Na obnovu brodského kostela chybí peníze, tak lidé pomáhají rukama

  11:25aktualizováno  11:25
Pravidelné a přesně vyměřené údery klasickou sekyrou, zarovnání pak větší širočinou. Přímo u kostela svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě připravuje tesař trámy pro novou věžičku. Pěkně postaru. Lidé ho okukují, někteří i přiloží ruku k dílu. Obyvatelé Brodu se chtějí přičinit o opravu zchátralé památky.

Oním tesařem je Václav Fejt. V civilu lékař havlíčkobrodské nemocnice - mikrobiolog a imunolog. Zároveň je ovšem velkým všeumělem a tesařina je jedním z jeho koníčků. Když je třeba, přátelům tu a tam postaví roubenku nebo pergolu. Teď pod jeho rukama vznikají základy nové věžičky kostela svaté Kateřiny.

Nejstarší kostel ve městě loni na podzim přišel o celou střechu, jejíž součástí věžička byla. Po letech chátrání se konečně dostalo na jejich opravu. Jenže po snesení se ukázalo, že věžička s hodinami už restaurovat nepůjde.

„Čekali jsme, že trámy i věžička budou shnilé, že nebudou v dobrém stavu. I tak nás ovšem překvapilo, jak špatně na tom byly. Věžičku budeme muset nechat vyrobit celou znovu,“ informoval děkan havlíčkobrodské farnosti Oldřich Kučera.

O oživení kostela na břehu Sázavy se v posledních letech stará hlavně místní Spolek Epigram. Před necelými dvěma roky založil veřejnou sbírku na obnovu střechy. A jeho členové i příznivci neváhají sami přiložit ruku k dílu. Jako třeba Václav Fejt.

„Shánět peníze na obnovu střechy kostela je velký problém. Zjistili jsme ale, že firmy, živnostníci či další podporovatelé slyší mnohem více na to, když mohou něčím konkrétním pomoci. Když jsou ochotni kostelu věnovat svou práci a čas, je to možná ještě lepší,“ říká předsedkyně Spolku Epigram Michaela Krpálková.

„Pak můžeme opravdu mluvit o tom, že kostel pomohli obnovit sami Broďáci,“ dodává.

Fotogalerie

Václav Fejt si přímo ke kostelu svaté Kateřiny nechal dovézt čtyři devítimetrové kmeny smrků. Už měsíc je ve volných chvílích postupně opracovává. Kdokoliv mu může koukat pod ruce. A během středečního svátku, kdy se ve městě konaly i velké trhy řemesel, mu také kdokoliv mohl pomoci.

„Je to jen mravenčí krůček v obnově celé střechy. Když v kostele nelze pořádat kulturní akce, pojali jsme přípravu trámů tak trochu i jako jakýsi happening, kterým chceme Kateřinu opět o něco zviditelnit,“ vysvětluje jednatel spolku Vít Vodrážka.

Celkem by měl tesař tímto způsobem vytvořit osm trámů. Ty se stanou základem nové věžičky. Tu už ale bude kompletovat specializovaná firma.

Farnost nezískala dotace, obnova střechy se tak zpozdí

Kdy to bude, však zatím nikdo není schopen říct. Farnost, jíž kostel patří, žádala o dvě dotace na obnovu střechy. Na ministerstvu kultury ani na hejtmanství však neuspěla.

Kostel svaté Kateřiny

  • Je jednou z nejstarších památek v Havlíčkově Brodě.
  • Pochází až ze 13. století, kdy byl postaven jako kostel hornický mimo tehdejší městskou zástavbu u mostu přes Sázavu.
  • V posledních letech ho však církev nevyužívala a stavba značně zchátrala.
  • Kostel navíc trpí dopravou. Je umístěn v těsném sousedství a pod úrovní frekventovaného kruhového objezdu a kamenného mostu.

Práce za odhadovaných šest milionů korun tak bude nutné nejspíš odložit. Střecha kostela po podzimním snesení proto pravděpodobně i letos zůstane v provizorním stavu.

Co by se ovšem podařit mohlo, je zahájení prací na odvlhčení kostela. „Jak stojí na břehu řeky, jsou zdi nasáklé až ke krovům. Bude třeba udělat drenáže, terénní úpravy i se zbavit fasády a nechat zdi vyschnout,“ říká Vodrážka.

Oba dobrovolníci ze Spolku Epigram se shodují, že takový postup nakonec možná bude lepší. Že kostelu prospěje, když bude alespoň částečně obnoven odspodu, místo svrchu.

„Když už Kateřina nebude mít hotovou hlavu, aspoň bude mít suché nohy,“ podotýká Krpálková.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

Sběrači bylin si mohou slušně přivydělat, přesto jich každý rok ubývá

Sklizeň a sušení levandule na farmě manželů Nových

Pryč jsou doby, kdy každý žáček na základní škole musel přes léto nasbírat a usušit předepsané množství léčivých bylin,...

V boji s trávou teď na Žďársku pomáhá poloparazit kokrhel luštinec

Žlutě kvetoucí kokrhel luštinec byl nasazen jako silný protivník na louky...

Na louky zarůstající bujnou trávou na úkor pestrobarevných kvetoucích rostlin, jež by lákaly motýly a další hmyzí...

Umírající děti mohou dožít doma, hospic dostal dotaci na paliativní péči

Ilustrační snímek

Místo anonymního prostředí nemocnic mohou nevyléčitelně nemocné děti ze Žďárska a Jihlavska dožít doma obklopeny...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz