Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Mnohá města na Vysočině zavírají školky a hudební školy, omezují i sport

  8:43aktualizováno  8:43
Uzavření základních, středních a vysokých škol nemusí být jediné. Jak bude vypadat jejich provoz, řeší nyní i školy mateřské, základní umělecké, domy dětí a další zájmové organizace. Je možné, že v mnoha sídlech Vysočiny se rovněž zavřou. Tak, jako v Havlíčkově Brodě, kde rozhodli ve středu odpoledne.

Na sídlech kulturních, sportovních i volnočasových organizací se postupně objevují informace o uzavření či omezení provozu. Tento leták visí u pokladny Horáckého divadla v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Podle mimořádného opatření Bezpečnostní rady státu, které bylo vydáno v úterý kvůli šíření nového koronaviru, jsou uzavřeny všechny základní, střední a vyšší odborné školy i univerzity. Ostatní zařízení mohou dál fungovat, pokud však nebudou pořádat akce s účastí více než stovky lidí.

Fotogalerie

Díky jarním prázdninám mají organizace více času, aby se s novými podmínkami vypořádaly.

„Náš zřizovatel - tedy město - by měl v nejbližší době vydat pokyny, kterými se pak budeme řídit. Ale zatím to vypadá, že provoz od pondělí 16. března normálně zahájíme. Samozřejmě za dodržování všech zvýšených hygienických opatření, která už jsme v minulosti zavedli,“ vyjádřila se například Štěpánka Sýkorová, ředitelka Mateřské školy Korálky Havlíčkův Brod. Pod ni spadá celkem devět mateřinek ve městě.

Ve středu odpoledne se brodští radní dohodli, že mateřské školy ve městě budou opravdu fungovat dál. Ovšem zavírají se všechny ostatní městské provozy a organizace.

„Rozhodnutí se týká Městského divadla a kina Ostrov, Základní umělecké školy J. V. Stamice a AZ - Centra Havlíčkův Brod, střediska volného času,“ informovala mluvčí městského úřadu Alena Doležalová.

A to není vše. Město přerušuje provoz krytého bazénu a ruší veřejné bruslení na zimním stadionu. „Výše uvedená opatření města platí až do odvolání,“ konstatovala Doležalová.

Pelhřimov zvažuje stopku, ve Žďáře budou měřit teplotu

V Pelhřimově v rámci prázdninového provozu navštěvují školku zhruba tři desítky dětí. Ty zatím docházejí bez jakéhokoli omezení, není ovšem vyloučeno, že se brzy předškolní vzdělávací zařízení ve městě uzavřou úplně.

„Zítra máme poradu, následně jsem svolal mimořádnou radu. Je předpoklad, že od pondělka už těch šest set dětí do školky nepustíme,“ konstatoval pelhřimovský starosta Ladislav Med.

Autobusy budou dál jezdit jako o prázdninách

Na Vysočině budou jezdit regionální autobusy také v dalších týdnech v prázdninovém režimu - s ohledem na to, že školy zůstanou zavřené i po ukončení nynějších jarních prázdnin v kraji. „Železniční dopravy se toto opatření netýká,“ upřesnila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Školní spoje nebudou jezdit ani v městské hromadné dopravě. U prázdninového režimu zůstává MHD například v Jihlavě nebo v Havlíčkově Brodě.

„Technické služby se budou řídit doporučením krajské hygienické stanice a v autobusech MHD bude pravidelně prováděna dezinfekce. Současně bylo rozhodnuto o jejich ozonovém čistění,“ doplnila mluvčí radnice v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová.

Ve Žďáře nad Sázavou přistoupili v souvislosti se šířením koronaviru, jenž způsobuje onemocnění COVID-19, ke zvýšeným bezpečnostním opatřením. Ve všech mateřských školách ve městě se sice po víkendu počítá s běžným zahájením provozu, ale rodiče a další lidé, kteří vodí děti do školek, musejí počítat s tím, že jim bude měřena teplota bezdotykovým teploměrem.

„Opět také žádáme rodiče o ohleduplnost. Pokud děti o jarních prázdninách pobývaly mimo území republiky, měli by zvážit karanténu,“ upozorňuje Iveta Klusáková, ředitelka příspěvkové organizace Mateřská škola Žďár nad Sázavou.

Ve městě bylo podle vyjádření jeho vedení přistoupeno rovněž k uzavření Základní umělecké školy Františka Drdly i Active - střediska volného času.

„Kroužky na Active sice nebudou, v provozu však zatím zůstává sportovní centrum pro veřejnost. I tam ale musí být počet návštěvníků regulován tak, aby nikde nebylo více než sto osob,“ sdělil žďárský starosta Martin Mrkos.

V Jihlavě po středeční poradě naopak rozhodli, že se chod školek ani základní umělecké školy či domu dětí a mládeže omezovat zatím nebude.

Některé školy budou zadávat žákům domácí úkoly elektronicky

Základní školy, které jsou nyní kvůli opatření Bezpečnostní rady státu uzavřeny, především řeší, jak alespoň na dálku zajistit výuku po konci jarních prázdnin.

„V závěru týdne budeme tuto problematiku řešit se zřizovatelem, což je město, aby se nějak sjednotily podmínky pro všechny školy ve městě,“ popsal Ivo Kuttelwascher, ředitel Základní školy Komenského 6 ve Žďáře nad Sázavou.

Podle jeho slov je pravděpodobné, že škola i rodiče budou muset využít při zadávání i kontrole domácích úkolů a zvládání učiva elektronickou komunikaci.

K obdobnému schématu přistupují i další „základky“ na Vysočině. Například havlíčkobrodská Základní škola V Sadech bude výukové materiály poskytovat na svých webových stránkách, přístupné budou od 18. března.

Rodiče i žáci budou mít navíc možnost vše konzultovat s vyučujícími prostřednictvím e-mailu nebo elektronické žákovské knížky.

  • Nejčtenější

Měl bych se víc hýbat, ale už chybí vůle, tvrdí legendární jihlavský bek

Koronavirus je sice strašákem i pro něj, ovšem daleko větší problémy má v současné době bývalý obránce hokejové Dukly...

Bosch, největší zaměstnavatel na Vysočině, omezil kvůli koronaviru výrobu

Po několika velkých firmách zaměřených na subdodávky pro automobilový průmysl omezil výrobu také jihlavský Bosch...

Rouškovníkem se v Jihlavě stalo i zábradlí, lidé ho očesávají střídmě

Tak jako ve slavné pohádce Tři veteráni rostl kouzelný strom Frňákovník, objevil se předevčírem na zábradlí schodiště v...

Oblíbený pramen na vrchu Křemešníku s vodou, která se nekazí, opět teče

Studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Kostely byly plné a pak jako když utne, říká farář a futsalový brankář

Říká o sobě, že je Moravák jako poleno, pochází totiž z Břeclavska. Také o sobě tvrdí, že je dřevo na sport – přesto...

Na živnostníky dopadá nouzový stav, od podnikání utíkají na úřad práce

Nouzový stav, vyhlášený 12. března vládou kvůli pandemii COVID-19, tvrdě dopadá na živnostníky a drobné podnikatele. Ti...

Desítky řidičů parkují na trávě i v blátě, teď se ulice v Brodě změní

V Ledečské ulici v Havlíčkově Brodě stojí auta pod stromy na trávnících a kdo chce zaparkovat nebo naopak odjet, mívá...

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

Najdete na iDNES.cz