Když přežiji Osvětim, budu jiný, řekl si. Nové Město vzpomíná na Bradyho

  11:38aktualizováno  11:38
Vzpomínkový večer na Jiřího Bradyho, který zemřel minulý víkend v Kanadě, chystají v Novém Městě na Moravě. Místní rodák přežil jako jediný ze čtyřčlenné židovské rodiny holokaust. Život po emigraci zasvětil tomu, aby se lidé dozvěděli o nacistických zločinech, poznali historii a bránili šíření nenávisti.

Čechokanaďana Jiřího Bradyho vítaly 30. října 2016 v rodném Novém Městě na Moravě stovky lidí. Před radnicí jej pozdravili také místní skauti. „Rád jezdím domů do Česka, ale tady jsem opravdu doma. Děkuji všem, že jste přišli,“ řekl Brady davu před radnicí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vzpomínkový večer se koná od osmnácti hodin v kulturním domě. „Průvodní slovo bude mít Jaromír Černý. Dále se uskuteční projekce filmového dokumentu Jiří Brady - Můj příběh,“ informuje Daniel Šimek, ředitel Novoměstských kulturních zařízení.

Právě Jaromír Černý, bývalý starosta Nového Města a také regionální publicista a badatel, měl k Bradymu hodně blízko. Spolupracovali více než dvě dekády. Černý se po odchodu z radnice zaměřil na osudy novoměstských Židů, vydal o nich také publikaci.

„Jiří byl naprosto skvělý člověk. Lidé, kteří si prošli takovými událostmi na začátku, se v dalším životě chovají úplně jinak. Je příjemné s nimi být a diskutovat,“ zavzpomínal na svého přítele.

Naráží přitom na osud obchodnické rodiny Bradyových, která měla na Vratislavově náměstí koloniál. Před ním stávala i benzinová pumpa.

Válku Brady přežil s velkým štěstím, utekl z pochodu smrti

Šťastný příběh ukončila Hitlerova perzekuce Židů. V koncentračních táborech postupně zahynuli oba rodiče. Děti, vychovávané mezitím strýcem a tetou Hájkovými, dostaly příkaz k odjezdu do deportačního centra v Třebíči v dubnu 1942.

Fotogalerie

Usměvavá Hana, o tři roky mladší než její bratr, nejdřív putovala stejně jako Jiří do ghetta v Terezíně. Třiadvacátého října 1944 hned po přesunu do Osvětimi však nacisté třináctiletou dívku s kufrem číslo 625 poslali do plynové komory.

Jiří jako jediný z rodiny přežil. Nutno podotknout, že s velkým štěstím a díky své houževnatosti. V závěru války se mu podařilo utéci z pochodu smrti.

Po válce se na čas vrátil do rodného města. Tam se dozvěděl, co tušil. O smrti všech svých nejbližších. Když měl po únoru 1948 možnost vycestovat do Izraele, ve Vídni nakonec po dvou letech nabral směr Kanada, kde žili jeho příbuzní a kde později začal podnikat s jiným přeživším Osvětim, Joem Seidnerem.

Za mořem zaměstnával krajany, kteří z vlasti utekli, a radil jim

Zároveň aktivně podporoval svoje krajany. „Řekl jsem si, že když přežiji Osvětim, budu jiný. Když do Československa přišli Rusové a hodně lidí uteklo, pomáhal jsem, co to šlo. Zaměstnal jsem je, poradil jim,“ vzpomínal před časem v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jiří Brady také po sametové revoluci pomohl Lidovým novinám. „V Kanadě zorganizoval v roce 1990 sbírku a předal Lidovým novinám sto tisíc dolarů na tiskařskou techniku. Měl na mysli především podporu svobodného tisku,“ připomíná Jaromír Černý.

I když žil Brady od roku 1951 v Kanadě, rád se do rodné země vracel. Naposledy v říjnu 2016. Tehdy už jeho nejbližší v Novém Městě tušili, že jde o poslední cestu do Česka.

„Poslední setkání bylo ovlivněné těmi nepříjemnými událostmi kolem neudělení státního vyznamenání,“ připomíná starosta Michal Šmarda spor tehdejšího ministra kultury a Bradyho synovce Daniela Hermana s hradní kanceláří a prezidentem Zemanem.

„Program návštěvy v Novém Městě jsme se snažili udělat tak, aby tímto nebyl poznamenaný. Pan Brady se setkal se stovkami lidí, prostor před radnicí jich byl plný,“ zdůraznil Šmarda.

Starosta už novoměstského rodáka v Kanadě navštívit nestihl

„Novoměšťáci“ vítali svého rodáka nadšeným potleskem, od starosty dostal miniaturní zlatou lyžičku, jakou dostávají pouze vítězové slavného místního běžkařského závodu, kdosi v davu také začal spontánně zpívat českou hymnu, ostatní se přidali.

Michal Šmarda také zmiňuje, že Jiří Brady byl vtipným společníkem. Osobně jej mrzí, že už nestihl splnit svůj slib. „Slíbil jsem panu Bradymu, že jej v Kanadě navštívím. Nestihl jsem to, odkládal jsem návštěvu až na letošek,“ lituje starosta.

S první ženou měl Jiří Brady syny Douglase, Paula a Davida, s druhou ženou Terezou pak ještě dceru Laru Hanu. Rod, který Němci málem vyhladili, už se rozrostl také o dvanáct vnoučat.

Jiří Brady zemřel 11. ledna doma v Torontu, bylo mu devadesát let. Rodina se s ním rozloučila o pět dní později. „Novoměšťáci“ si svého rodáka speciálně připomenou dnes večer.

Přivítání Jiřího Bradyho v Novém Městě na Moravě v říjnu 2016:

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Světový pohár bikerů v Novém Městě začíná. Kulhavý chybí, ambice má Cink

Někteří bikeři na světový pohár v Novém Městě na Moravě trénují už od počátku...

Největší sportovní svátek, který v roce 2019 bude hostit Vysočina Arena, je tu. V Novém Městě začíná UCI Světový pohár...

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Najdete na iDNES.cz