Vysočina chce vylepšit letiště v Jihlavě. Kvůli firmám, hasičům i Číně

  12:34aktualizováno  12:34
Letiště v Jihlavě-Henčově přestává na konci podzimu sloužit, protože tam chybí zpevněná přistávací dráha. Zástupci kraje a města začnou jednat o modernizaci areálu, který chtějí využívat třeba i výrobci menších letadel pro zalétávání strojů.

Letiště v Jihlavě-Henčově přestává na konci podzimu sloužit, protože tam chybí zpevněná přistávací dráha. | foto: ArchivMAFRA

Téma modernizace letiště v Jihlavě-Henčově v úterý opět po čase otevřeli krajští radní. Piloti se v areálu na okraji města musí zatím spokojit pouze s travnatou přistávací drahou, což omezuje provoz během zimy, ale i v části podzimu a jara.

Letiště Henčov

  • nachází se zhruba čtyři kilometry severovýchodně od Jihlavy
  • přistávat tam mohou letouny, vrtulníky, kluzáky, ultralehká letadla, horkovzdušné balony a vzducholodě
  • provozní doba je mimo období od května do září závislá na povětrnostních podmínkách

"Vyvstává potřeba modernizace letiště. Využívají jej podnikatelé, rozvíjí se také letecká turistika. Je tu i návaznost na výrobu letadel v Jihlavě," řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Doplnil, že o modernizaci letiště byla řeč také na nedávném velkém česko-čínském fóru.

Radní měli v úterý schválit zpracování studie, jak by letiště mělo být modernizováno. Nakonec se ale rozhodli tento krok o něco odložit a upřednostní jiný postup.

Kraj zajímá hlavně postoj Jihlavy

"Vytvoříme společně s městem Jihlavou pracovní skupinu, ve které bych za Vysočinu byl já, náměstek Joukl, případně hejtman. A požádáme primátora, zda by také někoho nominoval," uvedl Novotný.

Vyjasnit je podle něj potřeba zejména otázku majetkoprávních vztahů - tedy pozemky. "Část pozemků patří státu, část aeroklubu a městu. Je otázka, jestli by nemělo dojít k tomu, aby se majitelem pozemků stalo město," poznamenal náměstek hejtmana.

"A chceme také zjistit, jak chce k projektu přistupovat Jihlava. Jestli bude investorem a v projektu by pokračovala společně s námi," zmínil Novotný.

Kraj Vysočina podle něj počítá s tím, že na zpevněnou odletovou a přistávací dráhu Jihlavě přispěje finančně. Také tento úřad zjistí, jak to vypadá s možností dotací.

I podle primátora Jihlavy Jaroslava Vymazala (ODS) je rozvoj letiště Henčov důležitý. "V krajském městě bychom měli mít letiště v lepším stavu. Aby město bylo letecky dostupnější," řekl.

Důvodů jmenoval také více. "Jednak tady máme sídla několika velkých zaměstnavatelů, kteří o zpevněnou dráhu stojí. Působí tu také výrobci lehkých letadel, kteří musí zalétávat své stroje a musí to nyní dělat jinde než v Jihlavě," zmínil Jaroslav Vymazal. Dodal, že Jihlava je hodně známá také svým aeroklubem a díky parašutismu. Má také velmi dobrou polohu.

Letci jsou závislí na počasí

"Jsou tu i hasiči, kteří používají letadla s cisternami a potřebují zpevněnou plochu. Teď jsou odlety z Henčova závislé na počasí a na tom, jestli je tma, nebo světlo," uvedl primátor. "Dráha by umožnila celoroční přistávání i přistávání noční," dodal Jaroslav Vymazal.

Město vlastní podle něj stěžejní část pozemků a o převodu státní půdy jedná s příslušnými orgány.

Na krajském úřadě už jednu studii modernizace henčovského letiště v minulosti nechávali zpracovat.

"Existuje tady už velká studie ještě z prvního volebního období. Ale to byla studie, která počítala s opravdu velkým krajským letištěm. S investicí okolo 300 až 400 milionů korun. To nepřipadá v současné době v úvahu," řekl novinářům náměstek vysočinského hejtmana Vladimír Novotný.

Současná travnatá přistávací dráha má 920 metrů. "Pokud dojde k modernizaci, tak by se jednalo určitě o její prodloužení. Současná délka nevyhovuje hlavně eventualitě přerušeného startu letadel," pravil předseda jihlavského aeroklubu Lubomír Navrátil.

Delší dráha by podle něj nevyžadovala přeložku silnice z Jihlavy na Polnou. "Toto řešení, kdy by silnice vedla tunelem pod drahou, myslím, v této fázi asi není na stole. Jednalo by se o prodloužení dráhy v rámci možností, které dávají současné pozemky na Henčově," vysvětlil Navrátil.

Podle něj by bylo potřeba vybudovat i správní budovu letiště.

Pracovní skupina zástupců kraje a města se podle náměstka Novotného sejde zhruba do tří týdnů. "Do měsíce bychom mohli mít první představu toho, jak dál v modernizaci letiště pokračovat," řekl Vladimír Novotný.

  • Nejčtenější

U silnice ležel mrtvý mladík, zřejmě jej někdo srazil. Policie hledá svědky

Policie na Vysočině pátrá po řidiči osobního auta, které zřejmě srazilo a zranilo šestnáctiletého chlapce. Mrtvého jej...

Přepadení ženy vyvolalo v Pelhřimově emoce, starosta i policie je krotí

Loupežná přepadení, rozbité lavičky a městský mobiliář i nástrahy s hřebíky na silnicích určené řidičům. V Pelhřimově v...

V Jihlavě začíná kritický týden v dopravě. Nevyjíždějte, radí policie

Velké dopravní komplikace, kolony a zhoršený průjezd městem lze od pondělí očekávat v Jihlavě. Policie i vedení radnice...

Jawo poznal i odvrácenou tvář Česka: Rasistické urážky mě hodně ranily

Z Afriky přes Itálii až do Jihlavy. Gambijský útočník Lamin Jawo, jeden z tahounů současné Vysočiny, v prvním velkém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klid, ticho a příroda. Nejkrásnějším nádražím roku se pyšní Rozsochy

Nejhezčí vlakové nádraží mají v Rozsochách nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině. Určily to výsledky již...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Co jsem ochutnal, to už mi nikdo nemůže vzít, říká degustátor piva

Ochutnal piva z celého světa. Lze říci, že v tomto oboru v Česku nemá Vlastimil Novotný z Jihlavy moc konkurentů. A že...

Po Vysočině už tři týdny běhá ochočený rys, na Žďársku utekl majiteli

Už tři týdny se po Vysočině pohybuje rys ostrovid. Jedenapůlroční ochočená šelma jménem Monty utekla majiteli 20. října...

V kryptě pod kostelem našli šest rakví, patrně jsou v nich ostatky mnichů

Úspěchem a nadějí na další pokračování skončil průzkum dvou podzemních krypt pod podlahou klášterního kostela svaté...

Svatý Martin nechal v Martinicích podkůvky, připomněla si obec legendu

Kde jinde oslavit svátek svatého Martina než právě v Martinicích? Vesnice se zhruba pěti stovkami obyvatel, která se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz