci se přesunovali na vhodnější místa, rostla i rivalita o zdroje potravy.

„Takové přesuny jsou v přírodě běžné, ale populaci samozřejmě vyčerpávají, nemělo by k nim tedy docházet moc často. Aby se pak populace vzpamatovala, potřebuje les, co ji bude hostit dlouhodoběji,“ vysvětlil Daďourek s tím, že právě současná nutnost častých přesunů je i jedním z důvodů, proč mravenišť v přírodě ubývá.

Řádění kůrovce na Šebeni proces nečekaně urychlilo. V dobách největšího rozkvětu se v oblasti vyskytovalo přes 1 200 mravenišť, teď se počet snížil zhruba na polovic. A to přesto, že se lesníci snaží přistupovat k likvidaci kalamity v rámci možností šetrně.

„Kácíme tak, aby těžba mraveniště nenarušila, a přizpůsobujeme tomu i technologie. Místo harvestoru upřednostňujeme v této oblasti ruční zpracování dřeva. Těžba je ale nezbytná, jen tak lze kůrovce zastavit,“ podotkla Jouklová.

Expanze kůrovce by pro mravence byla fatální

Boj s kůrovcem se naštěstí neodehrává souběžně na celé ploše památky, takže ne všude má devastující dopad. Zatímco v některých částech došlo v podstatě k vymizení kup, jinde se mravencům zatím vcelku daří. Vyhovují jim například menší, takzvané nahodilé těžby.

„Situace je zlá, i když ještě neohrožuje přežití populace. Může ovšem znamenat významné omezení osídlené plochy. Pokud však bude expanze kůrovce pokračovat, hrozí dopad fatální - populace se rozdrobí a v mnoha porostech vymizí. Za současné kůrovcové kalamity tak budeme rádi, zajistí-li se přežití populace v takové kondici, aby mohla expandovat do neobsazených částí přírodní památky,“ shrnula Barbora Švíková z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.

Podle Daďourka mravenci možnost přesunu mají. „Určitá naděje tu je. Už v sedmdesátých letech se totiž něco podobného odehrálo. Na západě Šebeně vznikly velké polomy a tehdy bohatá populace mravenců se přesunula víc na východ. Nyní by se mohla situace otočit. Mladé lesy na západě, zvlášť poté, co ještě povyrostou, snad vhodné podmínky poskytnou,“ doufá Daďourek.

Těžba dala zabrat i unikátní naučné stezce

Další vývoj ovlivní i hospodaření v lokalitě a obnova lesa - žádoucí je druhově pestrý porost. Plán péče počítá například s výsadbou minimálně dvaceti procent jiných druhů dřevin, než je smrk a buk - třeba borovic, javorů či jedlí.

Přírodní památka Šebeň

  • Roku 1996 byly pro velkou četnost mravenců v lesích u Dobré Vody provedeny první průzkumné práce ČSOP Bory. Z odebraných vzorků mravenců se zjistilo, že jde o druh Formica polyctena, mravence pospolitého.
  • V roce 1997 byly zahájeny přípravné práce k vyhlášení lokality za chráněné území. To se povedlo na jaře 2002 - Šebeň se stala přírodní památkou. Tehdy se hovořilo o výskytu více než 1 200 hnízd mravence pospolitého, v nichž žilo kolem 3 300 dílčích rojů. To je unikát nejen v rámci kraje, ale i republiky. Mraveniště se tu vyskytovala hlavně na světlejších stanovištích - u cest, okrajů porostů, pasek, průseků a světlin po nahodilé těžbě.
  • Pro lepší přiblížení života mravenců vznikla díky ČSOP Bory i naučná stezka. Začátek má za obcí Jívoví směr Radenice. Je dlouhá 3 km a tvoří ji 12 infopanelů.
  • Nyní je lokalita, včetně naučné stezky, poničena těžbou kůrovcového dříví. Probíhá tam lesnická obnova lokality, dále pak monitoring mravenčí populace či obžínání zarůstajících mravenišť.

„S revírníkem byla opakovaně diskutována obnova. Komplikací jsou sazenice, těžko se nyní shání javor i další druhy. Vysazený jeřáb byl zlikvidován zvěří. Snahou tedy bude odzkoušet osiku bez oplocení, protože ochrana veškerých výsadeb není reálná,“ nastínila plány Švíková.

Pokračovat se má i v obžínání zarůstajících mravenišť, jež provádí Sdružení Krajina.

Těžba dala zabrat i unikátní naučné stezce, která Šebení vede. Tříkilometrová trasa s 12 infopanely, jež přibližují mravence a jejich život, je teď přístupná jen na vlastní nebezpečí.

„Místy bohužel chybí značení, někde je i dost narušen terén. Kvůli celkovým změnám ve výskytu mravenišť už také některé informace na panelech, které naštěstí zůstaly bez poškození, nejsou aktuální,“ shrnul Pavel Kříž, předseda Českého svazu ochránců přírody Bory.

Tento místní spolek stojí za zbudováním naučné stezky a podílel se i na přípravě vyhlášení přírodní památky Šebeň. Podle Kříže by bylo v dohledné době žádoucí, kromě doplnění značek, i dodání panelu, jenž by vysvětlil proběhlé změny a popsal aktuální stav Šebeně.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Pelhřimov chystá opravu sedmi ulic, provoz se zpomalí a vzniknou jednosměrky

Kompletní rekonstrukce povrchů silnic a chodníků, inženýrských sítí i veřejného osvětlení, budování nových parkovacích...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

V rodné vsi generála Svobody vyhrál prezidentské volby další generál

Jeden armádní generál už na Pražském hradě seděl. Rodák z Hroznatína na Třebíčsku Ludvík Svoboda byl prezidentem v...

Příkladná péče o památky i zeleň. Jemnice může být historickým městem roku

O titul Historické město roku 2022 bude za Vysočinu už podruhé bojovat Jemnice, která zvítězila v krajském kole...

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...