Na vrchu Kamenici legendární Karafiátovy Broučky probouzejí i uspávají

  9:31aktualizováno  9:31
Devadesát let po smrti má spisovatel a reformovaný kněz Jan Karafiát v rodném regionu řadu příznivců. Ti se scházejí na vrchu Kamenice nad Roženeckými Pasekami na Žďársku. V remízku na kopci je pomníček z polního kamení s provizorní pamětní deskou zahrnující jména všech postav ze slavných Broučků.

Hrdinové oblíbené Karafiátovy knihy mají svůj pomník na vrchu Kamenice nad Roženeckými Pasekami na Žďársku. Na snímku je u něj jeden z propagátorů spisovatelova odkazu Miloš Sedler. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Rostoucí obliba Kamenice dělá z tohoto vrchu jakési kultovní místo Vysočiny,“ míní jeden z příznivců Milan Peňáz. Pochází z Chudobína, který zatopila Vírská přehrada, ale i jako Brňan má k rodnému kraji stále vřelý vztah.

Byl také u založení spolku, jehož název se ani nepokoušejte zapamatovat: První evropský neregistrovaný nevládní nezávislý dobrovolný vzájemně prospěšný občanský kruh přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně.

Právě této partě přátel vadilo, že Karafiátovi Broučci nemají na rozdíl od jejich autora, který pochází z Jimramova a na rodném domě jej připomíná pamětní deska, žádnou trvalou připomínku.

Památník chtějí vylepšit, měla by k němu vést také značka

U zrodu památníku stál před dvanácti lety hlavně ornitolog a obdivovatel Vysočiny Karel Hudec, který před dvěma roky zemřel. „Chtěli bychom teď památník malinko spravit a vylepšit, aby měl trvalý charakter,“ říká další z příznivců Miloš Sedler z Dalečína. „Hudec vybral pro pomníček nejlepší místo v okolí Jimramova,“ má jasno a ukazuje svojí turistickou holí po okolí.

Opravdu, je to kouzelné místo. Lesy se tu střídají s loukami, poli a remízky, je odtud nádherný rozhled do okolí. Kdo má štěstí, zaslechne třeba krkavce. Vidět je Buchtův kopec, Prosička nebo třeba rozhledny Horní les a Karasín.

Ale dohlédnout lze i mnohem dál. V blízkosti pomníčku vyrostly během let turistické přístřešky a vyhlídkový panel s označenými místy, kam oko dohlédne.

Fotogalerie

Na Kamenici chodívají také děti z věcovské základní školy, které chodí broučky na jaře probouzet a na podzim uspávat, konává se tu i svatojánská pouť.

Od úmrtí Jana Karafiáta uplynulo letos v lednu devadesát let. K sepsání Broučků jej prý inspirovalo pozorování rojů světélkujících svatojánských broučků neboli světlušek.

„Poslední řádky svého nesmrtelného díla dopsal v roce 1874 zřejmě v Jimramově, existuje však i názor, že k dokončení Broučků došlo až během Karafiátova pobytu v Hrubé Lhotě na Valašsku,“ připomíná Milan Peňáz.

Na Kamenici se zájemci dostanou nejlépe od Koníkova a Pasek. Z parkoviště trvá cesta asi čtvrt hodiny. Odbočka z lesní komunikace, na kterou je zákaz vjezdu, je značená.

Na samotný kopec však nevede turistická značka (poblíž prochází žlutá - pozn. red.). „Rádi bychom dosáhli také toho, aby tam značka vedla,“ poznamenal Miloš Sedler.

Vrch Kamenice nad Roženeckými Pasekami na Žďársku, kde mají neoficiální památník Broučci spisovatele Jana Karafiáta.

Vrch Kamenice nad Roženeckými Pasekami na Žďársku, kde mají neoficiální památník Broučci spisovatele Jana Karafiáta.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Ženu z Pelhřimova po vážné nemoci hledala policie, vypátrala ji v Praze

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Policie z Vysočiny pátrala po třiatřicetileté ženě z Pelhřimova, která je po vážné nemoci. Kolem pondělní desáté hodiny...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

Jedno cvičení střídá druhé, armáda připravuje skromnější Ample Strike

Na akci Ample Strike je nasazována špičková technika řady armád. Na snímku z...

Sotva jedno mezinárodní vojenské cvičení na Vysočině skončilo, tak 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad...

Žďár nad Sázavou už posedmé roztancují světoví akrobaté i hudebníci

Světoznámí tanečníci, akrobaté i hudebníci ovládnou od pátku do neděle areál...

Světoznámí tanečníci, akrobaté i hudebníci ovládnou od pátku do neděle areál žďárského zámku v rámci festivalu...

Gottův předchůdce a vzor pocházel z Jihlavy. I Pospíšil dobyl ženská srdce

Pamětní deska věnovaná Járovi Pospíšilovi, kterou před lety odhalil Karel Gott,...

Když v lednu 2005 odhaloval Karel Gott v jihlavské Křížové ulici pamětní desku svému vzoru, zpěváku Járovi Pospíšilovi,...

Najdete na iDNES.cz