Lídr hnutí ANO na Vysočině Josef Pavlík při sčítání hlasů v krajských volbách

Lídr hnutí ANO na Vysočině Josef Pavlík při sčítání hlasů v krajských volbách | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

ANO na Vysočině podrželo svého lídra, který zapíral členství v KSČ

  • 126
Nově zvolení krajští zastupitelé za hnutí ANO na Vysočině v úterý večer rozhodli, že nezatratí svého lídra Josefa Pavlíka. Ten před volbami tajil své členství v předlistopadové komunistické straně. Na přímé otázky zapíral, že v KSČ byl. ANO přesto Pavlíka navrhne do krajské vlády.

Lídr ANO Josef Pavlík byl v úterý připravený na všechno. Počítal i s tím, že jeho krátká politická kariéra skončí.

Za to, že před volbami lhal o svém předlistopadovém členství v KSČ, se omlouval na všechny strany. „Beru to jako svoje selhání. Byla to moje hloupost. Mrzí mě to,“ řekl už dopoledne.

Po rozpačitosti podpora

Své další působení svěřil do rukou svých stranických kolegů. Někteří se netajili tím, že jsou ze svého lídra rozpačití. Pavlík jim to neusnadnil tím, že by sám odešel z politiky. Byl už dopředu smířen s tím, že pokud mu v hnutí vysloví nedůvěru, nebude trvat na své účasti v krajské vládě. „Nechám to na nich. Nechci to nějak hrotit, zkrátka jsem udělal chybu. Zároveň by mě to mrzelo, kdyby mi dali červenou. Odevzdal jsem tomu rok tvrdé práce. Ale takový je život,“ dodal Pavlík.

Nakonec mu však jeho kolegové dali šanci. „Naši zastupitelé podpořili návrh, aby v nové radě kraje byli za ANO pánové Josef Pavlík a Pavel Franěk,“ uvedl Josef Kott, krajský předseda hnutí na Vysočině. Pavlík už podle něj předložil lustrační osvědčení, které je v pořádku.

I když se zdá, že tím je případ Pavlík a KSČ definitivně vyřešen, opak je pravdou.

V hnutí ANO se ozývají členové, kteří už nechtějí mít Pavlíka za kolegu po této kauze. O případ se zajímá i předseda hnutí Andrej Babiš, který už mluvil jak s Pavlíkem, tak s Kottem. A nebyli to jediní lidé z ANO, se kterými o případu hovořil.

Pavlík toto pondělí strávil tím, že sháněl v Brně a Hradci Králové prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Tu chce také ukázat kolegům v hnutí ANO jako důkaz o své minulosti.

Prověrku dostal podle svých slov kvůli svému bývalému zaměstnání, kdy byl ředitelem sekretariátu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. „Tu prověrku jsem připraven ukázat, hned jak ji budu mít,“ dodal Pavlík.

Stále totiž přesně nevysvětlil informace o tom, že byl kromě KSČ i členem Lidových milicí.

Mezi nově zvolenými krajskými zastupiteli za ANO se nacházejí lidé, kteří jsou ochotni přimhouřit oko nad svým lídrem.

Dvojkou na kandidátce byl třebíčský učitel Pavel Franěk, který se chystá zasednout do krajské vlády. On sám ještě před zasedáním klubu zastupitelů řekl, že by se Pavlík mohl dostat do vedení kraje, když doloží požadované dokumenty o své minulosti. „Už jsme si to vyříkali,“ uvedl před úterním zasedáním Franěk.

Třetí v pořadí byla za ANO zvolena na hejtmanství Lucie Vichrová. Také ona už předem avizovala, že jí stačí Pavlíkova omluva v kombinaci s tím, že doloží své lustrační osvědčení a bezpečnostní prověrku. Vichrová též počítala s tím, že nakonec půjde do krajské vlády ona, pokud to s Pavlíkem „nedopadne“.

Pavlík: O perzekuci je to pravda

Nezastírá ale, že by se chtěla případně věnovat resortu, ke kterému má blízko. A to je třeba oblast životního prostředí.

Pokud se Pavlík opravdu nakonec dostane do krajské vlády, tak by ho zajímala pro ANO oblast dopravy či regionálního rozvoje. Případně i sféra majetku kraje.

Lídr Pavlík před volbami také mluvil o tom, že jeho rodina byla perzekvovaná komunistickým režimem. Jeho děda prý nechtěl vstoupit do družstva v rámci kolektivizace. A tak ho vystěhovali ze statku. „Tohle je pravda do posledního písmene, jak jsem řekl,“ sdělil lídr ANO v úterý.