Když budovat kanalizaci, tak ke všem domům, žádají obyvatelé Skrýšova

  8:47aktualizováno  8:47
Skrýšov u Pelhřimova patří mezi řadu obcí na Vysočině, které ještě nemají kanalizaci. Problém obyvatele trápí už mnoho let. V dubnu se konečně začalo stavět. Jenže zatím pouze v části obce. A někteří z místních mají obavy, zda se práce dostanou až k jejich domovům. Nemají totiž žádné záruky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: František Strnad, iDNES.cz

Část nespokojených obyvatel poslala v minulém měsíci dopis pelhřimovským zastupitelům. Pod Pelhřimov totiž Skrýšov spadá. Obyvatelé v textu vyjádřili obavy, že se nepodaří odkanalizovat celou obec.

„Tato část projektu neřeší kanalizaci ve Skrýšově komplexně, tak, jak nám bylo celá léta z hospodářského odboru v Pelhřimově zdůrazňováno. Na poslední veřejné schůzi (15. března 2019) nám nedokázali přítomní zastupitelé odpovědět na dotazy, kdy bude realizována zbývající část obce,“ píše se v dopise.

Zároveň jeho autoři poukazují na to, že dosud nebyly uzavřeny smlouvy s vlastníky pozemků, kteří věcným břemenem dovolí projekt uskutečnit podle zpracované studie.

„Problém byl v tom, že se kanalizace rozdělila na tři části a nám bylo řečeno, že se nejdříve budou zasíťovávat nové parcely. Tak jsme se ozvali, protože jsme chtěli, aby se nejdříve napojily už stojící domy přímo ve Skrýšově,“ říká jeden ze signatářů dopisu František Nováček.

Akce bude rozdělena do tří let, dočkají se všichni, slíbil starosta

„K současné situaci mohu říct, že s námi město moc nekomunikuje. Na posledním zastupitelstvu města za nás interpeloval pan zastupitel František Kučera a pan Pavel Hájek,“ komentuje současnou situaci předsedkyně skrýšovského osadního výboru Alena Koutníková.

Právě na posledním dubnovém zasedání se pelhřimovští zastupitelé osudem kanalizace ve Skrýšově zabývali. Vedení města poslalo do své příměstské části vzkaz, že počítá s tím, že se odkanalizování v nejbližších dvou letech dočká celý Skrýšov.

„Nyní máme vydané stavební povolení na první etapu. Předpokládáme, že druhá etapa proběhne v následujícím roce, a jak jsem říkal občanům ve Skrýšově, třetí bude zase o rok později. Takže závěrečná etapa bude v roce 2021. Každá z nich má své vlastní povolení,“ pronesl starosta Pelhřimova Ladislav Med.

Podle jeho slov by se věcná břemena na pozemky, která občané Skrýšova zmínili ve svém textu, měla začít řešit během letošního roku.

„Letos by se to mělo celé dodělat tak, abychom měli stavební povolení na konci roku. Projektanti budou teď ve Skrýšově s lidmi, kterých se to týká, jednat a řešit trasy,“ doplnil starosta.

V obci se pracovalo dokonce i během prvomájového svátku

Během první etapy, která se rozběhla začátkem dubna, se kromě kanalizace dělá také rekonstrukce vodovodních řadů. Dohromady vyjde celá tato část na zhruba 23 milionů korun. Cena dalších dvou fází, které doposud nebyly vysoutěženy, se odhaduje dohromady na 20 až 30 milionů korun.

„Pracuje se tady a dělníci tady byli dokonce i během státního svátku 1. května,“ pochvaluje si Koutníková.

Skrýšovská kanalizace je v Pelhřimově evergreenem již po několik volebních období. Podle zastupitele Pavla Hodáče se v minulosti například uvažovalo o tom, že by se obec odkanalizovala v souvislosti s rozšířením čistírny odpadních vod.

Podle údajů Českého statistického úřadu měla Vysočina v loňském roce nejnižší podíl obcí s veřejnou kanalizací napojenou na čistírnu odpadních vod. Zatímco v celé republice je 54 procent obcí s touto infrastrukturou, na Vysočině jich je pouze 37 procent.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Tecl by už mohl hrát. Ale nechtěl jsem ze sebe dělat troubu, říká slávista

Hlavičkový souboj ve složení (zleva): Admir Ljevakovič, Stanislav Tecl, Jan...

Slávistický útočník Stanislav Tecl je po podzimní operaci předního zkříženého vazu v koleni už v pořádku, boj o...

Další z rubriky

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

Přípravy stavby jihlavského krematoria podle projektu Milana Blahuta začaly v...

Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na...

Světový pohár bikerů v Novém Městě začíná. Kulhavý chybí, ambice má Cink

Někteří bikeři na světový pohár v Novém Městě na Moravě trénují už od počátku...

Největší sportovní svátek, který v roce 2019 bude hostit Vysočina Arena, je tu. V Novém Městě začíná UCI Světový pohár...

Azylový dům padl, v chátrající budově bývalé školy by mohlo být muzeum

Budova bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu stále čeká na

Azylový dům v budově bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu nevznikne. Radnice přípravu projektu zastavila...

Najdete na iDNES.cz