Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek je kritizován za množství svých funkcí. Přesto zatím marně hledá soupeře, který by ho v krajských volbách porazil.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek je kritizován za množství svých funkcí. Přesto zatím marně hledá soupeře, který by ho v krajských volbách porazil. | foto: Petr Topič, MAFRA

Vysočina má hejtmana zřejmě na věčné časy. Soupeři ČSSD už roky tápou

  • 0
Sociální demokraté už se i trochu baví tím, jak jejich političtí konkurenti na Vysočině sedmý rok marně hledají osobnost, která by mohla porazit ve volbách hejtmana Jiřího Běhounka. A komunisté již plánují, jak na výročí Vítězného února oznámí, že omladí svoji sestavu na krajském úřadě.

Hejtman Jiří Běhounek byl nedávno v českobudějovické nemocnici. „Absolvoval jsem tu výkon, který mi odstranil arytmii,“ uvedl během hospitalizace. Lékaři mu mimo jiné doporučili, aby se v budoucnu vyvaroval stresu.

Pobyt v kardiocentru však nijak nezměnil jeho volební plány na příští rok. Sociální demokraté už s ním naplno počítají jako s lídrem na hejtmana, což potvrdili dokonce ve třech okresech.

„Osobně se domnívám, že je na tom pan hejtman dobře. Nejednalo se o závažnou zdravotní poruchu, která by jakkoliv komplikovala jeho život a další působení v politice,“ uvedl Petr Krčál, krajský předseda ČSSD.

Vedle hejtmana hodlá ČSSD nasadit na kandidátku i bývalého šéfa protikorupční policie Tomáše Martince, který žije na Vysočině.

Martinec opustil klíčový post u policie kvůli rozepři s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Poté pracoval na Generálním finančním ředitelství a v čele odboru kontroly a interního auditu na ministerstvu průmyslu.

Komunisté plánují výměnu na placených postech

Sociální demokraté vládnou na Vysočině od roku 2008 s tichou podporou komunistů. Obě strany neměly za tu dobu vůbec žádné spory. Komunisté za to mají na hejtmanství tři placená křesla předsedů výborů a komise, která jsou podle opozice zbytečná. Dva své zástupce na kraji by chtěli komunisté vyměnit po volbách za mladší. Zůstat by měl jen Milan Plodík.

Drahoslav Oulehla už pokračovat nehodlá. „Na místo předsedy legislativního výboru je už nyní připravena právnička s bohatými zkušenostmi z komunální politiky, plně schopná tuto funkci zastávat,“ uvedl. Jde o právničku Helenu Vrzalovou. Odejde zřejmě i Jan Slámečka.

Novou kandidátku oznámí KSČM symbolicky 25. února na výročí komunistického puče v roce 1948.

Lidovci by chtěli poslance Víta Kaňkovského. Ten odmítá

Vedení lidovců by se líbil jako vysočinský lídr poslanec a primář Vít Kaňkovský. Někteří kolegové už ho oslovili s nabídkou.

„Po zralé úvaze jsem to odmítl. V tuto chvíli se chci maximálně věnovat práci poslance a stále pro mne zůstává velmi důležitá také práce lékaře,“ uvedl Kaňkovský.

Podle něj bude mít KDU-ČSL i tak silnou kandidátku. Šanci na přední místa mají třeba senátor František Bradáč či starosta Třebíče Pavel Janata. Ten ale uvedl, že nemá ambici být lídrem.

Občanští demokraté z Jihlavska dali ve čtvrtek silnou podporu Zdeňku Geistovi, aby byl lídrem. Náměstek primátora Jaroslav Vymazal tuto ambici neměl. „Moje role spočívá v podpoře kandidátů na předních místech,“ uvedl Vymazal.

Hnutí ANO přivedl jako lídr k vítězství v jihlavských volbách Radek Popelka. Myslí i na hejtmanskou pracovnu?

„Mojí prioritou je Jihlava. Pro její dobré fungování je nutné mít vliv i na chod kraje a centrálních orgánů. Z tohoto důvodu rozhodně zvažuji svoji kandidaturu v krajských volbách. Nicméně o konkrétních místech na kandidátce se opravdu ještě nebavíme,“ uvedl Popelka.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar