Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Kronospan představil plán na recyklaci dřevního odpadu, sklidil kritiku

  12:11
Vedení jihlavského Kronospanu představilo veřejnosti, kam chce posunout výrobu v příštích letech. Firma chce více zpracovávat dřevo již jednou zpracované. Vedení podniku, který je trnem v oku mnoha obyvatelům města, se setkalo s kritikou, že plánuje zpracovávat dřevěný odpad ze zahraničí.

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Dřevozpracující závod Kronospan v Jihlavě připravuje zavedení nového postupu při výrobě OSB desek. Při jejich produkci továrna plánuje nahradit rostlé dřevo recyklátem, tedy už jednou zpracovaným dřevem, například už nepotřebným nábytkem. A to až do úrovně padesáti procent nyní využívaného materiálu.

Výrobní množství se však nezmění. K záměru, jehož emotivní veřejné projednání se za účasti asi pěti desítek lidí odehrálo v pátek odpoledne, mají však námitky mnozí obyvatelé, zástupci města, kraje i dalších institucí.

Vedení Kronospanu trvá na tom, že změna ve využívané surovině povede k ekologizaci výroby. A to z hlediska hluku a také prachu, zápachu, produkce skleníkových plynů či spotřeby vody a elektrické energie.

Firma recyklát používá už od roku 2006 při výrobě dřevotřískových desek. V roce 2019 ho takto zpracovala 400 tisíc tun. „Ušetřili jsme tím 600 tisíc tun rostlých stromů,“ vyčíslila jednatelka Kronospanu Sylva Krechlerová. Na rok 2021 společnost plánuje zpracovat 600 tisíc tun dřevního recyklátu.

„Žijeme v konzumní společnosti, která produkuje stále víc odpadu, včetně dřevěného. A my máme dvě možnosti - buď ho budeme zpracovávat, nebo se v něm utopíme,“ konstatovala Krechlerová s tím, že recyklace je ekologičtější způsob než skládkování či spalování.

Udělejte přehled onemocnění, žádají místní

Místní, již se projednání účastnili, neskrývali strach z toho, jaké kvality a původu recyklát bude. „To snad nemyslíte vážně, že budete ekologicky likvidovat další kontaminát, co už byl minimálně jednou ošetřen nějakými chemickými pojidly a podobnými látkami. To ať mi nikdo nevykládá, už toho máme dost. Udělejte si přehled onemocnění lidí u nás v Bedřichově, zrovna zítra má jeden pohřeb, umřel na rakovinu, a není jediný,“ vyjádřila se Olga Toufarová.

Právě Bedřichovští, obyvatelé severního předměstí Jihlavy nejblíž průmyslové zóně, jsou činností podniku silně zasaženi a dlouhodobě si stěžují. O své zkušenosti se v pátek podělil i další z nich - Libor Novák.

„Žil jsem třicet let v Praze, ale co jsem dva roky v Jihlavě, pořád kašlu, nemohu spát, chodím po doktorech. Když nechám auto před domem, do rána už není černé, ale pokryté prachem. Jak je to možné, když dle prezentace tu firma dělá to prostředí čím dál čistší,“ řekl Novák.

Lidem vadí také fakt, že surovina do továrny míří i ze zahraničí. „Proč se k nám má vozit něco, čeho se v cizině zbavují? A zrovna na Vysočinu, s nejčistším ovzduším,“ rozhořčil se další z diskutujících.

Bude třeba více vody, tvrdí odbor životního prostředí

Záměr na zpracování recyklátu se v tomto ohledu dle krajských úředníků neslučuje ani s plánem odpadového hospodářství Kraje Vysočina a České republiky. „Dle ročního hlášení, jež od firmy máme k dispozici, je totiž recyklát ze zahraničí v procentuálním zastoupení výrazně vyšší než z Vysočiny i ČR,“ okomentovala Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu.

Vedení Kronospanu však tvrdí, že není důvod ke strachu z tuzemského ani zahraničního recyklátu, konkrétně z Německa a Rakouska. „Musíme dodržovat veškeré předpisy. Nemůžeme si dovolit přepravu jediného kamionu, který by neměl vše v pořádku,“ uvedl Martin Dvořáček, jednatel Kronospanu.

Vzhledem k suchu posledních let byla dalším ožehavým tématem jednání i voda. „Tím, že se bude používat větší procento recyklátu, to znamená, že to bude sušší surovina než rostlé dřevo, a zřejmě bude třeba více vody, a to hlavně v době, kdy tu vodu nemáme - ani v řece, ani v povrchových plochách, a nedostává se jí ani ve vodovodním řadu. Rok 2018 ukázal, že Jihlava nemá dost vody na pití, tak proč by ji měla dávat na podnikatelské účely,“ zaznělo od Kataríny Ruschkové, vedoucí jihlavského oboru životního prostředí, jež si tak vysloužila potlesk veřejnosti.

Spotřebu vody snížíme o 30 procent, oponuje firma

Zmínila také, že v dokumentaci se počítá i se dvěma vrty, ty ale byly loni povoleny jen jako zkušební, navíc pro Kronospan CR, nikoliv pro Kronospan OSB. A město není povolení jejich užívání nakloněno.

Podnik argumentoval, že vrty jsou jen jednou z variant, jichž má v plánu několik. Vytvořit chce například retenční nádrž či rekuperovat srážkové a technologické vody.

„Největší úspora ale bude při samotném drcení, kde je spotřeba největší. Od skrápění vodou přecházíme ke kapotování zařízení, přepravě v zakrytých dopravnících, omezení skládkování,“ vypočítal Jan Rudolf, zástupce Kronospanu.

Právě skládky v Jihlavě i okolí jsou také častým terčem stížností občanů. Podle slov jednatelky Krechlerové se počítá se snížením spotřeby vody o 30 procent na celý areál.

Kapotací zařízení a vykládek chce podnik zmenšit i emise prachu a hluku; snížení hlukové zátěže si slibuje i od menšího vytížení odkorňovačů stromů. Vedení firmy ale zároveň neví, zda budou k vytvoření třísek odpovídající kvality stačit čtyři současné roztřískovače, jejich počet se může zvýšit až na osm.

Vedení podniku žije raději mimo Jihlavu, říká kritik

Proti záměru se ohradil jihlavský zastupitel Miroslav Tomanec (Fórum). „Kronospan potřebuje cosi prosadit. Hlavně to, aby se tady zpracovával dřevní odpad - recyklát z Rakouska a Německa, kde už to tolik nejde, jsou tam přísnější, a proto to chtějí ve velkém kamiony vozit sem,“ uvedl na svém facebookovém profilu.

Kritizoval také, že projednání bylo zorganizované na páteční půl třetí, aby dorazilo co nejméně lidí. „Jednatelka, co záměr prezentuje, sama žije raději v Třešti, druhý jednatel v Chotěboři, a najali si fundovanou odbornou firmu z Brna, co umně chrastí paragrafy a tabulkami. A celé to posuzuje paní doktorka přírodních věd ze Zlína. Fakt tihle lidé mohou vědět a uznat, jak se žije našim spoluobčanům v těsném sousedství firmy?“ dodal Tomanec.

Zuzana Kadlecová, jež posudek, který má být základním podkladem pro finální rozhodnutí, pro kraj připravuje, by jej měla předložit do dvou měsíců od obdržení dokumentace. Tedy koncem července.

Jihlavský Kronospan, jenž zaměstnává kolem 700 lidí, patří dle společnosti Arnika k největším znečišťovatelům formaldehydem v Česku. Firma však oponuje studií, již si nechala vyhotovit. Její autor Bohumil Pokorný, někdejší ředitel Zdravotního ústavu v Brně, tvrdí, že i při celoživotním působení je riziko zanedbatelné. Mnohem větším znečišťovatelem mají být doprava a lokální topeniště.

  • Nejčtenější

Do února tu musí být všichni naočkovaní. Český fotbalista o Rakousku i psím hotelu

Premium Už přes týden platí v Rakousku tvrdý lockdown, který potrvá minimálně do 12. prosince. „Ale místní očekávají, že ho...

Trhovci našli zastání u kolegů i měst, primátorka žádá premiéry o milost

Těžké chvíle zažívají drobní podnikatelé a řemeslníci, kteří měli svůj sortiment prodávat na adventních trzích. Vláda...

V chodbách pod Bukovem se těžil uran. Teď hluboko pod zemí bádají vědci

Ještě před pár lety se tu těžil uran. Nyní chodby slouží pro výzkum. V dole Rožná u Bukova na východě Vysočiny se...

Úrazů na elektrokoloběžkách je čím dál víc, nehody končí i smrtí

Stejně rychlým tempem, jakým roste zájem o kola či koloběžky na elektrický pohon, roste i počet nehod, ke kterým stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fórum se v Jihlavě rozpadá, většina zastupitelů nově tíhne k hnutí STAN

Ve vedení jihlavské radnice dochází k podstatným politickým změnám, jež zatím nejsou příliš vidět. Přestože je uskupení...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Žádné plasty, stany ani reklamy. I Třebíč chce vkusné zahrádky restaurací

Bez plastu, nevkusného nábytku i vizuálního smogu. Takové budou od července příštího roku předzahrádky restaurací v...

Svoz komunálního odpadu od nového roku podraží. V Pelhřimově o stokorunu

Rozdíly až v řádech stokorun jsou ve městech na Vysočině ve výši poplatků za svoz komunálního odpadu pro příští rok. V...

Zákazníci se vracejí k vinylům, staré hudební desky se prodávají za tisíce

Už skoro třicet let prodává Hynek Gerbrich hudební nosiče v jihlavské Komenského ulici. Ve svém obchodě, který je...

Veřejné fórum v Brodě opět překvapilo, lidé chtějí vestavbu školy V Sadech

Ještě nedávno se vedení Havlíčkova Brodu nechtělo pouštět do projektu na vybudování půdní vestavby s učebnami v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...