Kostel svaté Kateřiny v Brodě je bez střechy, novou dostane až na jaře

  8:44aktualizováno  8:44
Takový pohled nezažili obyvatelé Havlíčkova Brodu minimálně několik desítek a dost možná i stovek let. Kostel svaté Kateřiny stojící u řeky Sázavy v Dolní ulici je zcela bez střechy. Od pondělka pak navíc i bez své charakteristické věžičky. Nové dostane až na jaře.

Po snesení střechy kostela svaté Kateřiny se lidem v Havlíčkově Brodě otevřel pohled, který nebyl k vidění minimálně po mnoho desítek let. Obnovou střechy začala dlouho očekávaná rekonstrukce této památky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dělníci už zhruba týden pracují na obnově střechy kulturní památky. Kostel dlouhá léta chátral a až letos se podařilo i díky daru havlíčkobrodské radnice a příspěvkům ve veřejné sbírce římskokatolické církvi práce zahájit. Obnovou střechy začíná celková rekonstrukce kostela.

Fotogalerie

Střechu dodavatelská firma rozebírá od minulého týdne. Nejprve sundala prejzovou krytinu a nyní rozebírá a snáší dřevěné trámy. V pondělí jeřáb sundal i dřevěnou věžičku.

„Čekali jsme, že trámy i věžička budou shnilé, že nebudou v dobrém stavu. I tak nás ovšem překvapilo, jak špatně na tom byly. Věžičku budeme muset nechat vyrobit celou znovu,“ informoval děkan havlíčkobrodské farnosti Oldřich Kučera.

„Střecha, a zvláště pak věžička, byly v havarijním stavu. Dříve či později by se samy zřítily. Oprava přichází na poslední chvíli,“ konstatoval i Vít Vodrážka, jednatel Spolku Epigram, který se o záchranu kostela dlouhodobě snaží a který vyhlásil i veřejnou sbírku.

Věžička byla na kostel instalována v roce 1852. Bylo to v době, kdy se kolem něj stavěla nová silnice a most přes Sázavu. Byla otevřená, neměla žádná okna ani okenice. Uvnitř visely dva zvony. Jeden z nich má pocházet z roku 1696. Oba jsou v dobrém stavu a po restaurování se na místo vrátí.

Na zimu dostane kostel provizorní zakrytí, aby do něj nepršelo

Vedle odstranění střechy se musí stavebníci vypořádat i s nánosem nepořádku, sutin i holubího trusu, který se v podkroví za několik staletí nashromáždil. Tyto prostory totiž nikdo v minulosti dosud pořádně nevyčistil. Přitom musí pracovníci dávat pozor, kam šlapou. Jsou místa, kde by se pod nimi mohl probořit strop.

Kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě

  • Je jednou z nejstarších památek v Havlíčkově Brodě.
  • Pochází už z 13. století, kdy byl postaven jako kostel hornický mimo tehdejší městskou zástavbu u mostu přes Sázavu. Právě svatá Kateřina je patronkou horníků.
  • V posledních letech ho však církev nevyužívala a stavba značně zchátrala. Kostel navíc trpí dopravou.
  • Je umístěn v těsném sousedství a pod úrovní frekventovaného kruhového objezdu a kamenného mostu.

Už v příštím týdnu dostane kostel zakrytí nové, byť jen provizorní. „Půjde o konstrukci, kterou na kostel nasadíme, aby do něj přes zimu nepršelo a nesněžilo. Novou stálou střechu dostane až na jaře,“ konstatoval Kučera.

Vyrobit střechu totiž musí tesaři a pokrývači přímo na míru. A vytvořit je třeba i nový věnec, který statici musí ještě před tím důkladně spočítat. Od padesátých let minulého století totiž kostel měl těžkou krytinu z prejzů (druh pálených tašek – pozn. red.) a nevhodné zatížení se právě i na věnci podepsalo.

Nová stálá střecha bude zcela jiná. Bude vytvořena z dřevěné šindele. Ty na kostele v minulosti bývaly. „Zcela to změní vizuální podobu kostela,“ říká Vít Vodrážka.

Epigram své aktivity přesune na hřbitov, Kateřina zůstane zavřená

Obnovou střechy začíná dlouho očekávaná celková rekonstrukce jedné z nejdůležitějších brodských památek. Ta by měla v příštích letech pokračovat dalšími částmi. „Zatím nevíme, zda bude trvat dva či tři roky. Ale už je nanejvýš potřebná,“ přikyvuje děkan. Veškeré práce by měly přijít zhruba na šest milionů korun.

Minimálně po dobu rekonstrukce střechy bude kostel uzavřen. „Je staveništěm, kam je vstup zakázán,“ upozornil Oldřich Kučera. Konat se v něm tak nemohou pravidelné středeční mše, ani další akce pořádané obvykle Spolkem Epigram.

„Prozatím se přesuneme do kostela svatého Vojtěcha na starém hřbitově. Uvidíme, jak se domluvíme s farností a stavební firmou, zda bychom v Kateřině nemohli uspořádat alespoň tradiční živý betlém,“ doplnil Vít Vodrážka.

Nejčtenější

VIDEO: Majitel pokácel stromy na mezinárodní cyklotrasu, spor pokračuje

Majitel znovu zahradil cyklostezku z Jihlavy na Třebíč. Zdatnější cyklisté přes...

Frekventovaná cyklotrasa z Jihlavy do Třebíče je znovu zatarasená. Přes cestu leží kolem třiceti pokácených stromů....

Na Vysočině zemřeli při nehodě dva lidé, malé dítě je těžce zraněné

Muže musel do královéhradecké Fakultní nemocnice přepravit vrtulník.

Dva lidé zemřeli v sobotu dopoledne při dopravní nehodě na Havlíčkobrodsku. Další dva jsou těžce zranění. Na místě...

Dodávka na D1 vezla třináct běženců, byli schovaní za falešnou přepážkou

Za falešnou stěnou nákladního automobilu Mercedes se tísnilo třináct běženců:...

Třináct běženců dnes ráno našli policisté ve speciálně upraveném nákladním voze na dálnici D1 u Velké Bíteše. Řidič...

Druhá liga: Budějovice uspěly ve Vítkovicích, Hradec padl s Jihlavou

Jihlavští fotbalisté slaví gól na hřišti Hradce Králové.

Fotbalisté Českých Budějovic porazili v druhé lize Vítkovice na jejich hřišti 2:1 a zvítězili v devátém utkání za...

Boj o první ligu rozhodla kontumace a kouč zuří: Je to postavené na hlavu

Augustin Žák koučuje hokejisty Moravských Budějovic.

Je rozhodnuto - do Chance ligy postupuje Sokolov. Český svaz ledního hokeje totiž zkontumoval úvodní tři utkání...

Další z rubriky

Do nové žďárské obchodní zóny míří místo Teska stavebniny i Mountfield

V plánované žďárské obchodní zóně Novoměstská začaly nedávno stavební práce.

Na východním okraji Žďáru nad Sázavou roste nové obchodní centrum. Jde o stejné místo v Novoměstské ulici, kde měl před...

Martina Sáblíková už své medaile nespočítá, podle trenéra je jich 128

Martinu Sáblíkovou, která před měsícem završila jednu z nejlepších sezon v...

Několik stovek lidí přišlo přivítat na žďárské náměstí Republiky svoji „sousedku“. Fenomenální rychlobruslařka Martina...

Soud zastavil výstavbu bytů v Jihlavě, zájemci musí hledat nové bydlení

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Stavba nových bytových domů v Jihlavě s názvem Rezidence Vrchlického se zastavila. Investor se rozhodl, že klientům...

Najdete na iDNES.cz