Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 25. září 2021 Zlata

Festival dokumentů končí, diváky zajímaly ukázky z Havla i feminismus

  12:04
Snímek Sólo Francouze Artemia Benkiho se na jihlavském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava stal nejlepším českým dokumentárním filmem. Během šesti dnů se Jihlava stala hlavním městem dokumentárního filmu. Publikum vidělo 277 filmů, z toho 91 ve světové premiéře.

Počasí letošní Ji.hlavě přálo, a tak se nejen parčík před DKO (na snímku), kde posedávali návštěvníci festivalu na trávě, proměnil v jeden velký piknik. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V soutěžních sekcích Ji.hlavy se potkalo 127 filmů. Například jen v sekci Česká radost o nejlepší dokumentární film bylo zapsáno rekordních 21 snímků.

Festivalové ceny se udílely v pondělí večer. Nejlepším českým dokumentem se stal snímek Sólo francouzského režiséra Artemia Benkiho, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesla Fonja režisérky Liny Zacher. V sekci Mezi moři ocenila porota rumunský snímek UČIT, nejlepším debutem je belgická Afázie. Cenu za přínos světové kinematografii si převzal kazašský režisér Sergej Dvorcevoj.

Ji.hlava je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě. A i letos do Jihlavy na festival zavítalo množství návštěvníků. Ti kromě projekcí mohli navštívit besedy s režiséry, účastnili se diskusí či si užívali doprovodného programu.

„Letos se mi nejvíc líbil program Inspiračního fóra. Byla bych tam skoro pořád. Úžasná byla třeba debata o feminismu a postavení žen ve světě. Ale ještěže už festival končí. Déle bych to nevydržela. Naspala jsem jen osm hodin,“ směje se jihlavská návštěvnice festivalu Katka.

Hitem se stala příprava filmu Tady Havel, slyšíte mě?

Diváci se mohli podívat například na první ukázky z chystaného filmu Tady Havel, slyšíte mě?, který by měl být dokončen v příštím roce. Scenáristou a režisérem snímku o posledních letech života Václava Havla je Petr Jančárek.

Chystaný dokument je teď podle tvůrčího týmu v rané fázi střihu. Jančárek uvedl, že nechce udělat „naleštěný pomníček“. Havla by chtěl představit jako člověka, který měl politickou i uměleckou kariéru, ale také ukázat jeho lidský rozměr.

Fotogalerie

Důvodem prvních vzájemných setkání bylo natáčení Havlových videopozdravů. „Někdy v dubnu 2009 mě postihla ta věc, že si mě pan prezident posadil ke stolu ve své kanceláři a zeptal se, jestli bych nechtěl natočit zbytek jeho života,“ pokračoval režisér. Dodal, že nabídku přijal okamžitě. Během téměř tříleté spolupráce ukončené Havlovou smrtí v prosinci 2011 Jančárek natočil okolo 200 hodin materiálu.

Festivalové diváky nechal tvůrčí tým nahlédnout do střižny vznikajícího dokumentu. Několik stovek lidí ve zcela zaplněném sále Domu kultury odborů sledovalo ukázky přibližující provoz kanceláře tehdy už exprezidenta Havla nebo natáčení filmu Odcházení, který Havel režíroval podle své divadelní hry.

Nejdelší ukázka se týkala příprav Havlem iniciovaného koncertu k 20. výročí pádu železné opony v roce 2009 v prostorách Pražské křižovatky. Na řadu přišly i intimnější chvíle, třeba když Havel doma luxoval, byl u holiče nebo když při návštěvě New Yorku skončil v nemocnici.

Jančárka zajímal názor diváků k promítnutým ukázkám. Ptal se třeba, do jaké míry zveřejňovat scény, z nichž je patrné, jak se zhoršil Havlův zdravotní stav, nebo v jakém okamžiku dokument ukončit.

Když chce žít člověk v pravdě, musí být taky sviňák

Premiéry se v Jihlavě dočkala také dokumentární esej Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie. Mnohahodinový film, autorův devátý, sleduje ve čtyřech částech současnou českou politiku, filozofii, náboženství a umění.

„Důležitou myšlenkou toho filmu je, že když chce žít člověk v pravdě, musí být taky sviňák. Protože pravda všechny bolí, a tak se vám zdá, že pravdu je líp nedělat,“ říká devětasedmdesátiletý Vachek.

„Komunismus byla poslední velká utopie. Všichni dávní utopisté věděli, že majetek a moc je třeba rozptýlit mezi lidi,“ dodal Vachek.

Při příležitosti světové premiéry svého snímku měl Karel Vachek v Gotickém sále jihlavské radnice výstavu. Návštěvníkům zpřístupnil výběr obrazů, které jsou vidět i v novém dokumentu. Středem výstavy je autorská instalace, jejíž součástí jsou i tváře bývalých žáků a pedagogů katedry dokumentární tvorby pražské FAMU.

Inspirační fórum bylo věnováno i ženám a feminismu

Již podeváté bylo součástí festivalu také Inspirační fórum. Ve více než třiceti diskusích na něm letos vystoupilo přes sto hostů. Připraveno bylo celkem šest základních témat.

Jedním z nich bylo téma věnované feminismu a postavení žen ve společnosti. Diskutovat o něm přijela například i afghánská spisovatelka a politička Favzía Kúfiová, která se zapojila do mírových rozhovorů s představiteli Tálibánu.

Vítězné filmy v jednotlivých soutěžních sekcích

Česká radost

 • Sólo (režisér Artemio Benki)

Cena studentské poroty

 • Králové Šumavy (režisér Kris Kelly)

Cena diváků

 • Postiženi muzikou (režisér Radovan Síbrt)

Opus Bonum

 • Fonja (režisérka Lina Zacher)

Mezi moři

 • UČIT (režisér Alex Brendea)

První světla

 • Afázie (režisérka Jelena Jureša)

Fascinace

 • Akce, téměř neschopný myslet (režisér Haonan Mao)

Fascinace: Exprmntl.cz

 • Moréna Rex (režisérka Marie Lukáčová)

Svědectví o přírodě

 • Antropocén: Epocha člověka (autoři Edward Burtynský, Jennifer Baichwal a Nicholas de Penciera)

Svědectví o politice

 • Jeskyně (režisér Feras Fayyada)

Svědectví o poznání

 • Druhá strana Marsu (režisérka Minna Langström)

Zdroj: MFDF Ji.hlava

„Více než polovina žen v Afghánistánu přišla kvůli válce v zemi o manžela. Vdovy nechtějí, aby jejich dcery zažily totéž,“ uvedla bojovnice za práva žen a dětí.

Před jihlavským publikem popsala, jak málo věří slibům Tálibánu o změně v přístupu k ženám. Přesto hovoří o posunu. „Před dvaceti lety byl pro něj jediným prostředkem, jak komunikovat se ženou, bič,“ řekla Kúfiová.

Ovocný sad a klimatická krize

Jedním ze stěžejních témat letošního ročníku festivalu byla ekologie. Nejen, že pořadatelé založili ovocný sad s 23 stromy a veškeré tiskové materiály byly na recyklovaném papíře, ale jedním z témat, jež Inspirační fórum také otevřelo, byla klimatická krize.

Do Jihlavy přijela diskutovat například i Isabella Salton, ředitelka brazilské nevládní environmentální organizace Instituto Terra, která bojuje za záchranu Atlantického lesa v Brazílii.

Podařilo se znovu zalesnit území v údolí Rio Doce o ploše 700 hektarů. Za revitalizací celého území stál nápad světově uznávaného fotografa Sebastiao Salgada a jeho ženy Lélii, kteří zde začali žít. Ještě v roce 1998 tam byla jenom eroze, zdevastovaná půda, žádné stromy ani zvířata. Dnes se do znovu zalesněné oblasti vrátila zvířata, ptáci a území je opět schopno zadržovat vodu.

„Nebylo to jednoduché. Zpočátku nám devadesát procent sazenic uschlo. Pokácet strom trvá minutu. Ale růst musí 50 až 80 let, aby se mohl pokácet. Je to obrovský nepoměr. A to není fér. Stromy nám vracejí život. Zjistili jsme, že tam, kde jsme stromy vysázeli, se znovu objevily prameny, které předtím vyschly,“ pověděla Isabella Salton.

Podle ní není třeba vymezovat se vůči politikům nebo farmářům, kteří stromy kácí. „Vytvářet konflikty není řešení. Nejprve je třeba získat důvěru lidí a pak tyto záležitosti řešit společně. Třeba i u vás můžete zkusit udělat něco podobného, jako se podařilo nám. Stačí si to jenom přizpůsobit vlastním podmínkám,“ dodala.

Speciální program byl věnován rodičům a dětem

V Jihlavě se na festivalu nenudily ani děti. Pořadatelé jim připravili speciální program.

„Jenom od čtvrtka do nedělního večera k nám zavítaly dva tisíce návštěvníků. Úplně největší zájem byl o odpolední divadla a pak o dílny a workshopy. A z čeho mám velkou radost, jsou Po-hádky současného světa, kam chodí rodiče spolu s dětmi debatovat o ožehavých otázkách současného světa,“ dodala.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů bude pokračovat ještě dnes. K vidění budou například reprízy letošních vítězných filmů.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

 • Nejčtenější

Řidič našel fígl na dětské černé pasažéry, Jihlava ho však nezavede

Premium Dopravní podnik v Jihlavě začal rodičům oznamovat, že jejich děti přistihli revizoři v MHD při jízdě načerno. Dříve...

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

Na Ransko ve Žďárských vrších se vrátily střevle, ochránci mluví o zázraku

Jako zázrak přírody hodnotí ochranáři objev, který nedávno učinili na toku Ranského potoka na území národní přírodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava chce po restauracích jednoduché zahrádky. Kdo nevyhoví, zaplatí

Světlé slunečníky bez reklam, jednoduché stolky a židle z tradičních materiálů stojící na dlažbě, průchozí prostor pro...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

Jihlavě už je skládka v Henčově malá, rozšíří ji o dva a půl hektaru

Komunálního odpadu, který vyprodukují obyvatelé Jihlavy, je i přes snahu o třídění a recyklaci tolik, že už mu nestačí...

Pandí sourozenci z jihlavské zoo už mají za sebou čipování a očkování

Další příliv letošních mláďat hlásí i na konci léta jihlavská zoologická zahrada. Chovatelé se těší především z dvojčat...

Nemůžeme rozdělovat lidi podle očkování, tvrdí lídr SPD na Vysočině

Lídrem SPD pro letošní parlamentní volby je na Vysočině Radek Koten z Vojnova Městce. Právě s ním pokračuje série...

Žďár zadrží dešťovou vodu, chce zavlažovat hřiště či zalévat trávníky

Ani kapka deště nazmar. Takovou strategii chce do budoucna uplatňovat vedení Žďáru nad Sázavou. Pro začátek chystá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...