Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Kůrovec maže turistům cesty a orientačním běžcům podrobné mapy

  11:44
Turisté zkoumají, jak jim kůrovcová kalamita poškodila v lesích značení. Místy si budou muset pomoci zatloukáním kůlů. Ještě větší škody však mizející lesy napáchaly orientačním běžcům, kteří musejí za desetitisíce korun předělávat speciální mapy používané při závodech.

Značkaři se do terénu ve velkém vydají na přelomu dubna a května. Jen na Vysočině se loni 121 značkařů staralo o více 3 200 kilometrů značených turistických tras. Na řadě pokácených stromů se dlouhá léta nacházely barevné značky. | foto: Archiv MAFRA

Martin Pesler z Dolní Krupé na Havlíčkobrodsku se při svých procházkách po lese neustále dívá, co bude po zimě potřeba opravit, přetřít nebo úplně vyznačit znovu. Je totiž předsedou krajské komise značení vysočinského Klubu českých turistů.

„Značky na některých místech úplně zmizely. Poměrně často jsem se ale setkal s tím, že nám lesáci kácejí nad značkami. Na řadě míst tak zůstávají vysoké pařezy se značkami,“ popisuje situaci Pesler.

Lesáci kácejí stromy napadené kůrovcem už několik měsíců. Sám Pesler má nejlépe prozkoumané lesy na Havlíčkobrodsku. Tam není situace natolik závažná jako například na Jihlavsku nebo na Třebíčsku. I přesto však ví, že jej čeká při jarním značení více práce než v předchozích letech.

„Pár lokalit u Havlíčkova Brodu, které budou potřeba udělat přednostně, mám zmapováno. Jsou to příměstské lesy, kam se hodně chodí, a právě tam nám na několika místech značky skutečně zmizely. Bohužel je napadený i druhý les, který je hned vedle,“ líčí Pesler.

Turisté vyčkávají. Kde je les dnes, už nemusí být za týden

Letos budou značkaři více než jindy používat značkařské kolíky nebo zatloukat kůly, na něž značky umístí. Do terénu se masově chystají vydat na přelomu dubna a května. Dřív to prý, i kvůli počasí, nemá cenu.

„Navíc tam, kde je dneska les, za týden už být nemusí,“ pronáší předseda krajských značkařů. Ti se v loňském roce na Vysočině starali o 3 206 kilometrů značených turistických tras, vyvěšují a obnovují 4 257 směrovek a tabulek, 103 turistických vývěsních map a 326 ocelových a dřevěných směrovníků.

Pokud značkaři přímo v terénu narazí na závažnější změny, jejich zpráva se dostane i do společnosti Trasa. To je firma, jejímž zřizovatelem je celostátní Klub českých turistů. Má na starosti tisk turistických map.

Rozsáhlé změny v krajině se v mapách, které Trasa vydává, objeví se zpožděním. Řadu podkladů pro mapy totiž Trasa kupuje.

„Jestli si myslíte, že se v nějakých podkladech objeví to, že před čtvrt rokem byl někde les a teď už tam není, tak takhle rychle to nejde. Republika se letecky snímkuje dva roky. A teprve potom se změny objeví v podkladech. Pokud nám však nějaký místní zpracovatel řekne, tady nám vykáceli les, tak to samozřejmě upravíme,“ říká Josef Nosek, ředitel společnosti Trasa.

Zmapování kilometru čtverečního pro běžce vyjde na 16 tisíc

Kdo však nemůže na aktualizaci map čekat tak dlouho, jsou orientační běžci, kterým se právě rozběhla sezona. Mapy, které jsou pro tento sport potřeba, jsou specifické a velmi podrobné. Jejich měřítko je i 1:5000 - tedy jeden centimetr na mapě je v reálu 50 metrů. Navíc v mapě je zakreslená celá řada podrobností, jako jsou vývraty, průseky, rýhy nebo jednotlivé výrazné stromy a kameny. Jde o důležité body, podle nichž se běžci řídí.

„Tyto mapy dělají profíci. Vše musí být přesné. Cena mapování jednoho čtverečního kilometru se pohybuje okolo 16 tisíc korun. Pro závod na krátké trati potřebujete zmapovat minimálně tři kilometry čtvereční, na delší klasiku pak alespoň sedm kilometrů čtverečních,“ popisuje Radek Cícha z třebíčského oddílu.

Jelikož kvůli vysoké podrobnosti orientační mapy rychle zastarávají, snaží se je oddíly využívat co nejrychleji a v rozmezí maximálně dvou let na nich pořádají tři i více akcí. Drobné změny do nich dokážou zanést jejich vlastní mapaři.

Jenže změny způsobené kůrovcovou kalamitou „zničily“ i mapy například rok staré. Právě třebíčský oddíl loni v květnu nedaleko Rudíkova pořádal mistrovství oblasti na nové mapě.

„Závod se uskutečnil a s úspěchem. Ale pak kůrovec do konce roku 2018 sežral zbytek, odhadem 60 až 70 procent lesa. Nová mapa posloužila pro jediný závod a dále je nepoužitelná,“ popsal trable Cícha.

Sázejte stromy, ale ne všechny, vyzývá Jihlava

Veřejné sázení stromů uspořádali i v Třebíči. O víkendu přišlo do Libušina údolí pomoci 120 lidí. Na oblíbené výletní lokalitě, která musela být takřka kompletně vykácena, obyvatelům města záleží. Nově zde bylo zasazeno na tři tisíce stromků, přibýt má ještě dalších pět tisíc.

Jak co nejrychleji osázet holiny způsobené kácením kvůli kůrovcové kalamitě, to je problém, který začali řešit i jihlavští městští radní.

Podle náměstka primátorky pro oblast životního prostředí Víta Zemana je situace nejhorší na severním okraji města směrem k pávovské průmyslové zóně.

„Vzniká nám tím další problém, že veškeré znečištění z dálnice a z průmyslové zóny nám nebude mít co zachycovat. Dá se proto očekávat, že se to na ovzduší v Jihlavě začne časem projevovat,“ myslí si Zeman.

Jihlava tak usiluje o to, aby se lesy na území města a po jeho okrajích co nejrychleji obnovily. Problém je však prý v tom, že například Správa městských lesů (SML) nemá dostatek lidí na to, aby dokázala vykácené prostory osázet novými stromy. „Proto vítáme aktivity od lidí, kteří začali sami sázet stromy. Je možné, že do budoucna budeme odměňovat tuto činnost,“ předestřel Zeman.

Vedení města však varuje před bezhlavým vysazováním. Proto vyzývá všechny dobrovolníky, aby předtím, než vyrazí do lesa, konzultovali svoji činnost s lesníky nebo s magistrátním odborem životního prostředí.

„Les má svoje pravidla a nelze v něm vysázet úplně všechno. Před tím, než znovu začneme řešit novou výsadbu, měli bychom si sednout nad mapu a zamyslet se, zda chceme mít v lese opět samé smrky,“ podotkla primátorka města Karolína Koubová.

Podle ní má SML dostatek sazenic, které už její pracovníci začali umisťovat do terénu. Horší situace je prý se sazenicemi pro městské parky.

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V se volí v obvodu Jihlava.

Seznamy kandidátů: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystrčil ANO a Nagyovou porazil, v druhém kole čeká střet dvou světů

V prvním kole senátních voleb na Jihlavsku přesvědčivě zvítězil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu a bývalý místopředseda...

Vlekaři na Vysočině zvažují kvůli drahé elektřině sezonu bez zasněžování

S velkými obavami hledí na nadcházející sezonu provozovatelé lyžařských areálů. Starosti jim dělají vysoké ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pracovníci jindřichohradecké úzkokolejky v insolvenci nedostali výplaty

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), nezaplatila svým pracovníkům v září výplaty. Firma, která na sebe...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mizející horník hlídá v Bystřici novou expozici připomínající těžbu uranu

Socha s názvem Mizející horník „hlídá“ Park horníků v Bystřici nad Pernštejnem. Upravený prostor u polikliniky doplnila...

ANO se chce v Jihlavě konečně dostat z opozice, jednání brzdí senátní volby

Hnutí ANO se už od soboty snaží, aby své třetí volební vítězství v Jihlavě za sebou konečně zúročilo a stalo se...

V Jihlavě si třetí vítězství v řadě připsalo ANO, zcela propadla ČSSD

Komunální volby v Jihlavě vyhrálo hnutí ANO. Získalo přes 28 procent hlasů. V krajském městě Vysočiny zvítězilo potřetí...

Pelhřimovský bazén zavádí čipové hodinky, nabídnou rychlejší odbavení

Rychlejší a pohodlnější odbavení návštěvníků má přinést změna, kterou zavádějí v pelhřimovském bazénu. Lidé si tam...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...