Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. března 2021 Anežka

Vysočina hledá místa pro očkovací centra, sloužit mají 12 hodin denně

  12:39
Pomalu se začíná rýsovat, kde by na Vysočině mohla vzniknout očkovací centra. Hejtmanství by chtělo mít tato střediska v každém z pěti okresních měst. Definitivně jasno o konkrétních místech chce mít kraj do týdne. Ale například pelhřimovský starosta již oznámil, že tímto místem bude kulturní dům Máj.

Očkování na Vysočině by mělo zajistit pět velkých očkovacích center, v každém okresním městě jedno. Vedle toho už začaly sociální zařízení objíždět mobilní týmy. Tento obrázek je například z domova pro seniory v Onšově na Pelhřimovsku. | foto: Nemocnice Pelhřimov

Vedení Kraje Vysočina se již jednou sešlo se starosty dotčených měst a diskutovali o objektech, jež by bylo možné na vakcinační centra přeměnit.

„Aktuálně jezdíme na obhlídky jednotlivých míst a stále vybíráme. Nějakou představu už máme v každém z okresních měst. Příští týden máme další setkání se starosty. Rozhodnout se chceme co nejrychleji, a to již během příštího týdne,“ pověděl Vladimír Novotný (ČSSD), náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Kraj má jasnou představu o tom, jak by takové místo mělo vypadat.

„Obecně hledáme budovy, které nejsou nyní využívané. Měly by to být velkoobjemové prostory, kde se například dříve sportovalo, nebo se v nich provozovala kultura. Musí být zároveň dobře dostupné s dostatkem parkovacích míst, bezbariérovým přístupem a sociálním zařízením,“ popsal hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

V Máji bude deset očkovacích buněk, oznámil starosta

Například pelhřimovský starosta Ladislav Med již oznámil, že očkovací centrum pro Pelhřimovsko bude zřízené v kulturním domě Máj. Umístěno by v něm mělo být deset očkovacích buněk určených pro očkování obyvatel okresu Pelhřimov.

Uvažovaná místa pro očkovací centra

  • Jihlava: Teniscentrum,  objekt v průmyslové zóně Hruškové Dvory
  • Havlíčkův Brod: kulturní dům Ostrov
  • Pelhřimov: kulturní dům Máj
  • Třebíč: Fórum - velký sál
  • Žďár nad Sázavou: zimní stadion

„Do konce června by se mělo naočkovat, pokud bude dostatek vakcíny, zhruba třicet tisíc obyvatel okresu Pelhřimov,“ řekl starosta Med, který má vybudování pelhřimovského centra ve své gesci.

„Znamená to, že denně by se mělo v uvedeném centru vystřídat zhruba pět set lidí. Předpokládáme, že pokud bude zájem, bude toto očkovací centrum otevřeno sedm dní v týdnu,“ doplnil starosta.

V Jihlavě jsou podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného vytipovaná tři místa. Jedním z nich je například Teniscentrum. Zvažovaná je také lokalita v průmyslové zóně v Hruškových Dvorech, kde jsou některé nevyužívané objekty. Tam je ale horší dostupnost.

Ve Žďáře nad Sázavou by podle Novotného centrum mohlo vzniknout na zimním stadionu. V Třebíči se zase vedení města shodlo na tom, že očkovací centrum by mohlo být umístěno v hlavním sále kulturního domu Fórum.

V Brodě vybírají ze čtyř objektů, favoritem je Ostrov

V Havlíčkově Brodě mají zatím vytipované čtyři lokality. „Jsou to místa, která jsou jak v majetku města, tak v soukromém vlastnictví. Momentálně prověřujeme jejich možnosti, ale ještě jsme se nedohodli,“ uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).

Jak potvrdil, jedním ze zvažovaných míst je například kulturní dům Ostrov. Naopak není mezi nimi například zimní stadion. „Vážím si toho, že očkovací centrum bude v Havlíčkově Brodě a obyvatelé našeho okresu nebudou muset jezdit například do Jihlavy,“ ocenil brodský starosta.

V centru by měla být možnost vybudovat deset miniordinací. Vznikne tam přijímací místnost s čekárnou, kde administrativní pracovníci každého příchozího pacienta zaevidují. Následně ho odešlou do příslušné očkovací buňky, kde mu bude aplikována vakcína.

Poté pacient přejde do další místnosti - odpočívárny, kde stráví patnáct až třicet minut pro případ, že by se u něj objevila nějaká reakce, která by vyžadovala lékařský dohled. Následně pacient odejde přes registrační místnost - a tím celý proces končí.

Zapojí se praktičtí lékaři, sestry i stomatologové

Vybudování okresních očkovacích center bude logisticky náročné. Hejtman Vítězslav Schrek ocenil, že zástupci jednotlivých měst jsou připraveni pomoci Kraji Vysočina s jejich vybavením a provozem.

Vedle komunikace s městy souběžně hejtman komunikuje s praktickými, dětskými i odbornými lékaři a soukromými ordinacemi. Do všech ordinací a na všechny dostupné adresy lékařů mimo krajské nemocnice odeslal osobní dopis s žádostí o zvážení zapojení se do řad očkovacích týmů.

 „První reakce na naši výzvu dorazila do několika minut. O spolupráci na veřejné vakcinaci v centrech mají zájem nejen praktičtí lékaři, ale pomoc nabízí i stomatologové. Nabídku na spolupráci mezi prvními zaslaly některé polikliniky,“ uvedl hejtman.

Jak dále uvedl, vakcinační centra by měla fungovat dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu. „Potřebovat budeme stovky lidí - lékařů, sester i pomocných administrátorů. Je to výzva na několik příštích měsíců,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Začalo očkování v domovech, senioři mají zájem

Na Vysočině tento týden začalo očkování proti covidu-19 v domovech pro seniory. Jako první dostali ve středu vakcínu klienti Domova pro seniory Třebíč Manželů Curieových.

„O očkování byl mezi klienty velký zájem. Vakcínu dostalo 131 zájemců z řad klientů, sto z nich je starších 80 let,“ informovala ředitelka zařízení Zuzana Malásková s tím, že do týdne budou naočkováni zbývající klienti.

Ve čtvrtek se prvních sto dávek vakcíny dostalo i ke klientům a zaměstnancům domova se zvláštním režimem Seniorpenzion a do domova pro seniory Dům klidného staří ve Žďáře nad Sázavou.

Očkovací tým pelhřimovské nemocnice zase vyrazil do domova seniorů v Onšově. Naočkovali tam 44 klientů a 28 zaměstnanců. Dnes tam dostane vakcínu dalších 48 zájemců.

Stoupající trend počtu hospitalizovaných se tento týden zastavil. „Situace se stabilizovala a dokonce jsme se dostali poprvé po dlouhé době pod 300 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Oddělení JIP a ARO jsou teď nejvytíženější v Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě a v Třebíči,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný. (ilm)

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Úřad se neptal. Cyklostezku vytyčil přes letité ploty a začal kácet

Premium O cyklostezce podél řeky v jihlavské Helenínské ulici se dlouho mluvilo. Nyní radnice stavbu zahájila. Jenže tak, že z...

Na bráchu se všichni ptají, je to fajn. Házenkářka Součková o slavném sourozenci

Premium „Pojď si s námi zahrát fotbal,“ vyzval starší sestru Tomáš Souček na chalupě nedaleko Havlíčkova Brodu. „Co s 12letou...

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného...

Hudebkám odešla část žáků. Nevyhovuje jim distanční výuka a plné školné

Premium Základním uměleckým školám na Vysočině začali v pololetí ubývat žáci. Důvodem je distanční výuka, která ne každému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Pelhřimova do Pelhřimova se jde přes jiné katastry, výjimku zatím nežádá

V nekomfortní a nepřehledné situaci se ocitli obyvatelé Pelhřimova v souvislosti s vládním nařízením o omezení pohybu....

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Na Jihlavsku se letos podaří zachránit první dva podzemní kamenné sklepy

První dva historické kamenné sklepy, takzvané lochy, letos začnou opravovat obyvatelé osady Loučky patřící k Vílanci na...

Z Pelhřimova do Pelhřimova se jde přes jiné katastry, výjimku zatím nežádá

V nekomfortní a nepřehledné situaci se ocitli obyvatelé Pelhřimova v souvislosti s vládním nařízením o omezení pohybu....

Kvůli stříhání elektrického vedení se na chvíli zastavila D1 u Koberovic

V neděli ráno byl v obou směrech na několik minut přerušen provoz na D1 u Koberovic nedaleko Humpolce. Energetici na...

Taxikář v Bystřici začal vozit kromě seniorů také léky nebo nákupy

Třiadvacet let provozuje Jiří Elčkner v osmitisícové Bystřici nad Pernštejnem taxislužbu. Minulý měsíc díky spolupráci...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...