Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Čtyři minuty, tři sestřely. I tak útočil legendární stíhač RAF

  10:15
Kdyby jeho příběh vymýšlel scenárista hollywoodských velkofilmů, nemusel by se od reality příliš odklánět. Tak bohatý, poutavý a napínavý byl život Karla Kuttelwaschera. Jen konec by nejspíš zvolil jiný, byť předčasná smrt legendárního pilota, od níž 18. srpna uplynulo rovných 60 let, byla až symbolická.
Rodák ze Svatého Kříže byl vůbec nejúspěšnějším československým stíhacím...

Rodák ze Svatého Kříže byl vůbec nejúspěšnějším československým stíhacím pilotem. | foto: Archiv spolku Čeští RAFáci

Stejně jako se za války odvážný „Kut“ vydával ve tmě sám stíhat německé bombardéry, znovu uprostřed noci a osamocen umíral v srpnu 1959 na následky infarktu v nemocnici v jihoanglickém Truro.

Tenkrát na konci 50. let měl v komunistickém Československu, které se snažilo jakoukoliv vzpomínku na hrdiny z Royal Air Force (RAF) vymazat, málokdo šanci si uvědomit, o jakou osobnost právě republika přišla.

Kuttelwascherovi právem patřil titul letecké eso, označující už od dob první světové války letce s alespoň pěti vzdušnými vítězstvími. On si s osmnácti sestřely v britských barvách vydobyl pozici nejúspěšnějšího československého pilota v RAF a zařadil se mezi absolutní elitu spojeneckých nočních stíhačů. Nikdy se ovšem svými úspěchy nechlubil.

„Čeho ve válce dosáhl, jsem se dozvěděla až z tisku a televize po jeho smrti. Byla jsem hodně překvapená, jak byl slavný,“ konstatovala jeho dcera Vee Darlingtonová, když před pár lety navštívila otcovu vlast.

Do Polska v nákladním vagonu

Letadla, to byla Kuttelwascherova vášeň už od mládí. Rodák ze Svatého Kříže (23. září 1916) sice vystudoval v nedalekém Německém (dnes Havlíčkově) Brodě obchodní školu, ale po absolvování Vojenského leteckého učiliště v Prostějově se nejprve hlásil u pražského 4. leteckého pluku a poté nastoupil k 32. stíhací letce v Hradci Králové.

Jenže už se psal rok 1938 a neodvratně se blížil konec první republiky. Po obsazení Československa německými vojsky v březnu 1939 pak pro něj zbývala jediná cesta – do zahraničí. Se starším bratrem Janem a pěti kamarády od letky projel v zaplombovaném nákladním vagonu do Polska.

„Odtud se dostal do Francie, kde byl jedinou možností vstup do cizinecké legie. Když vypukla válka, přeložili naše letce k Armée de l’Air (letecká složka francouzských ozbrojených sil – pozn. red.). A po napadení Francie dosáhl ‚Kut‘ v těžkých bojích dvou sestřelů,“ připomněl první válečné úspěchy slavného krajana Josef „Joe“ Vochyán ze spolku Čeští RAFáci, jenž pečuje o odkaz československých pilotů.

Karel Kuttelwascher

Nejúspěšnější československý stíhací pilot, hrdina z druhé světové války. Narodil se 23. září 1916 ve Svatém Kříži u Německého (dnes Havlíčkova) Brodu. Za války si připsal celkem 20 sestřelů nepřátelských letadel – dva ve Francii, dalších osmnáct pak v barvách britské RAF. Zemřel po infarktu 18. srpna 1959 v anglickém Truro (jeho syn Huw, který trpěl astmatem, ho přežil jen o necelých pět let). V květnu 2000 byl in memoriam povýšen do hodnosti brigádního generála, v roce 2016 mu byl propůjčen Řád bílého lva.

Francie se však vydržela bránit Němcům jen pár týdnů. A Kuttelwascher musel společně s dalšími odcestovat přes Alžír a Gibraltar do Velké Británie, kde byl po výcviku 3. října 1940 zařazen k 1. stíhací peruti RAF. S ní zasáhl i do závěru bitvy o Británii, více než tříměsíčního vzdušného střetu německé luftwaffe s RAF nad Anglií a kanálem La Manche.

První „anglické“ sestřely si připsal v roce 1941, kdy dokázal zničit tři stíhačky Messerschmitt Bf 109. A v dubnu následujícího roku začala jeho nejslavnější éra, spojená s přepadovými nočními akcemi Night Intruder – Noční vetřelec.

„Jednalo se o individuální hlídky v okolí letišť v okupované Francii, odkud operovaly německé bombardéry. Britské stíhačky tam vyrážely za jasných nocí v období úplňku. Byly to velmi nebezpečné mise hned v několika ohledech – používaly se jednomístné stroje bez speciálního vybavení pro navigaci a nalezení cílů, orientace byla velmi obtížná, létalo se poměrně nízko a na pobřeží i v okolí měst a letišť byla silná protiletadlová obrana,“ popsal Vochyán úskalí nočních výpadů.

Každá chyba mohla být poslední

Najít bombardér a úspěšně zaútočit vyžadovalo velkou dávku pilotního umění. Každá chyba či smůla mohla znamenat okamžitý konec.

Kuttelwascher v kokpitu černého Hawker Hurricane Mk. IIc s červenožlutým znakem a nápisem Night Reaper (Noční sekáč) se přesto rychle stal postrachem Němců. Připsal si 15 potvrzených vítězství, přičemž tři bombardéry Heinkel He 111 sestřelil v noci ze 4. na 5. května u letiště St. André de l’Eure během pouhých čtyř minut.

Mezitím se stihl oženit: 21. února 1942 si po roční známosti vzal Beryl Ruby Thomasovou, dceru policejního seržanta. Brzy se dočkali také potomka, v září stejného roku se jim narodil syn Huw.

To už „Kut“ pokračoval v nočních akcích u 23. perutě ve dvoumístném stroji de Havilland Mosquito NF Mk. II. „V říjnu 1942 byl odvolán z operační služby, přeřazen na inspektorát československého letectva a poslán na půlroční propagační cestu po Spojených státech a Kanadě, kde přednášel na vojenských školách a organizoval náborové akce. Od ledna 1944 potom pracoval jako testovací pilot,“ přiblížil další letcův osud Vochyán.

Po válce se Kuttelwascher vrátil do osvobozeného Československa. Když 18. srpna 1945 vystoupil z letadla, ještě netušil, že zůstane jen pár měsíců. O pár dní později za ním dorazila i manželka se synem a teprve devítiměsíčními dvojčátky – holčičkami Vee a Mari. Jenže do idyly bylo daleko. Manželka si v novém domově nezvykla, rodina se zase rozdělila a „Kut“ byl znovu sám. Navíc ho začal trápit rozmach komunistů, v nichž viděl největší zlo. Jako by tušil, co za pár let provedou s jeho spolubojovníky...

Pracoval u vojenského oddělení letiště v Praze-Ruzyni, potom ještě chvíli jako učitel na Letecké vojenské akademii v Hradci Králové. Ale v květnu roku 1946 se definitivně rozhodl pro návrat do Anglie. Tam se opět setkal s rodinou, manželé se usadili poblíž Uxbridge.

U milovaných křídel zůstal i nadále – nejdřív v Leteckém klubu v Lutonu a od listopadu 1946 jako civilní pilot u společnosti British European Airways.

Manželství však Kuttelwascherovým přece jen nevydrželo, rozvedli se v roce 1951. S Karlem zůstal syn, děvčata vyrůstala s matkou.

Smrt dostihla legendárního letce na dovolené: 13. srpna 1959 dostal na osamělé farmě u Roche infarkt. Převezli ho do Královské nemocnici v nedalekém Truro, kde v noci na 18. srpna zemřel. Bylo mu pouhých 42 let…

„Tenkrát mi o tom, že táta umřel, řekla maminka. Po celé Anglii toho byly plné noviny, mluvili o tom i ve zprávách. Byla jsem z toho strašně nešťastná,“ vybavila si Vee Darlingtonová. Její bývalý manžel Roger napsal o tchánovi knihu s názvem Night Hawk (Noční jestřáb), která v roce 1993 vyšla i v českém překladu. Už dlouho předtím se stal nejslavnější rodák ze Svatého Kříže také hlavním hrdinou komiksu Czech Night Hawk, jenž vznikl v roce 1943 pro americký magazín Real Heroes (Skuteční hrdinové).

Autor:
  • Nejčtenější

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

Na D1 u Velkého Meziříčí hořela ve směru na Brno dodávka, kolona se rozjíždí

Požár dodávky zastavil ve čtvrtek v podvečer provoz na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Na místě zasahovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úzkokolejka s párou byla pojítkem atrakcí, bez ní se čeká úbytek turistů

Po rozhodnutí soudu, který minulý týden poslal Jindřichohradecké místní dráhy do konkurzu, je to takřka jisté. Turisté,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Úrazů dětí rapidně přibylo. Víc si je hlídejte, apelují na rodiče lékaři

Nemocnice v Havlíčkově Brodě v posledním týdnu zaznamenala raketový nárůst počtu zraněných dětí. Jde především o...

Průřez bystřickými dějinami. Mosazné desky připomínají milníky i rodáky

Turisté, zájemci o historii, ale i místní patrioti si nově mohou rozšířit znalosti přímo na Masarykově náměstí v...

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...