Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Sestra Tiki získala nejvyšší skautské vyznamenání, může ho mít jen 12 žen

  9:24
Legenda havlíčkobrodského skautingu Marta Štáflová obdržela nejvyšší skautské vyznamenání. Takzvaný Řád stříbrného trojlístku může současně mít jen 12 žijících skautek v celé zemi. Osmaosmdesátiletá Štáflová alias Tiki ho získala za celoživotní zásluhy o skautské hnutí.

Legenda havlíčkobrodského skautingu Marta Štáflová je nyní jednou z dvanácti nositelek nejvyššího skautského vyznamenání v České republice. | foto: skaut.cz

Návrh na udělení ocenění Martě Štáflové podalo středisko Junáka v Havlíčkově Brodě společně s družinou Vysočina Svojsíkova oddílu jako vyjádření díku za její celoživotní práci pro děti, lásku ke všemu živému a lásku k přírodě.

Sestra Tiki do Junáka vstoupila v roce 1945, tehdy ještě s dívčím příjmením Čapková. To jí bylo dvanáct let. Od té doby se skauting stal náplní jejího života. V období let 1968 a 1989 se aktivně podílela na obnově skautských organizací.

Své skautské poslání a vlastenectví sdílela i se svým manželem Evženem Štáflem. Společně dbali na uchování skautské historie. Jenom díky jejich úsilí přežily cenné dokumenty a archiv skautských reálií dodnes.

„Tiki je žijící legendou havlíčkobrodského skautingu, která v současnosti propojuje všechny generace skautského hnutí v celém kraji. Skautské myšlence je věrná už tři čtvrtě století,“ zaznělo v proslovu při udělení ocenění.

Vedoucí zatkla Státní bezpečnost na táboře

„Už v roce 1945 byla členkou oddílu Lišek, vedeného sestrou Hanou Huthovou, kterou Státní bezpečnost v roce 1948 zatkla na táboře v Orlických horách. Ještě v roce 1950 vedla, spolu s oddílovou radou, poslední tábor u Doubravky,“ líčí její začátky Lenka Šablová ze Skaut zpravodaje.

Sestra Tiki do Junáka vstoupila jako dvanáctiletá v roce 1945, tehdy pod dívčím jménem Marta Čapková. Toto byla jedna z jejích prvních skautských průkazek.

Spolu se svým manželem měli velkou zásluhu na obnově skautské činnosti v Havlíčkově Brodě v letech 1968 až 1970. Marta Štáflová tenkrát obnovila a znovu vedla oddíl Lišek a stihla absolvovat Lesní školu na Klučance. V době normalizace se stala, jako mnoho jejích bratrů a sester, členkou loutkového divadla.

Do obnovy skautského hnutí se společně s manželem pustila hned po listopadu 1989. Tiki se brzy stala tajemnicí okresní rady, později výchovnou zpravodajkou, členkou zkušební komise i dlouholetou členkou krajského poradního sboru Kmene dospělých v Jihlavě.

Od roku 1992 do současnosti vede oddíl v Havlíčkově Brodě. Aktivní je zejména jeho dívčí část. Mladé skautky se pravidelně scházejí, připravují různé akce a charitativní projekty. Iniciovaly například sbírku na pomoc obcím postiženým živelními pohromami.

Sepsala dějiny skautingu i desítky kronik

V současné době jí to už zdraví nedovoluje, ale v minulosti bylo velkou vášní sestry Tiki cestování. „Po revoluci využila každičkou příležitost, aby se skauty vyjela do zahraničí,“ zmínila Šablová.

Velice zodpovědně se věnovala rovněž uchovávání a archivaci dokumentů se skautingem spojených. Napsala dějiny skautingu v Brodě, které pečlivě doplnila materiály, jež sháněla po oddílech a archivech.

Sepsala rovněž 30 kronik z putovních táborů a připravuje souhrnný spis o významných skautských činovnících v Havlíčkově Brodě od roku 1919.

Za svou činnost byla několikrát odměněna významnými skautskými oceněními. V roce 2012 obdržela zvláštní cenu za celoživotní přínos pro Havlíčkův Brod. Teprve nyní však získala to vůbec nejvyšší skautské ocenění v Česku.

Řád stříbrného trojlístku byl zřízen v roce 1968, opětovně bylo jeho udílení obnoveno v roce 1995. Je to nejvyšší skautský řád, který může být doživotně udělován výhradně členkám za mimořádné zásluhy. Výjimečné na něm je to, že ho může získat nejvýše dvanáct žijících nositelek v celé republice. Další může být uděleno až poté, co některá z jeho nositelek zemře.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Velké Meziříčí má nové byty pro seniory, ti si je okamžitě rozebrali

Budova bývalého internátu Střední školy řemesel a služeb ve Velkém Meziříčí se proměnila v nový bytový dům pro seniory...

Arboristé dva dny šplhali po památné žďárské lípě, zpevnili ji lany

Výrazných zásahů se na konci vegetačního klidu dočkala lípa u Tokozu, která je považovaná za nejstarší strom na území...

Oprava ikonického přibyslavského kulturního domu se prodraží a potrvá déle

Rozsáhlá rekonstrukce ikonického kulturního domu v Přibyslavi se prodraží. A zřejmě i prodlouží. Vyplývá to ze stavu...

Lidé chtějí na brodském obchvatu další semafory, vedení města souhlasí

Provoz na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu letos zbrzdí nové semafory. Už je jisté, že budou stát na...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...