Řidič kamionu vedený policií ke kontrole šteloval tachograf na semaforech

  12:00aktualizováno  12:00
Svérázně zkoušel ošálit policisty na Vysočině řidič polského kamionu. Když ho naváděli z hlavní silnice ke kontrole na parkoviště, vyskočil z kabiny a cosi šteloval u snímače tachografu. Z něho pak policisté zjistili, že ještě pár okamžiků před kontrolou měl řidič podle záznamového přístroje pauzu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na polský kamion policisté narazili na silnici 38 mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou v úterý kolem půl druhé odpoledne. Služebním vozem ho předjeli a dali řidiči znamení, aby je následoval. Chtěli jej odstavit na kontrolním stanovišti v areálu celního úřadu ve Stříteži u Jihlavy.

Jen pár stovek metrů před cílem však policejní hlídku zastavil semafor. Na světlech u Tří věžiček se rozsvítila červená. Toho padesátiletý šofér kamionu rychle využil. Po zastavení vyskočil z kabiny a s čímsi manipuloval v oblasti snímače tachografu.

Při následné kontrole měl řidič veškerou dokumentaci k vozu i převáženému nákladu v pořádku. Nesrovnalosti ale policisté zjistili právě ohledně tachografu.

„Byla zjištěna data, která nesouhlasila a byla v rozporu s prokazatelným pohybem vozidla, které jelo na místo kontroly, i když tachograf vykazoval odpočinek,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Povinná přestávka řidiči skončila u semaforů, říkal tachograf

Jak z údajů zaznamenaných tachografem vyplynulo, když kamion policisté dojeli, předjeli a naváděli na stanoviště a on prokazatelně v tu dobu jel, zaznamenával tachograf povinnou přestávku. Podle nasnímaných údajů se rozjel až v době, kdy odjížděl od semaforů.

„Máme důvodné podezření, že při stání u semaforů řidič soupravy ze snímače tachografu sundal magnet, který do té doby ovlivňoval chod tachografu,“ konstatovala mluvčí. Žádný magnet však policisté při kontrole nenašli.

Padesátiletému cizinci policisté udělili nejvyšší možnou kauci ve výši sto tisíc korun. Tu šofér uhradil. Zároveň zahájili trestní řízení. Řidiče podezřívají z přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, za což hrozí až dva roky vězení a zákaz řízení.

Pro policii na Vysočině to byl v letošním roce jeden z prvních případů vážného pochybení profesionálních řidičů. Za celý loňský rok zkontrolovali celkem 3882 nákladních a užitkových vozidel a zjistili 1395 nedostatků. Při nich udělili 237 kaucí v celkové částce téměř pět a čtvrt milionu korun.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Při střetu auta s náklaďákem u Jihlavy zemřel řidič a dítě

Při nehodě na silnici 602 z Jihlavy do Velkého Beranova, při které došlo ke...

Dva lidské životy vyhasly odpoledne na silnici 602 u Jihlavy, kde se ve směru na Helenín čelně střetly osobní a...

VIDEO: Majitel pokácel stromy na mezinárodní cyklotrasu, spor pokračuje

Majitel znovu zahradil cyklostezku z Jihlavy na Třebíč. Zdatnější cyklisté přes...

Frekventovaná cyklotrasa z Jihlavy do Třebíče je znovu zatarasená. Přes cestu leží kolem třiceti pokácených stromů....

S výtahem spíš poletíte nahoru, než spadnete dolů, říká zkušený technik

Jan Havel se od poloviny osmdesátých let profesně zabývá výtahy. Opravuje je,...

Jan Havel starší se narodil v roce 1954. Od poloviny osmdesátých let se profesně zabývá výtahy – opravuje je, provádí...

Druhá liga: Budějovice odskočily Jihlavě na devět bodů, Brno je třetí

Momentka z utkání Prostějov (v bílo-modrém) vs. Sokolov. Jan Polák (s míčem)...

Fotbalisté Českých Budějovic porazili ve 23. kole druhé ligy Táborsko 4:0 a v čele odskočili Jihlavě na rozdíl devíti...

Na tahu z Jihlavy na Brod kolabuje doprava, radní chtějí zavést mýtné

Opětovná rekonstrukce povrchu vozovky na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě, a s...

Doprava od Jihlavy směrem k Havlíčkovu Brodu začala tento týden opět kolabovat. Na vině je opětovná reklamace a oprava...

Další z rubriky

Kámen se zbaví tisíců aut i ostré zatáčky, na obchvat čekal desítky let

Díry na rušné silnici z Tábora do Pelhřimova u hradu Kámen. Jsou sice u kraje...

Krajina v okolí obce Kámen, jejíž dominantou je známý hrad, se změní. Cestáři zde budují velký obchvat, na který malá...

Na tahu z Jihlavy na Brod kolabuje doprava, radní chtějí zavést mýtné

Opětovná rekonstrukce povrchu vozovky na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě, a s...

Doprava od Jihlavy směrem k Havlíčkovu Brodu začala tento týden opět kolabovat. Na vině je opětovná reklamace a oprava...

V Pelhřimově ukáží rekordní pomlázku, v Třebíči budou závodit psi

Kraslice Blanky Josífkové z Chebu zdobené résováním.

Na hradech a zámcích speciální prohlídky s tématickou výzdobou, na náměstích tradiční jarmarky s ukázkami řemesel. To...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz