Do krovu kostela se dostanou turisté, projdou po lávkách pod střechou

  16:11aktualizováno  16:11
Práce na obnově střechy a krovu kostela svatého Jakuba Většího v Jihlavě se blíží do finále. Po jejich dokončení bude mít krajské město nové turistické lákadlo. Lidé se budou moci podívat na půdu kostela, na krovu si prohlédnou práci mistrů tesařů z 16. století i těch současných.

Střecha, kterou do kostela zatékalo, dostává novou krytinu, v plném proudu jsou klempířské práce a krov kostela - poškozený hnilobou - se po generální opravě navrátí zpátky do své renesanční podoby z 16. století.

„Krov byl od roku 1540 do současnosti poznamenán řadou nepříliš zdařilých oprav. Celá jeho spodní část byla uhnilá a provizorně opravená. Rozhodli jsme se, že ho vrátíme do původního stavu z první poloviny 16. století, který byl jenom na malém místě zachovaný,“ vysvětluje Zdeněk Rieger, jeden z projektantů.

Generální oprava střechy začala 1. května 2017. Momentálně je v poslední fázi obnovy.

„Všechny tesařské, klempířské a pokrývačské práce nad presbytářem a hlavní lodí jsou kompletně dokončené. Zbývá nám nejobtížnější část projektu, a tou je mezivěží, kde s ohledem na pracovní podmínky, poškození trámů, manipulaci s nimi a tesařské umění je práce nejnáročnější,“ říká za vlastníka objektu, kterým je Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Norbert Dostál.

Dělníci si zaslouží obdiv, na střeše pracovali i přes zimu

Původně měla kompletní obnova kostela skončit koncem dubna tohoto roku, vlastník však požádal o prodloužení termínu do konce srpna.

Fotogalerie

Dělníci na opravách střechy kostela pracovali intenzivně i přes zimu. Aby do kostela po sejmutí staré krytiny nesněžilo a nezatékalo, museli vytvořit improvizovanou „střechu nad střechou“, která je od té původní vzdálená metr a půl.

„Zvlášť na Vysočině, kde bývá zima krutá, hodně sněží a fouká, si dělníci zaslouží obdiv za to, v jakých podmínkách dokážou pracovat,“ vyzdvihuje jejich práci Dostál.

Výběrové řízení na generální opravu střechy kostela vyhrála firma Báča z Poličky, která se specializuje na obnovu historických objektů.

„Náročná je už jenom manipulace v daném prostoru. Krov v mezivěží je velmi příkrý a k hřebeni je vysoký dvacet metrů,“ popisuje stavbyvedoucí Stanislav Urban.

Krov bude osvětlený, návštěvníci jím projdou po lávkách

Po skončení oprav premonstráti počítají s tím, že prostor krovu a větší část kostela bude zpřístupněna veřejnosti. Vzniknout má úplně nová prohlídková trasa s průvodcem.

„Pro návštěvníky budou pod střechou vytvořené lávky, krov bude osvětlený a návštěvníci budou mít možnost obdivovat úžasnou tesařskou práci a jednotlivé techniky a postupy,“ připomíná Norbert Dostál.

Nová trasa by měla být turistům přístupná od jara 2020 v hlavní návštěvnické sezoně, to znamená od dubna do října. Přístup do krovu bude věží kostela, kterou vede strmé schodiště. Na podestách by měly být informační panely k historii kostela a jeho opravě, vystaveny budou části původní krytiny a další zajímavosti.

„Zvažujeme, že vstup omezíme věkem, protože pro malé děti by to mohlo být nebezpečné,“ dodal zástupce vlastníka.

Generální oprava krovu a pláště střechy přijde na 30 milionů korun. Dotaci získal vlastník až na čtvrtý pokus. Poskytnutá suma kryje 95 procent veškerých nákladů, přičemž 85 procent je z programu IROP.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz