Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Světlá hodlá po dlouhých 35 letech od zahájení prací dostavět koupaliště

  8:52
Obyvatelé Světlé nad Sázavou by se mohli v budoucnu přece jen dočkat koupaliště. Minulé vedení města sice od původních vlastníků odkoupilo volnočasový areál V Pěšinkách, s jeho dostavbou však zprvu nepočítalo. Naopak nové vedení radnice představilo plán na dokončení areálu.

Areál koupaliště ve Světlé nad Sázavou se začal budovat ještě za socialismu, nikdy ale nebyl dostavěn. Od soukromého majitele ho koupilo město a plánuje, že zde koupaliště dostaví. Stalo by se tak po dlouhých 35 letech od zahájení stavby. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Ve Světlé nad Sázavou a nejbližším okolí není žádná lokalita, která by byla využitelná jako koupaliště. Proto jsme znovu oprášili nápad na proměnu zchátralého areálu V Pěšinkách,“ uvedl světelský starosta František Aubrecht.

V okolí Světlé skutečně není žádné koupaliště. K letnímu koupání se nejčastěji využívá rybník nad zámeckým parkem. Je u něho menší písčitá pláž, udržovaná travnatá louka, převlékací kabina i mobilní toalety. Někteří lidé se jezdí koupat do nedalekých lomů, jiní na koupaliště do Havlíčkova Brodu nebo do Humpolce. Pro mnohé je to ale trochu z ruky.

Areál V Pěšinkách by tento problém vyřešil dokonale. Nachází se v centru města, jen kousek od náměstí. Rozkládá se na břehu řeky Sázavy pod Nádražní ulicí, kde k němu náležejí travnaté pozemky o ploše více než dvou hektarů.

Jako koupaliště už měl celý volnočasový areál sloužit desítky let. Stavět se začal ještě za socialismu koncem 80. let minulého století. Jenže po změně režimu už město od dokončení díla upustilo. V privatizaci areál získal soukromník, který koupaliště nikdy neuvedl do provozuschopného stavu.

Strategická investice, obhajovalo koupi město

Část rozlehlého areálu využíval ke svému podnikání, část pronajímal dál. V hlavní budově jeden čas bývaly hospody nebo diskotéka, později sklady. V posledních letech ale veškeré nemovitosti jen chátraly. Světlá nejprve v roce 2017 koupila za šest milionů korun pozemky, před dvěma roky za další čtyři miliony i budovy.

V tu dobu se na vedení města snesla kritika. Mnoho lidí nechápalo, proč město za deset milionů korun celý areál kupuje, když s ním nemá žádný konkrétní záměr.

„Je to strategická investice do budoucna. Je to krásný a velký areál v centru města. Je škoda, aby ležel ladem nebo aby ho majitel využil k něčemu, co se nám nebude zrovna líbit,“ vysvětloval tehdejší starosta Jan Tourek, dnes krajský radní.

„Rozumná a strategická investice. Prodat, nechat zchátrat a znovu koupit. To je skutečně strategie ekonomických mistrů,“ ironicky v tu dobu hodnotil postup města třeba jeden z jeho obyvatel Jakub Volek.

Biotop asi nebude, zabral by až příliš místa

Až nyní radnice přichází s nápadem, jak nikdy nedostavěné koupaliště s torzem betonového bazénu přeměnit a využít. Pomoci s tím má studie od stejného architekta, který dával podobu nové světelské sportovní hale.

„Chtěli bychom vybudovat klasické venkovní koupaliště s bazény a odpočinkovou plochou. Využili bychom i velkou budovu v areálu, v níž by byla restaurace, bowling, různé skladové prostory a klubovny například pro skauty,“ popsal záměr města starosta Aubrecht.

Ve hře je i možnost vybudovat místo bazénových van biotop, ten ale zřejmě nakonec realizován nebude. „Biotop vyžaduje velkou plochu na čištění vody. Z prostorových důvodů ho zřejmě nebude možné zřídit,“ vysvětlil starosta.

Využit nebude ani současný betonový bazén. Ten je jednak příliš malý a spíše se počítá s položením moderních nerezových van. Z budovy by pak podle Aubrechta mohl být využit především skelet, interiér ale bude třeba podstatně proměnit.

O ceně napoví až další podrobnější studie

Projekt je zatím v samém počátku. Vedení města v současné době ani nemá odhad, jak vysoko se mohou vyšplhat náklady na pořízení koupaliště. „Budou to desítky milionů korun. Více nám napoví další studie,“ vzkázal Aubrecht.

Právě snaha vyhotovit další stupně projektové dokumentace je úkolem radnice pro následující měsíce. V příštím roce by mohl být hotový projekt pro žádost o dotace z evropských fondů. Bez nich by se výstavba zřejmě neobešla.

„Pokud by všechno šlo velice hladce a uspěli bychom s žádostí, mohlo by se z kraje roku 2023 začít stavět a ještě v témže roce by mohlo být hotovo,“ podotkl František Aubrecht.

Vykoupat by se Světelští mohli V Pěšinkách poprvé v roce 2024. Tedy po více než 35 letech od doby, kdy se koupaliště začalo ve městě stavět.

Chátrající areál světelského koupaliště na záběrech z července 2019:

23. července 2019

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Robotický lovec dronů chytá protivníky do sítě, hodil by se třeba věznicím

Bezpečně dokáže v hlídaném perimetru rozlišit mouchu, drobného ptáka, člověka, narušitelský dron i helikoptéru....

Havlíčkův Brod dokončí opravu Staré radnice, kvůli dotaci ji však neuspíší

Vedení havlíčkobrodského městského úřadu zařadí do návrhu rozpočtu na příští rok dokončení rekonstrukce Staré radnice....

Do Telče se vrátila malířka velkých očí, obrazy vystavuje v Hasičském domě

Její obrazy visí v USA, Mexiku či Tel Avivu. Teď se mohou pokochat tvorbou výjimečné malířky Míly Doleželové i lidé na...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VE VÝROBĚ (20-25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 21 000 - 23 400 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...