Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Mnohá města na Vysočině zavírají školky a hudební školy, omezují i sport

  8:43
Uzavření základních, středních a vysokých škol nemusí být jediné. Jak bude vypadat jejich provoz, řeší nyní i školy mateřské, základní umělecké, domy dětí a další zájmové organizace. Je možné, že v mnoha sídlech Vysočiny se rovněž zavřou. Tak, jako v Havlíčkově Brodě, kde rozhodli ve středu odpoledne.

Na sídlech kulturních, sportovních i volnočasových organizací se postupně objevují informace o uzavření či omezení provozu. Tento leták visí u pokladny Horáckého divadla v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Podle mimořádného opatření Bezpečnostní rady státu, které bylo vydáno v úterý kvůli šíření nového koronaviru, jsou uzavřeny všechny základní, střední a vyšší odborné školy i univerzity. Ostatní zařízení mohou dál fungovat, pokud však nebudou pořádat akce s účastí více než stovky lidí.

Díky jarním prázdninám mají organizace více času, aby se s novými podmínkami vypořádaly.

„Náš zřizovatel - tedy město - by měl v nejbližší době vydat pokyny, kterými se pak budeme řídit. Ale zatím to vypadá, že provoz od pondělí 16. března normálně zahájíme. Samozřejmě za dodržování všech zvýšených hygienických opatření, která už jsme v minulosti zavedli,“ vyjádřila se například Štěpánka Sýkorová, ředitelka Mateřské školy Korálky Havlíčkův Brod. Pod ni spadá celkem devět mateřinek ve městě.

Ve středu odpoledne se brodští radní dohodli, že mateřské školy ve městě budou opravdu fungovat dál. Ovšem zavírají se všechny ostatní městské provozy a organizace.

„Rozhodnutí se týká Městského divadla a kina Ostrov, Základní umělecké školy J. V. Stamice a AZ - Centra Havlíčkův Brod, střediska volného času,“ informovala mluvčí městského úřadu Alena Doležalová.

A to není vše. Město přerušuje provoz krytého bazénu a ruší veřejné bruslení na zimním stadionu. „Výše uvedená opatření města platí až do odvolání,“ konstatovala Doležalová.

Pelhřimov zvažuje stopku, ve Žďáře budou měřit teplotu

V Pelhřimově v rámci prázdninového provozu navštěvují školku zhruba tři desítky dětí. Ty zatím docházejí bez jakéhokoli omezení, není ovšem vyloučeno, že se brzy předškolní vzdělávací zařízení ve městě uzavřou úplně.

„Zítra máme poradu, následně jsem svolal mimořádnou radu. Je předpoklad, že od pondělka už těch šest set dětí do školky nepustíme,“ konstatoval pelhřimovský starosta Ladislav Med.

Autobusy budou dál jezdit jako o prázdninách

Na Vysočině budou jezdit regionální autobusy také v dalších týdnech v prázdninovém režimu - s ohledem na to, že školy zůstanou zavřené i po ukončení nynějších jarních prázdnin v kraji. „Železniční dopravy se toto opatření netýká,“ upřesnila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Školní spoje nebudou jezdit ani v městské hromadné dopravě. U prázdninového režimu zůstává MHD například v Jihlavě nebo v Havlíčkově Brodě.

„Technické služby se budou řídit doporučením krajské hygienické stanice a v autobusech MHD bude pravidelně prováděna dezinfekce. Současně bylo rozhodnuto o jejich ozonovém čistění,“ doplnila mluvčí radnice v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová.

Ve Žďáře nad Sázavou přistoupili v souvislosti se šířením koronaviru, jenž způsobuje onemocnění COVID-19, ke zvýšeným bezpečnostním opatřením. Ve všech mateřských školách ve městě se sice po víkendu počítá s běžným zahájením provozu, ale rodiče a další lidé, kteří vodí děti do školek, musejí počítat s tím, že jim bude měřena teplota bezdotykovým teploměrem.

„Opět také žádáme rodiče o ohleduplnost. Pokud děti o jarních prázdninách pobývaly mimo území republiky, měli by zvážit karanténu,“ upozorňuje Iveta Klusáková, ředitelka příspěvkové organizace Mateřská škola Žďár nad Sázavou.

Ve městě bylo podle vyjádření jeho vedení přistoupeno rovněž k uzavření Základní umělecké školy Františka Drdly i Active - střediska volného času.

„Kroužky na Active sice nebudou, v provozu však zatím zůstává sportovní centrum pro veřejnost. I tam ale musí být počet návštěvníků regulován tak, aby nikde nebylo více než sto osob,“ sdělil žďárský starosta Martin Mrkos.

V Jihlavě po středeční poradě naopak rozhodli, že se chod školek ani základní umělecké školy či domu dětí a mládeže omezovat zatím nebude.

Některé školy budou zadávat žákům domácí úkoly elektronicky

Základní školy, které jsou nyní kvůli opatření Bezpečnostní rady státu uzavřeny, především řeší, jak alespoň na dálku zajistit výuku po konci jarních prázdnin.

„V závěru týdne budeme tuto problematiku řešit se zřizovatelem, což je město, aby se nějak sjednotily podmínky pro všechny školy ve městě,“ popsal Ivo Kuttelwascher, ředitel Základní školy Komenského 6 ve Žďáře nad Sázavou.

Podle jeho slov je pravděpodobné, že škola i rodiče budou muset využít při zadávání i kontrole domácích úkolů a zvládání učiva elektronickou komunikaci.

K obdobnému schématu přistupují i další „základky“ na Vysočině. Například havlíčkobrodská Základní škola V Sadech bude výukové materiály poskytovat na svých webových stránkách, přístupné budou od 18. března.

Rodiče i žáci budou mít navíc možnost vše konzultovat s vyučujícími prostřednictvím e-mailu nebo elektronické žákovské knížky.

  • Nejčtenější

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Odpovědi na...

Z nákladní soupravy spadl v zatáčce kus ledu, zdemoloval osobní auto

Kus ledu, který spadl z nákladního auta, zdemoloval v pondělí odpoledne na Pelhřimovsku osobní auto. Ve voze se zranili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym oznámil uložení bomby ve vlacích, na brněnském nádraží a poště

Policie na jihu Moravy i v dalších krajích se dnes dopoledne zabývala anonymními oznámeními o uložení bomby na...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Klokanům horským se v Jihlavě daří, hned tři samice mají ve vacích mláďata

První v Jihlavě narozená mláďata klokanů horských mohou v těchto dnech s trochou štěstí zahlédnout pozorní návštěvníci...

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Odpovědi na...

Když o práci nemají zájem lidé, pomáhají zvířata. Pečují o cenné louky

Činností, pro které se nedaří najít vhodné pracovníky mezi lidmi, se musejí ujmout hospodářská zvířata. Tento trend se...

Z ciferníku na jihlavské radnici je umělecké dílo, visí na chodbě úřadu

Mohutný plechový hodinový ciferník z věže jihlavské radnice, který odborná firma loni nahradila původním číselníkem,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...