Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Plán zakrývat v zimě kašnu vyvolal v Chotěboři pozdvižení, střecha se nelíbí

  8:42
Devítitisícovou Chotěboř na Havlíčkobrodsku rozdělil záměr města zakrýt na zimu kašnu na náměstí. Radnice zveřejnila podobu, jak by zakrytí kašny mělo vypadat. Následovaly desítky kritických reakcí.

Model zakrytí kašny dle architekta Jiřího Mrázka. Velké části veřejnosti se však takovéto řešení nelíbí. | foto: městský úřad Chotěboř

Že je v Chotěboři na náměstí kašna, mnoho lidí po desítky let ani nevědělo. Před více než půl stoletím se z ne zcela vyjasněných příčin propadla do terénu. Od té doby z ní koukalo jen vrchních deset centimetrů a připomínala spíše malý kamenný bazének.

Teprve loni při rekonstrukci náměstí ji radnice nechala vyzdvihnout, restaurovat a nově usadit. Po desítkách let tak opět barokní kašna vypadá, jak má, nové jsou v ní trysky a chrliče vody.

Aby opravená nádrž nedoznala přes zimu újmu, začalo vedení města přemýšlet o tom, že ji zakryje. Odbor památkové péče proto oslovil architekta Jiřího Mrázka, aby navrhl takové zakrytí, jež by město mohlo využít i k jiným účelům.

Architekt před několika dny představil model, který vypracoval. Podle jeho návrhu má zastřešení tvořit robustní šestiúhelníková konstrukce z trámů. Do oblouku ohnuté příčné trámy ji vypínají až do výšky tří a půl metru nad dno kašny. Prostor mezi trámy vyplňují kvůli snížení hmotnosti průsvitné desky z umělého polykarbonátu. Cena se má pohybovat kolem 300 tisíc korun.

„Konstrukce zastřešení kašny by se zároveň mohla zapojit do vánoční výzdoby města. Od jara do podzimu by mohla sloužit jako střecha altánu na jiném místě města či jeho okolí,“ popisuje místostarosta David Šafránek.

Podle něj na modelu architekt ukázal, jak by zakrytí mohlo fungovat. „Líbilo se nám to, a tak jsme si říkali, že by bylo vhodné ukázat ho i veřejnosti,“ dodal místostarosta.

Nápady architekta obyvatelé rozcupovali

Jenže jakmile tak radnice na svém facebookovém profilu učinila a doplnila fotky, strhla se smršť. Obyvatelé města architektonický záměr rozcupovali.

„Tohle tu kašnu prakticky zneviditelní. Takovou konstrukci i plast má tchyně na altánu, ale nedokážu si to představit na kašně uprostřed města,“ namítala například Lucie Zemanová.

„Nelíbí se mi tvarově ani materiál pláště. Přikláním se k dřevěným šindelům, případně plastové imitaci pro nižší hmotnost, když už si chceme hrát na historický charakter,“ přidal se Jan Klement.

„Tvar by měl víc kopírovat tvar kašny. Vůbec nerozumím důvodu použít ten umělý materiál. Původně jsem myslela, že jde jen o řešení na modelu,“ podivovala se Hana Vondráčková.

„Pokus o barokní tvarosloví, které je formální a nevidím v něm jasný koncept. Polykarbonát na historické kašně na náměstí je špatný vtip,“ podělil se o svůj názor Tomáš Pavlas.

Někteří šli s kritikou ještě dál. „Umělohmotný prezervativ na historické kašně,“ nazval chystanou novinku Hynek Boháč.

„Tak přesně takový kryt jsem našla na půdě z lampičky, slídový a s kytičkami,“ napsala Helena Zmeková, která ho rovnou nabídla městu k odprodeji.

Vlnu negativních reakcí místostarosta nečekal, překvapila ho

Vlna kritických reakcí místostarostu zaskočila. „Vůbec jsem to nečekal, překvapilo mě to,“ přiznal.

Nepomohl ani komentář městského architekta Mikuláše Medlíka, který naopak návrh považuje za velice zdařilý. Za zajímavý označil nápad využít montáž a demontáž zastřešení kašny k jakési městské oslavě zahájení a zakončení zimy.

„Je možné z věci udělat show, pozvat novináře a občany. Originální formu tvaru zakrytí by Chotěboř mohla prezentovat jako zajímavost v zimním období. Je možné také využít konstrukci pro nasvětlení či projekce,“ sdělil.

Z poměrně jasné záležitosti se tak po kritice veřejnosti stala věc, o níž se ještě bude důkladně debatovat. „K tomuto řešení si zjistíme další informace, ujistíme se o funkčnosti a nákladech. Pak bude muset rozhodnout vedení města,“ konstatoval místostarosta Šafránek.

Zároveň ale dodal, že nevidí důvod současný návrh odmítnout jen proto, že se mnoha lidem nelíbí. Posoudit by chtěl i jiné levnější a jednodušší řešení. To by se mohlo podobat například jihlavskému způsobu, kde kašny na náměstí zakrývají technické služby jednoduchými plochými dřevěnými deskami. Naproti tomu třeba v Havlíčkově Brodě se kašny na zimu nezakrývají vůbec.

V každém případě by chtělo vedení Chotěboře o zakrytí kašny rozhodnout co nejdříve. Je třeba přes léto konstrukci vyrobit. „Rozhodně chceme, aby už od příští zimní sezony sloužila,“ ujistil místostarosta.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Úklid ulic, nebo arogance? Politici hodnotí rok s modrými čarami v Jihlavě

Už více než rok v Jihlavě funguje nový systém parkování. Redakce iDNES.cz proto zmapovala, jak kontroverzní změnu, která v očích řady lidí změnila historické centrum města v království modrých čar, s...

25. července 2024  8:43

Se stresem zdravotníkům novoměstské nemocnice nově pomáhá peer pracovnice

Psychickou podporu pro všechny lékaře, zdravotní sestry i mnohé další zdravotníky z novoměstské nemocnice, kteří tuto pomoc potřebují a požádají o ni, nabízí nyní takzvaný peer pracovník. Do této...

24. července 2024  16:07

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...