„Rostoucí obliba Kamenice dělá z tohoto vrchu jakési kultovní místo Vysočiny,“ míní jeden z příznivců Milan Peňáz. Pochází z Chudobína, který zatopila Vírská přehrada, ale i jako Brňan má k rodnému kraji stále vřelý vztah.
Byl také u založení spolku, jehož název se ani nepokoušejte zapamatovat: První evropský neregistrovaný nevládní nezávislý dobrovolný vzájemně prospěšný občanský kruh přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně.
Právě této partě přátel vadilo, že Karafiátovi Broučci nemají na rozdíl od jejich autora, který pochází z Jimramova a na rodném domě jej připomíná pamětní deska, žádnou trvalou připomínku.
Památník chtějí vylepšit, měla by k němu vést také značka
U zrodu památníku stál před dvanácti lety hlavně ornitolog a obdivovatel Vysočiny Karel Hudec, který před dvěma roky zemřel. „Chtěli bychom teď památník malinko spravit a vylepšit, aby měl trvalý charakter,“ říká další z příznivců Miloš Sedler z Dalečína. „Hudec vybral pro pomníček nejlepší místo v okolí Jimramova,“ má jasno a ukazuje svojí turistickou holí po okolí.
Opravdu, je to kouzelné místo. Lesy se tu střídají s loukami, poli a remízky, je odtud nádherný rozhled do okolí. Kdo má štěstí, zaslechne třeba krkavce. Vidět je Buchtův kopec, Prosička nebo třeba rozhledny Horní les a Karasín.
Ale dohlédnout lze i mnohem dál. V blízkosti pomníčku vyrostly během let turistické přístřešky a vyhlídkový panel s označenými místy, kam oko dohlédne.
Na Kamenici chodívají také děti z věcovské základní školy, které chodí broučky na jaře probouzet a na podzim uspávat, konává se tu i svatojánská pouť.
Od úmrtí Jana Karafiáta uplynulo letos v lednu devadesát let. K sepsání Broučků jej prý inspirovalo pozorování rojů světélkujících svatojánských broučků neboli světlušek.
„Poslední řádky svého nesmrtelného díla dopsal v roce 1874 zřejmě v Jimramově, existuje však i názor, že k dokončení Broučků došlo až během Karafiátova pobytu v Hrubé Lhotě na Valašsku,“ připomíná Milan Peňáz.
Na Kamenici se zájemci dostanou nejlépe od Koníkova a Pasek. Z parkoviště trvá cesta asi čtvrt hodiny. Odbočka z lesní komunikace, na kterou je zákaz vjezdu, je značená.
Na samotný kopec však nevede turistická značka (poblíž prochází žlutá - pozn. red.). „Rádi bychom dosáhli také toho, aby tam značka vedla,“ poznamenal Miloš Sedler.
Vrch Kamenice nad Roženeckými Pasekami na Žďársku, kde mají neoficiální památník Broučci spisovatele Jana Karafiáta.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz