Kalendáře ukazovaly stejný den – 17. srpna. Akorát se psal rok 1928. Městem se nesla smutná zpráva o úmrtí Johanna Haupta – muže, který založil tradici havířských průvodů.
Také se podílel na vzniku městského muzea (fungovalo nejprve v budově současné střední průmyslové školy) a už od dětství rád fotil.
Některé z jeho snímků jsou nyní k vidění na výstavě v běžně nepřístupném sklepení v zadním traktu jihlavské radnice. Díky těm fotografiím se návštěvníci například mohou podívat do již neexistující tabačky. Také třeba zhlédnou, jak kdysi zajížděla tramvaj do vozovny a jak se koupalo na Staré plovárně.
Johann Haupt rovněž ještě zažil – a také vyfotografoval – jihlavské náměstí se špalíčkem domů Krecl, bez stromů okolo morového sloupu a s Ditrichštejnským palácem.
„Již ve svých devíti letech vstoupil do učení k fotografovi Johannu Stägerovi, který byl zároveň i schopný malíř,“ připomněl start Hauptovy kariéry Martin Kos, historik umění v jihlavském Muzeu Vysočiny.
U Stägera získal mladý Johann nejen znalosti fotografa, ale také výtvarné základy a zájem o historii.
„Po několika letech prosperující fotoateliér odkoupil a úspěšně pokračoval v jeho provozu. V roce 1878 koupil dům v dnešní Hluboké ulici, kde si zařídil velmi dobře vybavený fotoateliér a kde dalších 50 let žil a pracoval,“ doplnil Kos. Dnes je v tom domě hospůdka U Johanna.
Tisíce skleněných negativů
„Nafotil toho hodně. I věci či místa, která už neexistují. V tom je mimo jiné jeho ohromný přínos,“ uvádí další z historiků, Zdeněk Jaroš.
Haupt od 90. let předminulého století systematicky dokumentoval město, jeho proměny, obyvatele, zvyky a všemožné události – jako třeba první přílet letadla do Jihlavy.
Johann Haupt
|
Muzeu pak svůj fotoarchiv čítající přibližně tři tisíce skleněných negativů daroval. „Patří mezi klenoty muzejních sbírek,“ podotýká Kos.
V expozici jihlavského muzea vystavují Hauptův fotoaparát. Laicky řečeno je to taková trojnožka s bednou nahoře. „Mám pocit, že tu bednu mu dělal nějaký místní truhlář. A optika tam bude určitě německá,“ předpokládá muzejník.
Město chce výstavu Hauptových fotografií protáhnout minimálně do 15. září, aby ji mohli navštívit i školáci. Jen musí zajistit dozor, který teď o prázdninách obstarávají studenti.
Expozice je otevřená ve všední dny od 8 hodin. V pondělí a ve středu se zavírá v 16.30, v úterý, ve čtvrtek a v pátek o půl hodiny dřív.