Zůstalo kolem mě zdravé jádro, říká Joukl. Zvažuje návrat do politiky

  15:55aktualizováno  15:55
Libor Joukl, který byl tento týden zproštěn obžaloby kvůli nákupu sypačů pro krajské silničáře, bude požadovat náhradu újmy, jež kvůli soudu utrpěl. „Zásah do života je strašně velký,“ tvrdí někdejší náměstek hejtmana.

Uprostřed tohoto týdne někdejší náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl u Krajského soudu v Brně slyšel, že je definitivně zproštěn žaloby. Ta byla proti němu vznesená v roce 2015. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Když se před více než dvěma lety volilo do krajských zastupitelstev, musel Libor Joukl, tehdejší náměstek hejtmana pro oblast dopravy, vše pozorovat pouze z povzdálí. Jeho strana, sociální demokracie, ho totiž nepustila na kandidátku. Důvodem bylo to, že společně s ředitelem krajských silničářů Janem Míkou čelil žalobě, že v roce 2009 zmanipulovali zakázku na sypače pro krajské silničáře.

Uprostřed tohoto týdne oba muži slyšeli u Krajského soudu v Brně, že jsou definitivně zproštěni žaloby. Ta byla proti nim vznesená v roce 2015.

„V životě máte kolem sebe řadu lidí, řadu známých. Ale až když je vám zle a jste v úzkých a teče vám do bot, tak poznáte, kdo vám věří a na koho se můžete spolehnout. Zůstalo kolem mě zdravé jádro,“ pronesl den po vynesení osvobozujícího rozsudku Míka.

Případnou náhradu nemajetkové újmy dá na dětské domovy

Kamarádům, známým a rodině poděkoval také Libor Joukl, který dnes pracuje jako investiční náměstek u krajské správy a údržby silnic. Neopomněl ale také zmínit například hejtmana Jiřího Běhounka, který po celou dobu za Jouklem stál a nepřipojil se k vymáhání případné škody.

„A nesmím zapomenout ani na svoje právníky,“ podotkl Joukl.

Právě s nimi bude ještě nějakou dobu v kontaktu. Po státu totiž bude vymáhat minimálně majetkovou újmu, kterou celým procesem měl utrpět.

Jedná se jednak o náklady na vypracování oponentního znaleckého posudku a jednak o náklady na právní zastoupení. Bývalý náměstek hejtmana si najal hned dvě advokátní kanceláře: právní agenturu Félix a kancelář Jansta, Kostka.

„Jsou to jedny z top ten českých advokátních kanceláří a ta částka bude asi velká na můj vkus. V této situaci jsem si ale nemohl vzít advokáty, kteří jsou zvyklí řešit přejetou kočku,“ pronesl Joukl, který počítá s tím, že všechny prostředky, které do své obhajoby vložil, zpátky nedostane. Kolik přesně to bylo, však sdělit nechtěl.

„Nebavíme se o desetitisích, ale o řádech, které pak následují.“

Zároveň momentálně zvažuje i to, že bude chtít po státu také úhradu nemajetkové újmy. „Zásah do života je strašně velký. A proto zvažuji, že budu požadovat po státu náhradu velké nemajetkové újmy. Ale nenechám si z toho ani korunu. Dám to na dětské domovy. Protože ty děti si svůj osud nevybraly, stejně jako já jsem si nevybral tuto kauzu,“ dodal Joukl.

Míka myslí na důchod

Oba muži už teď vyhlíží i do budoucnosti. Bývalý náměstek hejtmana Joukl zatím váhá s tím, zda se vrátí do politiky.

Pokud tak učiní, bude to jen na úrovni krajské politiky, jako to bylo doposud. „Když vidím, co se někdy v dopravě vymýšlí, mám chuť se vrátit. Ale pak většinou večer vychladnu a zase dělám svoje mosty na krajské správě a údržbě silnic,“ říká Joukl, jenž je až do soboty úřadujícím předsedou ČSSD na Vysočině.

Na rozdíl od něj už Jan Míka vyhlíží odchod do důchodu. Ve funkci ředitele krajských silničářů chce zůstat minimálně až do chvíle, kdy bude celá kauza definitivně uzavřená. V současné chvíli má totiž státní zástupce ještě možnost podat dovolání. „Nechtěl jsem odcházet, aniž bych se očistil. A až tohle všechno skončí, což bude asi v dubnu, budu se bavit s panem hejtmanem, co bude dál. Mám svoji rodinu a vlastní plány, co chci dělat dál,“ pronesl Míka.

Zda by uvolněné ředitelské křeslo obsadil přímo jeho náměstek Joukl, není vyloučené. „Myslím si, že tu organizaci docela hodně znám a vím, jakou formou by se dala řídit. Je to tedy jedna z variant, že se přihlásím do výběrového řízení. Každopádně bych nechtěl být jmenován napřímo, i když zákon to také umožňuje,“ pronesl Joukl.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

Kulturní událost roku v Jihlavě se blíží, na zimní stadion se vrátí Lucie

Už jen měsíc zbývá do hudební události roku na Vysočině. Zatímco loni kapela Lucie vyprodala velké hokejové arény,...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz